З якими цінами на продукти харчування зустрінемо Новий рік? мнения

Фото З якими цінами на продукти харчування зустрінемо Новий рік? мнения

Із настанням грудня на полицях магазинів традиційно з’являються новорічні прикраси та подарункові набори солодощів, а багато хто вже починає планувати закупи до новорічного та різдвяного столу. Відтак розглянемо основні тенденції на ринку продуктів харчування у році, що минає і дамо прогнози цін на найближчий місяць.

За даними державної офіційної статистики станом на 20 листопада, у порівнянні з аналогічною датою минулого року, із переліку 23-х соціально-важливих продуктів 22 із них подорожчали, за виключенням цукру. У цьому році найбільше зросли в ціні риба, сало, м’ясо, ковбаси, м’який сир і вершкове масло – зростання цін на ці категорії продуктів склало від 10 до 30%.

Особливо різкий стрибок цін ми спостерігали на м’ясні і молочні продукти. На відміну від попередніх років ціни на ці продукти зростали навіть в сезон. Із м’яса, за даними Держстату, найбільше подорожчала свинина із 72,4 до 99,6 грн/кг. (+38%). За прогнозами Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) на початок наступного року загальне поголів’я свиней буде найнижчим за всю сучасну історію України – на рівні 6,1 млн голів. Поголів’я свиней в Україні скорочується протягом останніх трьох років. Факторів цього скорочення багато: низька прибутковість в минулому році, скорочення поголів’я в приватних домогосподарствах, поширення випадків АЧС. Внаслідок хвороби з початку 2017 року в Україні вже було знищено понад 26,5 тисяч голів свиней.

pig-1819313_1280

Фото: pixabay.com

Ще більше за саму свинину подорожчав головний національний продукт – сало, яке за даними державної статистики зросло в ціні на 67%. Місцями за сало просять по 200-300 гривень. Головною причиною подорожчання сала є те, що поголів’я свинок в домогосподарствах скорочується, а сільгоспвиробники віддають перевагу м’ясним породам свиней. Тому найближчим часом дешевого сала більше не передбачається.

1240592

Висока вартість свинини штовхає вгору ціни на інші види м’яса – яловичини та птиці, оскільки ринки взаємозалежні. Яловичина за рік піднялася в ціні із 88,08 до 112,6 грн/кг (+28%), курка із 42,02 до 53,62 грн/кг (+28%). Для багатьох громадян мотивацією при виборі м’яса все таки є не смакові пріоритети, а його вартість. Тому для нас є звичною ситуація, коли, по причині подорожчання одного виду м’яса, споживачі переорієнтовуються на інший, збільшуючи попит на нього, а значить і вартість. Ціни на м’ясо різняться в залежності від регіону. Зважаючи, що вартість м’яса зростала в попередні місяці, в передноворічні дні не варто очікувати різкого стрибка цін. Однак по причині збільшення попиту вартість продуктів м’ясного кошика все таки може подорожчати в межах 5%.

За десяток фабричних яєць I-II категорії продавці правлять у середньому 25-27 грн, що на 3-4 грн вище у порівнянні із аналогічною датою минулого року. Відтак, слідуючи тенденції, можна прогнозувати, що ближче до Нового року магазинні яйця піднімуться в ціні до 30 грн за десяток, а домашні коштуватимуть у півтори рази дорожче. Високі ціни на яйця формує сезонне збільшення попиту на цей продукт, зростання експорту закордон, подорожчання кормів для курей через зменшення врожайності зернових.

egg-1510449_1280

По молочній групі молоко за рік піднялося в ціні із 14,12 до 18,15 грн/л (+29%), сметана із 36,3 до 47,5 грн/л (31%); масло вершкове із 125,4 до 159,9 грн/л (28%); сир м’який із 76,4 до 100,2 грн/кг (31%). Зростання цін на молоко пов’язане передусім зі зменшенням у січні-жовтні поточного року виробництва молока в господарствах усіх категорій на 0,8% до 8,96 млн т. При цьому зменшення відбулося за рахунок господарств населення, а в сільськогосподарських підприємствах його виробництво навпаки зросло на 1,8%.

Збільшення показників виробництва молока аграріями, не в останню чергу, зумовлено зростанням закупочних цін і державній підтримці. Хоча дотації тваринникам фактично почали виплачувати тільки у другому півріччі, але навіть за таких умов їх наявність позитивно вплинула на галузь. Тому наміри уряду скоротити у бюджеті 2018 року обсяг державної підтримки сільгоспвиробників по програмі прямої бюджетної дотації (квазіакумуляції ПДВ) удвічі є необґрунтованими і спровокують черговий виток цін. Я розраховую, що цього не станеться, і в уряді та парламенті прислухаються до звернень аграрних асоціацій та сільгоспвиробників.

У разі збереження прямої бюджетної дотації сільгоспвиробникам на рівні 2017 року у сумі 4 млрд грн та усунення певних недоліків, закладених у механізмі її надання, очікуваний ефект буде значно вищим, оскільки переважна більшість сільськогосподарських товаровиробників, які одночасно займаються виробництвом продукції тваринництва та рослинництва, матиме змогу отримувати бюджетну дотацію протягом всього року. Відповідно, це сприятиме стабілізації цін на продукти тваринництва.

Радує те, що, незважаючи на природні виклики протягом року, урожай на овочі близький до минулорічного, що сприяє низьким цінам на овочі борщового набору. Протягом останніх двох місяців, за даними Держстату, капуста подешевшала в середньому на 1,7 грн до 4,17 грн/кг, морква (на 1,5 грн до 6,38 грн/кг) і цибуля (на 1,4 грн до 5,02 грн/кг). Картопля подешевшала на 70 коп до 5,78 грн/кг. Ціна на буряк залишається стабільною – в середньому 5,38 грн/кг. Однак із першими морозами та снігопадами ціни на овочі підуть вгору і ближче до свят в середньому подорожчають на 1,5-2 грн/кг.

beetroot-2512479_1280

Що стосується фруктів, то через несприятливі погодні умови у цьому році сезон низьких цін на вітчизняні фрукти був дуже коротким і пройшов практично непомітним. Тому вкінці листопада ми спостерігаємо вищі, як для цієї пори року, ціни на вітчизняні фрукти, і нижчі на імпортні. За кілограм вітчизняних яблук сьогодні просять 14-16 грн, за груші – 20-25 грн/кг. При цьому іноземні гранати коштують 30-35 грн/кг, грейпфрут – 30-35 грн/кг, мандарини та апельсини – 25-30 грн/кг. Однак зі зростанням попиту ближче до Нового року ринок відреагує зростанням цін і на іноземні фрукти. Протягом останнього тижня вартість бананів вже зросла на 15% за кілограм до 25-27 грн/кг.

bananas-698608_1280

Даючи прогноз вартості хліба, варто звернути увагу, що, незважаючи на минулорічний рекордний врожай зернових, по причині зростання цін на енергоресурси, оплату праці, протягом 2017 року хліб пшеничний з борошна першого гатунку подорожчав із 10,8 до 13 грн/кг (+22%), а хліб житній із 10,6 до 12,8 грн/кг (+18%). Зважаючи на збереження цих тенденцій разом зі зростанням на 25-30 доларів експортних цін на зерно до 190-195 доларів за тону у наступному році вартість хліба пшеничного з борошна першого гатунку може зрости до 16 грн/кг. При цьому вже ближче до свят хліб подорожчає на 2-5%.

Секрет дешевого цукру у цьому році, який вроздріб подешевшав із 16 до 13 грн/кг, полягає у його виробництві на рівні минулого року – близько 2 млн/т, що є високим показником. До того ж, на світовому ринку пропозиція цукру перевищує його попит, що формує низькі ціни і всередині країни, але вже ближче до січня ситуація вирівняється і цукор на вагу подорожчає до 15-16 грн/кг.

Даючи прогноз, із якими цінами ми увійдемо в новий 2018 рік, виходимо з розуміння, що на вартість продуктів харчування, окрім сезонного фактору, суттєво впливають макроекономічні показники та політика держави. Відтак вже з наступного місяця вартість продуктів харчування в значній мірі залежатиме від того, якою буде бюджетна політика держави відносно аграрної галузі.

