Роттердамський порт посилює заходи безпеки через загрозу війни – новини LB.ua

Христина Левченко

8 Липня, 2025

Найбільший морський порт Європи, розташований у Роттердамі, активізує підготовку до можливого конфлікту з Росією. Зокрема, він резервує причали для суден із військовими вантажами та розробляє плани перенаправлення товарів у разі початку бойових дій.

Про ці заходи повідомляє Financial Times.

Головний виконавчий директор Портового управління Роттердама, Будевейн Сімонс, зазначив, що відомство координує свої дії з портом Антверпена, розташованим неподалік, у випадку прибуття транспортних засобів та військових припасів із Великої Британії, США та Канади. Він підкреслив, що не кожен термінал має можливості для обробки військових вантажів.

За словами Сімонса:
– Якщо необхідно буде перевозити значні обсяги військового спорядження, частина операцій буде передана Антверпену чи іншим європейським портам, і навпаки.
– Відносини між цими портами поступово переходять від конкуренції до співпраці там, де це можливо, хоча змагальність зберігається у визначених сферах.

Комплекс заходів Роттердама є елементом масштабної військової підготовки у всій Європі. У травні Міністерство оборони Нідерландів оголосило, що за запитом НАТО порт має надати майданчик для розміщення кількох військових суден. Вони будуть пришвартовані біля причалу протягом декількох тижнів кілька разів на рік, при цьому точне місце стоянки може змінюватися.

Контейнерний термінал Роттердама — це єдине місце в регіоні, де безпечно можна перекидати боєприпаси між кораблями. Додатково, кілька разів на рік у порту планують проводити десантні військові навчання.

Історично порт уже займався обробкою замовлень на озброєння, зокрема під час війни в Перській затоці 2003 року, хоча навіть у період холодної війни окремий причал для таких вантажів не виділяли. Натомість порт Антверпена регулярно приймає поставки для американських військ, розміщених у Європі.

Сімонс наголосив на необхідності накопичення стратегічних запасів у європейських країнах, порівнюючи це із практикою зберігання нафти. Він підкреслив важливість розширення такої політики на критично важливі сировинні матеріали, серед яких:
– мідь
– літій
– графіт
а також фармацевтичні препарати та інші стратегічні ресурси.

За його словами, регіони, прилеглі до портів з розвиненими логістичними мережами, є ідеальними для розміщення подібних запасів.

Порт Роттердам простягається на 42 кілометри вздовж річки Маас у Нідерландах. Щорічно він обробляє приблизно 436 мільйонів тонн вантажів, приймаючи близько 28 000 морських суден і 91 000 річкових суден, що прибувають з Німеччини та внутрішніх районів Європи. Після введення санкцій ЄС проти Росії порт втратив близько 8% обсягів торгівлі, переважно через зменшення нафтових поставок.

Порт Антверпен, який щорічно обробляє близько 240 мільйонів тонн вантажів, залишається другим за величиною у Європейському Союзі.

Причому, у вівторок ЄС має представити комплексну “стратегію накопичення запасів”, яка охоплюватиме такі сфери:
1. Медикаменти
2. Критично важливі сировинні матеріали
3. Енергетичне обладнання
4. Житло
5. Потенційно – продукти харчування та питну воду

У червні Генеральний секретар НАТО Марк Рютте попередив держави-члени альянсу про можливість нападу Росії на одну з них до 2030 року.
Основні його зауваження:
– У разі атаки Китаю на Тайвань вона може відбуватися під виглядом агресії Росії в Європі проти країн НАТО.
– Міністр оборони Німеччини заявив, що у 2029-2030 роках президент Путін потенційно зможе реформувати армію та бути готовим до наступальних дій проти інших країн, включно з НАТО.
– Незважаючи на санкції, Росія виробляє більше боєприпасів, аніж усі країни ЄС разом. У квітні 2025 року вона отримала приблизно 13 мільярдів доларів від продажу енергоресурсів. У той же час, один день воєнних дій Кремля обходиться близько 1 мільярда доларів.

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар