За п’ять місяців цього року дефіцит рахунку поточних операцій (РПО) в Україні досяг $11,8 млрд – це найбільший показник з початку війни. У травні дефіцит РПО сягнув рекордної позначки у $3,5 млрд, повідомив глава податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев, посилаючись на дані Національного банку України. Для порівняння: у 2021 році загальний дефіцит РПО становив $3,9 млрд.
Дефіцит рахунку поточних операцій — це різниця між експортом та імпортом товарів і послуг. Основними факторами, що спричинили зростання дефіциту у травні, є:
-
Погіршення зовнішньоторговельного сальдо за товарами. Імпорт товарів у травні виріс на 20,6% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, тоді як експорт збільшився лише на 1,4%. У результаті дефіцит зовнішньої торгівлі товарами зріс до $3,6 млрд, що на 47% більше ніж торік.
-
Скорочення обсягів приватних грошових переказів на $0,7 млрд (-13,2% рік до року). Це стосується, зокрема, заробітних плат, які українці отримують з-за кордону, а також інших приватних переказів як офіційними, так і неофіційними каналами.
- Зменшення профіциту вторинних доходів. Це пов’язано зі зменшенням грантової, технічної та іншої безповоротної зовнішньої підтримки. У травні сальдо вторинних доходів скоротилося до $0,7 млрд, що на 29,2% менше у порівнянні з травнем минулого року і є найнижчим показником з початку війни.
За словами Гетманцева, збільшення дефіциту РПО пов’язане з втратою частини економічного та експортного потенціалу України, міграцією населення, а також іншими структурними проблемами, викликаними війною.
За прогнозами Міжнародного валютного фонду (МВФ), дефіцит РПО перевищує 5% ВВП (5,4% у 2023 році та 8,3% – у 2024 році), що у довгостроковій перспективі є нестабільним і створює ризики для макрофінансової стабільності. МВФ оновив свій прогноз, згідно з яким дефіцит РПО у 2025 році може досягти $34,6 млрд або 16,5% прогнозного ВВП. Це у два рази більше за показники 2024 року і утричі – за 2023-й.
Наразі покриття цього дефіциту відбувається через пільгові запозичення державного сектору. Проте така модель є ризикованою через можливі скорочення та нерегулярну підтримку з боку міжнародних партнерів.
Контрольованим вважається дефіцит РПО, якщо він компенсується притоком прямих іноземних інвестицій (ПІІ). Саме ПІІ сприяють розширенню виробництва, виходу на нові ринки, перенесенню технологій та знань, що в довготривалій перспективі вирівнює торговельний баланс. Цьогоріч дефіцит торговельного балансу може сягнути $46 млрд.
Однак, у травні спостерігався відсутній загальний приплив ПІІ, а їхня динаміка продовжує спадати. За п’ять місяців 2025 року Україна отримала лише $0,8 млрд інвестицій, що у 3,4 раза менше за аналогічний період минулого року.
Таким чином, нинішній обсяг прямих іноземних інвестицій є значно недостатнім для задоволення потреб платіжного балансу, покриваючи менш ніж 7% дефіциту рахунку поточних операцій.
Гетманцев підкреслює, що результати економічної діяльності могли бути кращими за умови ефективнішої роботи економічного блоку уряду, зокрема шляхом реалізації таких заходів, як:
- Запровадження торговельного безвізового режиму з Європейським Союзом.
- Підтримка експорту військової продукції.
- Організація кредитування та страхування виробників і експортерів військової продукції.
Активізація залучення іноземних інвесторів є надзвичайно важливою як для макроекономічної стабільності, так і для прискорення економічного зростання країни в довгостроковій перспективі.
Нагадаємо, раніше Данило Гетманцев виступив із пропозицією щодо валютної лібералізації Національного банку України.