Асоціація IT Ukraine розпочала співпрацю з Держспецзв’язком з метою формування критеріїв відбору програмного забезпечення, яке буде внесене до реєстру забороненого ПЗ. Як повідомили представники Асоціації в коментарі для DOU, ця ініціатива спрямована на визначення переліку та критеріїв заборони не лише програмного забезпечення, а й мережевого обладнання.
Ініціатива створення такого реєстру та залучення IT-спільноти до розробки критеріїв була оголошена раніше представником Держспецзв’язку Ігорем Стельником під час конференції «Своє.ІТ 2025». Зазначено, що наразі триває розробка проєкту постанови Кабінету Міністрів України, який визначить порядок формування та ведення цього реєстру. Однак поки що точні терміни його запуску не визначені.
Хоча перелік критеріїв ще не сформований, в Асоціації висловлюють упевненість, що до списку забороненого ПЗ буде включена російська система 1С, яка, за оцінками IT Ukraine, продовжує залишатися однією з найпопулярніших серед українських підприємств. Приблизно 75% компаній досі користуються цим програмним забезпеченням.
Представники IT Ukraine наголошують, що ключовим пріоритетом є захист державних інформаційних ресурсів, службової інформації, державної таємниці та об’єктів критичної інформаційної інфраструктури. Вони продовжують взаємодію з Держспецзв’язком для забезпечення об’єктивності критеріїв відбору, а також врахування технологічної специфіки різноманітного програмного забезпечення.
Що стосується санкцій за використання забороненого програмного забезпечення, нове законодавство безпосередньо не передбачає накладення штрафних санкцій чи відповідальності на компанії, які продовжать його експлуатацію. Водночас, існує ймовірність притягнення до відповідальності за нормами Кримінального кодексу України.
Зокрема, статті 361-363 ККУ передбачають покарання за:
1. Несанкціоноване втручання в роботу інформаційних систем.
2. Зловживання доступом до IT-систем.
3. Порушення правил захисту інформації.
У разі тяжких наслідків або дій, пов’язаних із воєнним станом, відповідальність може сягати до 15 років позбавлення волі. Такі коментарі надають у пресслужбі Асоціації IT Ukraine.
Додатково в організації повідомили, що використання програмного забезпечення зі списку заборонених буде абсолютно неприпустимим у державних інформаційних системах та на об’єктах, що належать до критичної інформаційної інфраструктури. Відповідність цим вимогам контролюватимуть уповноважені державні органи, зокрема Держспецзв’язок.
Раніше медіа-платформа DOU інформувала про плани щодо впровадження в Україні механізму захисту даних, який буде виконувати функції, аналогічні «Пентагону» для державних реєстрів. Також у інтерв’ю виконавча директорка Асоціації IT Ukraine Марія Шевчук детально розповідала про масштаби використання російського програмного забезпечення, зокрема продукту 1С, можливі альтернативи, перешкоди для переходу на інші рішення, а також про перспективи заборони ворожого ПЗ.