Комментарии
Із настанням грудня на полицях магазинів традиційно з’являються новорічні прикраси та подарункові набори солодощів, а багато хто вже починає планувати закупи до новорічного та різдвяного столу. Відтак розглянемо основні тенденції на ринку продуктів харчування у році, що минає і дамо прогнози цін на найближчий місяць. За даними державної офіційної статистики станом на 20 листопада, у порівнянні з аналогічною датою минулого року, із переліку 23-х соціально-важливих продуктів 22 із них подорожчали, за виключенням цукру. У цьому році найбільше зросли в ціні риба, сало, м’ясо, ковбаси, м’який сир і вершкове масло – зростання цін на ці категорії продуктів склало від 10 до 30%. Особливо різкий стрибок цін ми спостерігали на м’ясні і молочні продукти. На відміну від попередніх років ціни на ці продукти зростали навіть в сезон. Із м’яса, за даними Держстату, найбільше подорожчала свинина із 72, 4 до 99, 6 грн/кг. (+38%). За прогнозами Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) на початок наступного року загальне поголів’я свиней буде найнижчим за всю сучасну історію України – на рівні 6, 1 млн голів. Поголів’я свиней в Україні скорочується протягом останніх трьох років. Факторів цього скорочення багато: низька прибутковість в минулому році, скорочення поголів’я в приватних домогосподарствах, поширення випадків АЧС. Внаслідок хвороби з початку 2017 року в Україні вже було знищено понад 26, 5 тисяч голів свиней. Фото: pixabay. Com Ще більше за саму свинину подорожчав головний національний продукт – сало, яке за даними державної статистики зросло в ціні на 67%. Місцями за сало просять по 200-300 гривень. Головною причиною подорожчання сала є те, що поголів’я свинок в домогосподарствах скорочується, а сільгоспвиробники віддають перевагу м’ясним породам свиней. Тому найближчим часом дешевого сала більше не передбачається. Висока вартість свинини штовхає вгору ціни на інші види м’яса – яловичини та птиці, оскільки ринки взаємозалежні. Яловичина за рік піднялася в ціні із 88, 08 до 112, 6 грн/кг (+28%), курка із 42, 02 до 53, 62 грн/кг (+28%). Для багатьох громадян мотивацією при виборі м’яса все таки є не смакові пріоритети, а його вартість. Тому для нас є звичною ситуація, коли, по причині подорожчання одного виду м’яса, споживачі переорієнтовуються на інший, збільшуючи попит на нього, а значить і вартість. Ціни на м’ясо різняться в залежності від регіону. Зважаючи, що вартість м’яса зростала в попередні місяці, в передноворічні дні не варто очікувати різкого стрибка цін. Однак по причині збільшення попиту вартість продуктів м’ясного кошика все таки може подорожчати в межах 5%. За десяток фабричних яєць I-II категорії продавці правлять у середньому 25-27 грн, що на 3-4 грн вище у порівнянні із аналогічною датою минулого року. Відтак, слідуючи тенденції, можна прогнозувати, що ближче до Нового року магазинні яйця піднімуться в ціні до 30 грн за десяток, а домашні коштуватимуть у півтори рази дорожче. Високі ціни на яйця формує сезонне збільшення попиту на цей продукт, зростання експорту закордон, подорожчання кормів для курей через зменшення врожайності зернових. По молочній групі молоко за рік піднялося в ціні із 14, 12 до 18, 15 грн/л (+29%), сметана із 36, 3 до 47, 5 грн/л (31%); масло вершкове із 125, 4 до 159, 9 грн/л (28%); сир м’який із 76, 4 до 100, 2 грн/кг (31%). Зростання цін на молоко пов’язане передусім зі зменшенням у січні-жовтні поточного року виробництва молока в господарствах усіх категорій на 0, 8% до 8, 96 млн т. При цьому зменшення відбулося за рахунок господарств населення, а в сільськогосподарських підприємствах його виробництво навпаки зросло на 1, 8%. Збільшення показників виробництва молока аграріями, не в останню чергу, зумовлено зростанням закупочних цін і державній підтримці. Хоча дотації тваринникам фактично почали виплачувати тільки у другому півріччі, але навіть за таких умов їх наявність позитивно вплинула на галузь. Тому наміри уряду скоротити у бюджеті 2018 року обсяг державної підтримки сільгоспвиробників по програмі прямої бюджетної дотації (квазіакумуляції ПДВ) удвічі є необґрунтованими і спровокують черговий виток цін. Я розраховую, що цього не станеться, і в уряді та парламенті прислухаються до звернень аграрних асоціацій та сільгоспвиробників. У разі збереження прямої бюджетної дотації сільгоспвиробникам на рівні 2017 року у сумі 4 млрд грн та усунення певних недоліків, закладених у механізмі її надання, очікуваний ефект буде значно вищим, оскільки переважна більшість сільськогосподарських товаровиробників, які одночасно займаються виробництвом продукції тваринництва та рослинництва, матиме змогу отримувати бюджетну дотацію протягом всього року. Відповідно, це сприятиме стабілізації цін на продукти тваринництва. Радує те, що, незважаючи на природні виклики протягом року, урожай на овочі близький до минулорічного, що сприяє низьким цінам на овочі борщового набору. Протягом останніх двох місяців, за даними Держстату, капуста подешевшала в середньому на 1, 7 грн до 4, 17 грн/кг, морква (на 1, 5 грн до 6, 38 грн/кг) і цибуля (на 1, 4 грн до 5, 02 грн/кг). Картопля подешевшала на 70 коп до 5, 78 грн/кг. Ціна на буряк залишається стабільною – в середньому 5, 38 грн/кг. Однак із першими морозами та снігопадами ціни на овочі підуть вгору і ближче до свят в середньому подорожчають на 1, 5-2 грн/кг. Що стосується фруктів, то через несприятливі погодні умови у цьому році сезон низьких цін на вітчизняні фрукти був дуже коротким і пройшов практично непомітним. Тому вкінці листопада ми спостерігаємо вищі, як для цієї пори року, ціни на вітчизняні фрукти, і нижчі на імпортні. За кілограм вітчизняних яблук сьогодні просять 14-16 грн, за груші – 20-25 грн/кг. При цьому іноземні гранати коштують 30-35 грн/кг, грейпфрут – 30-35 грн/кг, мандарини та апельсини – 25-30 грн/кг. Однак зі зростанням попиту ближче до Нового року ринок відреагує зростанням цін і на іноземні фрукти. Протягом останнього тижня вартість бананів вже зросла на 15% за кілограм до 25-27 грн/кг. Даючи прогноз вартості хліба, варто звернути увагу, що, незважаючи на минулорічний рекордний врожай зернових, по причині зростання цін на енергоресурси, оплату праці, протягом 2017 року хліб пшеничний з борошна першого гатунку подорожчав із 10, 8 до 13 грн/кг (+22%), а хліб житній із 10, 6 до 12, 8 грн/кг (+18%). Зважаючи на збереження цих тенденцій разом зі зростанням на 25-30 доларів експортних цін на зерно до 190-195 доларів за тону у наступному році вартість хліба пшеничного з борошна першого гатунку може зрости до 16 грн/кг. При цьому вже ближче до свят хліб подорожчає на 2-5%. Секрет дешевого цукру у цьому році, який вроздріб подешевшав із 16 до 13 грн/кг, полягає у його виробництві на рівні минулого року – близько 2 млн/т, що є високим показником. До того ж, на світовому ринку пропозиція цукру перевищує його попит, що формує низькі ціни і всередині країни, але вже ближче до січня ситуація вирівняється і цукор на вагу подорожчає до 15-16 грн/кг. Даючи прогноз, із якими цінами ми увійдемо в новий 2018 рік, виходимо з розуміння, що на вартість продуктів харчування, окрім сезонного фактору, суттєво впливають макроекономічні показники та політика держави. Відтак вже з наступного місяця вартість продуктів харчування в значній мірі залежатиме від того, якою буде бюджетна політика держави відносно аграрної галузі Фрукты, цены, продукты, мясо, яйца, овощи, Денис Марчук, продукты питания, Новости
-или-