Традиційно в липні вступна кампанія набирає обертів. Саме зараз абітурієнти визначаються зі спеціальностями та освітніми програмами, на які вони планують вступати найближчим часом. Кореспондентка видання «Наше місто» з’ясувала, які інновації впроваджені в цьогорічній вступній кампанії, які нові напрямки навчання пропонують дніпровські заклади вищої освіти, а також скільки коштує навчання за контрактом.
Правильне розставлення пріоритетів
1 липня стартувала реєстрація електронних кабінетів для вступників на бакалаврат. Прийом заяв та документів триватиме з 19 липня до 1 серпня. Для вступу на основі базової середньої освіти (9 класів) реєстрація електронних кабінетів розпочалася 25 червня і триває до 20 жовтня.
Цього року абітурієнтів чекають певні нововведення. Зокрема, усім 15 заявам про вступ тепер потрібно присвоїти пріоритети — це стосується як заяв на бюджет, так і на контракт. Алгоритм автоматично визначатиме рекомендації на зарахування за контрактом разом із заявами на бюджет. Абітурієнти, подаючи заяви через електронний кабінет, мають обов’язково пронумерувати кожну заяву від 1 до 15 відповідно до пріоритету. Також змінено назви деяких спеціальностей, освітніх програм і їхню нумерацію. Детальну інформацію можна отримати у приймальних комісіях закладів вищої освіти.
Ще навесні заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький повідомив про значне підвищення вартості навчання за контрактом. За його словами, суми мають стати наближеними до витрат держави на підготовку фахівців.
«Ми часто говоримо про низькі зарплати викладачів, проте слід розуміти, що зарплати викладачів вищої школи також невисокі, — наголосив Михайло Винницький. — Зарплата напряму залежить від кількості студентів і вартості їхнього навчання. Якщо раніше студент за контракт сплачував, наприклад, 38 тисяч гривень, то сьогодні при підвищеній вартості він платить 35 тисяч, а додатково отримує 15–16 тисяч у вигляді гранту. Отже, вартість навчання зростає, але держава підтримує сильних абітурієнтів».
Хто має право на компенсацію за навчання
Окрім грантів, деякі категорії абітурієнтів можуть отримати від держави компенсацію за контрактне навчання в закладах професійної, фахової передвищої або вищої освіти, якщо вони належать до однієї із таких груп:
- члени родин загиблих (померлих) захисників чи захисниць України;
- діти ветеранів з інвалідністю, пов’язаною з війною;
- діти учасників бойових дій;
- діти осіб, які вважаються зниклими безвісти у особливих обставинах;
- діти осіб, що перебувають у полоні внаслідок збройної агресії проти України;
- діти осіб, визнаних постраждалими учасниками Революції гідності.
Щодо бюджетних місць, на ряді напрямків їх кількість продовжує зростати. Це дає чудову можливість отримати безоплатну освіту, навіть якщо результати національного мультипредметного тесту (НМТ) не є надто високими. Міністерство освіти і науки очікує, що у контексті післявоєнного відновлення попит на фахівців зростатиме, особливо в технічних сферах. Серед них — інженерія, будівництво, енергетика, транспорт, авіація, безпілотні технології. Саме на цих напрямках збільшено обсяги держзамовлення та відкрито доступ до грантової підтримки. Хоча ці галузі є стратегічно важливими, число вступників на такі спеціальності залишається низьким, в той час як ринок праці демонструє високий попит.
Нові напрямки підготовки в УДУНТ
Український державний університет науки і технологій пропонує абітурієнтам цікаві нові напрями. Зокрема, спеціальність «Фізична культура і спорт» за освітньою програмою «Кіберспорт» спрямована на підготовку професіоналів кіберспортивної індустрії. Студенти опановуватимуть методики тренування, спортивну психологію, менеджмент кіберспортивних команд та організацію турнірів, поєднуючи знання з фізичної культури й особливості віртуального спорту. Іншою несподіванкою стала спеціальність «Богослов’я».
«Ця спеціальність дає змогу глибоко вивчати теологію, релігійні традиції та їхній вплив на суспільство, — зазначає Ольга Кучкова, начальниця відділу маркетингу та профорієнтації УДУНТ. — Програма сприяє формуванню особистостей з високими моральними цінностями, здатних до міжконфесійного діалогу та духовного лідерства, що є надзвичайно важливим для побудови мирного і стійкого суспільства. Ми готуємо фахівців у галузі релігії — священників, капеланів, працівників синодальних і єпархіальних управлінь, а також викладачів християнської етики. Нині у Дніпропетровському регіоні таку спеціальність не пропонує жоден виш, окрім нашого університету».
У цьому виші також з’явилася спеціальність «Авіаційна та ракетокосмічна техніка» з освітньою програмою «Ракетні двигуни», що надає знання й практичні навички у проєктуванні, виробництві та експлуатації сучасних ракетних систем. Окрім того, за спеціальністю «Маркетинг» заплановано дві нові програми:
- «Медіація та вирішення бізнес-конфліктів», яка навчить майбутніх маркетологів не лише просувати продукцію, а й ефективно врегульовувати суперечки, будувати міцні ділові відносини та підтримувати позитивний імідж компанії за будь-яких обставин;
- «Fashion Marketing», що готуватиме фахівців, які володіють знаннями про тенденції, цифрові платформи та інфлюенсер-маркетинг у світі моди. Випускники зможуть успішно просувати бренди, створювати привабливий візуальний контент і працювати у креативній індустрії.
Зміни в Університеті митної справи та фінансів (УМСФ)
Цьогоріч у УМСФ також відбуваються оновлення, які стосуються освітніх програм. За словами Вікторії Тараненко, відповідальної секретарки приймальної комісії УМСФ:
«Цього року всі спеціальності є новими через зміну загального переліку спеціальностей. Рекомендуємо орієнтуватися на назви освітніх програм, які здебільшого залишилися без змін. Наприклад, у нашому університеті спеціальність 232 «Соціальне забезпечення» перейшла у галузь «Охорона здоров’я та соціальне забезпечення» під новою номерами І10 з назвою «Соціальна робота та консультування», але програма залишилася такою ж. Ще один приклад — програма «Логістика», що перейшла зі спеціальності 275 «Транспортні технології» до спеціальності D3 «Менеджмент», проте зберегла свою назву».
У цьому році також започатковано магістерські програми «Міжнародні відносини» та «Готельно-ресторанна справа». Окрім того, на бакалаврському рівні в УМСФ діють унікальні в регіоні спеціальності, що не мають аналогів: «Експертиза культурних цінностей», «Управління митною справою», «Податкова справа».
Щодо вартості контрактного навчання, Вікторія Тараненко повідомляє:
«Подорожчання відбулося не з ініціативи закладів, оскільки деякі спеціальності мають індикативне ціноутворення. Зокрема, у нашому університеті такі спеціальності подорожчали приблизно на 30%, і це одні з найнижчих індикативних цін у місті. Для спеціальностей без індикативного ціноутворення зростання вартості відповідає рівню інфляції».
Індикативне ціноутворення — це процес встановлення цін на послуги, базований на орієнтирах, а не жорстких зафіксованих показниках. Ціни тут можуть змінюватися в залежності від ринкової кон’юнктури, попиту, пропозиції та інших чинників.
Можливість вивчення астрономії в Чехії
Відома тенденція: абітурієнти з малою охотою обирають природничі спеціальності, такі як «Фізика», «Хімія», «Географія», «Біологія». Це пов’язано зі складністю навчання і невизначеністю з перспективами працевлаштування. Щоб покращити ситуацію, Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара налагодив співпрацю з міжнародними партнерами.
Цьогоріч факультет фізики, електроніки та комп’ютерних систем пропонує програму спільного навчання з Карловим університетом у Празі (Чехія) за спеціальністю E5 «Фізика та астрономія». Програма відповідає європейським стандартам і включає дисципліни від викладачів ДНУ та Карлового університету, поглиблене вивчення чеської мови, а також проходження наукової практики в лабораторіях математико-фізичного факультету Карлового університету. Випускники отримають диплом бакалавра та зможуть продовжити навчання в магістратурі в Univerzita Karlova.
Американська освіта у Дніпрі: AUK Dnipro Campus
У Дніпрі відкрився кампус American University Kyiv (AUK) — нового приватного закладу вищої освіти, що працює за американськими стандартами. Він розташований у центрі міста, у комплексі «Менора».
Студенти AUK мають можливість навчатися англійською мовою як онлайн, так і офлайн, отримуючи доступ до ресурсів Arizona State University (ASU), зокрема до її електронної бібліотеки. По завершенню навчання випускники можуть здобути два дипломи — український і американський.
Освітні програми бакалаврату охоплюють напрямки менеджменту, маркетингу, логістики, інформаційних технологій та бізнес-ритейлу. Вартість навчання — 8000 доларів США на рік. Водночас кампус у Дніпрі пропонує 200 грантів, які фінансуються українським бізнесом і покривають до 99% вартості навчання. Щоб отримати грант з таким покриттям, абітурієнт повинен мати сертифікат НМТ із результатом від 160 балів.
Вартість навчання: медичний університет очолює рейтинг
Щодо вартості контрактного навчання, вона цього року зросла, що було прогнозовано — в середньому на 30%. Особливо це відчутно за спеціальностями із високим попитом серед вступників. Нижче наведено приблизні ціни за рік навчання на денній формі у провідних вишах Дніпра за популярними напрямками:
Інженерія програмного забезпечення:
- ДНУ імені О. Гончара — 32 500 грн;
- НТУ «Дніпровська політехніка» — 37 500 грн;
- УДУНТ — 41 200 грн;
- УМСФ — 30 800 грн.
Економіка та міжнародні економічні відносини:
- Університет імені Альфреда Нобеля — 62 000 грн;
- ДДАЕУ (агроекономічний університет) — 40 500 грн;
- ДНУ імені О. Гончара — 40 600 грн;
- НТУ «Дніпровська політехніка» — 45 950 грн;
- УДУНТ — 51 400 грн;
- УМСФ — 38 500 грн.
Право:
- Університет імені Альфреда Нобеля — 62 000 грн;
- ДДУВС — 44 200 грн;
- ДНУ імені О. Гончара — 40 600 грн;
- НТУ «Дніпровська політехніка» — 49 950 грн;
- УДУНТ — 51 400 грн;
- УМСФ — 38 500 грн.
Психологія:
- Університет імені Альфреда Нобеля — 62 000 грн;
- ДДУВС — 35 400 грн;
- ДНУ імені О. Гончара — 32 500 грн;
- УДУНТ — 41 200 грн;
- УМСФ — 38 500 грн.
Особливий рекорд серед державних вишів Дніпра наразі утримує Дніпровський державний медичний університет. Порівняно з 2024 роком, вартість контрактного навчання тут зросла приблизно на 30 тисяч гривень. Один рік навчання за спеціальністю «Медицина» тепер коштує близько 80 тисяч гривень, а загальний термін навчання — шість років. Щодо спеціальності «Стоматологія», вартість першого курсу така ж, як і медицини, а наступні чотири роки будуть коштувати по 88 373 грн кожен.
Фото: Валерій Кравченко, архів героїв і відкриті джерела.
Нагадаємо, що раніше ми детально розповідали про вартість навчання у закладах вищої освіти Дніпра.