Трамп і Нетаньяху: Ізраїль готується відновити конфлікт на Близькому Сході — УНІАН

Христина Левченко

7 Липня, 2025

Чиновники переконані, що колишній президент Дональд Трамп може надати «зелене світло» для нових дій у відповідь на діяння Ірану.

Ізраїль активно готується до можливої відновленої військової конфронтації з Іраном у разі, якщо Тегеран спробує відновити свою ядерну програму. Водночас країна розраховує на підтримку Сполучених Штатів Америки у цьому питанні.

Як повідомляє видання Axios, посилаючись на два поінформовані джерела, під час вечері в Білому домі президент Трамп та прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху мають обговорити подальші кроки стосовно ядерної програми Ірану. За відомостями ізраїльських посадовців, їхній лідер прагне відкоригувати позиції щодо «ядерних» переговорів, а також розглянути можливі підстави для поновлення військових ударів.

Головний радник Нетаньяху, Рон Дермер, під час закритих брифінгів зазначив, що під час поїздки до Вашингтона отримав враження про готовність адміністрації Трампа підтримати нові удари по Ірану за певних обставин. Серед потенційних причин для військових дій називають:

  • спробу Тегерана перевезти високозбагачений уран із пошкоджених ядерних об’єктів;
  • відновлення активної діяльності в рамках ядерної програми, зокрема запуск збагачувальних потужностей.

Однією з ключових тем переговорів стало обговорення іранських запасів високозбагаченого урану, які становлять приблизно 400 кілограмів збагаченого до рівня 60%. Для виробництва ядерної зброї, зазвичай, потрібно близько 90% збагачення.

Американські та ізраїльські офіційні особи заявляють, що ці уранові запаси наразі перебувають у «ізольованому» стані. За оцінками розвідки обох країн, ядерні об’єкти Ірану зазнали значних пошкоджень, проте не всі матеріали та інфраструктура були знищені. Спостереження за активністю Ірану на ядерних об’єктах тривають з метою:

  • запобігання вивезенню урану;
  • недопущення відновлення робіт на збагачувальних установках.

Загострення конфлікту на Близькому Сході

13 червня Ізраїль здійснив удари по низці об’єктів іранської ядерної та військової інфраструктури. Наслідком цих операцій стало загибель високопоставлених командирів і науковців. Операція під кодовою назвою «Rising Lion» була спрямована на:

  • знищення ядерної програми Ірану;
  • запобігання іранським планам щодо знищення Ізраїлю.

У відповідь Іран завдав десятки ракетних та безпілотних ударів по території Ізраїлю. Внаслідок подальших обмінів ударами, 22 червня до конфлікту втрутилися Сполучені Штати Америки. Американська авіація нанесла удари по ключових ядерних об’єктах у Фордоу, Натанзі та Ісфахані, завдавши істотних руйнувань інфраструктурі Ірану. У відповідь Тегеран атакував американську військову базу «Аль-Удейд» у Катарі.

Президент Трамп заявив, що іранські ракетні обстріли не призвели до серйозних наслідків і звернувся з закликом до обох сторін припинити вогонь і повернутися за стіл переговорів. Незабаром після цього американський лідер оголосив про повне перемир’я.


Читайте також:

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар