Як безпечно витримати надзвичайно високу температуру: поради від МОЗ

Олена Ткач

8 Липня, 2025

В Україні останнім часом температура повітря піднялася вище позначки +30°C. У найближчі дні громадян очікують ще тривалі спекотні періоди. Важливо пам’ятати, що аномальна спека може негативно впливати на здоров’я, особливо на літніх людей, дітей, вагітних жінок та осіб із хронічними захворюваннями. Міністерство охорони здоров’я поділилося рекомендаціями щодо захисту від високих температур, повідомляє інформаційна агенція УНН.

Як убезпечити себе від дії спеки

  • Пийте достатньо води регулярно, без очікування появи спраги. Слід уникати вживання алкоголю, солодких і кофеїновмісних напоїв.
  • Вживайте легкі страви, багаті на воду: овочі, фрукти, салати та нежирні білкові продукти. Рекомендується відмовитись від важкої і жирної їжі, а також знизити вживання солі та перероблених продуктів, зокрема ковбасних виробів, консервації та виробів із борошна.
  • Уникайте перебування на прямому сонці в період із 11:00 до 16:00. Якщо потрібно вийти надвір, використовуйте головний убір із широкими полями, одягайте світлий і вільний одяг із натуральних тканин, а також наносіть сонцезахисний крем із широким спектром захисту і SPF не менше 30.
  • Забезпечуйте прохолоду вдома: закривайте та зашторюйте вікна вдень, провітрюйте приміщення рано вранці, увечері та вночі. Якщо користуєтеся кондиціонером, не встановлюйте одразу занадто низьку температуру — знижуйте її поступово.
  • Охолоджуйте тіло: прикладайте прохолодні компреси до зап’ясть, шиї або чола. Прийом освіжаючого душу також буде корисним.
  • Обмежуйте фізичну активність. Плануйте виконання фізичних робіт на ранкові або вечірні години, уникаючи надмірних навантажень у найгарячіший період дня.


Україну накриє спека до +39° та грози з градом: прогноз на 8 липня (08.07.25, 07:05)

Як зберегти здоров’я під час спеки на робочому місці, особливо при роботі надворі

При температурі понад +28°C сумарна тривалість роботи не повинна перевищувати 4–5 годин за одну зміну. Особливо важливо дотримуватися регулярних відпочинкових перерв: працювати 15-20 хвилин, після чого обов’язково робити перерви не менше 10 хвилин у прохолодному приміщенні.

Під час відпочинку необхідно перебувати у кімнатах, де температура не нижча за +25°C, а температурна різниця між вулицею і приміщенням не перевищує 7°C. Наприклад, якщо на вулиці +32°C, то у місці для відпочинку температура має бути не нижча за +25°C. Це пов’язано з тим, що різкий перепад температур збільшує ризик серцево-судинних ускладнень.

Температура, що перевищує +37°C, вважається екстремальною, і у таких умовах робота на відкритому повітрі не рекомендується. Розумніше переносити діяльність на ранкові або вечірні години.

Топ-5 прохолодних страв, які не дадуть зголодніти у нестерпну спеку
Топ-5 прохолодних страв, які не дадуть зголодніти у нестерпну спеку (07.07.25, 17:20)

Міністерство охорони здоров’я також нагадує про важливість дотримання правильного питного режиму: пийте часто і невеликими порціями, надаючи перевагу мінеральній лужній воді, сокам та вітамінізованим напоям. Під час фізичної праці за температури вище +28°C слід вживати не менше 0,5 літра води на кожну годину роботи.

Щоб покращити мікроклімат в офісах, слід дотримуватися таких рекомендацій:

  1. Використовувати жалюзі або світловідбивні плівки на вікна.
  2. Увімкнути кондиціонери, утримуючись від різких перепадів температур між кондиціонованим приміщенням і зовнішнім середовищем.
  3. Активно застосовувати природну вентиляцію.
  4. Забезпечити регулярні паузи для відпочинку та відновлення сил.

Категорично заборонено залишати дітей і тварин у замкнених автомобілях під час спеки. Температура всередині транспортного засобу може швидко піднятись до небезпечних значень навіть за умови трохи відкритих вікон або працюючого кондиціонера.

Це смертельно небезпечно. Тож не залишайте дитину або домашнього улюбленця у машині ні на хвилину! Якщо помітили самотню дитину чи тварину в автомобілі в спекотну погоду — негайно викликайте поліцію або рятувальників.
— наголошують у МОЗ.

Турбуйтеся один про одного

«Поспілкуйтесь із літніми родичами та сусідами — переконайтеся, що вони дотримуються елементарних правил безпеки. Часто звичайна увага і небайдужість можуть зберегти життя», — закликають у Міністерстві охорони здоров’я.

Також МОЗ рекомендує допомагати людям, які почуваються погано: запропонувати їм тінь чи прохолодне місце, дати води та, за потреби, викликати медиків.

«Спека — це великий виклик для організму, але за правильної поведінки її можна пережити без шкоди здоров’ю. Бережіть себе та нагадуйте близьким про ці прості заходи безпеки», — підсумували у відомстві.

Як допомогти тваринам у години спеки: нагадує Патрульна поліція
Як допомогти тваринам у години спеки: нагадує Патрульна поліція (04.07.25, 14:53)

Автор

  • Олена Ткач

    Фахівчиня з цифрового маркетингу. Пише просто про складне: штучний інтелект, мобільні додатки, технології в Україні.
    Гасло: «Технології — це просто. Особливо, коли пояснюю я».

різне

Залишити коментар