Бум виробництва електромобілів сприяє активному зниженню цін на них, що завдає серйозних фінансових труднощів менш стійким компаніям на ринку. За даними Associated Press, ця тенденція вже вимерзає багатьох слабших гравців індустрії.
Нове дослідження демонструє, що з 129 локальних автомобільних компаній, які нині функціонують у Китаї, лише 15 зможуть залишитися фінансово життєздатними до 2030 року. Таким чином, країна стоїть перед неминучою, жорсткою консолідацією ринку електромобілів, де вже сотні стартапів припинили свою діяльність.
Інформація про це надійшла від видання Carscoops з посиланням на звіт консалтингової компанії AlixPartners.
### Жорстка консолідація автомобільного ринку
Автомобільна індустрія Китаю трансформувалася у значущу силу, однак сегмент електромобілів зіштовхується з серйозними викликами. У 2018 році оцінювалося, що понад 500 компаній у Китаї займалися розробкою та плануванням виробництва «нових енергетичних» транспортних засобів, але значна частина так і не змогла розпочати операційну діяльність і швидко припинила існування.
Станом на 2024 рік лише 129 компаній продовжують продавати «нові енергетичні» транспортні засоби на китайському ринку. Експерти AlixPartners прогнозують, що до 2030 року фінансово стійкими залишаться лише 15 з них.
Хоча конкретні бренди, які матимуть успіх, компанія не називає, передбачається, що ці 15 гравців контролюватимуть приблизно 75% загального ринку електромобілів і плагін-гібридів у Китаї. Деякі з цих компаній уже демонструють стабільний щорічний прибуток.
Стівен Дайєр, керівник автомобільного підрозділу AlixPartners в Азії, зауважує, що місцеві органи влади деколи підтримують нерентабельні компанії задля захисту робочих місць і місцевої економіки, що може сповільнити процес консолідації впродовж наступних п’яти років.
### Інтенсивна конкуренція та стрімкий розвиток технологій
За словами Дайєра, Китай є одним із найконкурентніших ринків нових енергетичних транспортних засобів у світі. Там точиться запекла цінова війна, а темпи інновацій постійно зростають завдяки напливу нових технологічних рішень. Така динамічна атмосфера сприяє значним проривам у сфері технологій і оптимізації витрат, але одночасно ускладнює для багатьох компаній забезпечення стабільної прибутковості.
За даними на березень 2024 року, лише три бренди електромобілів у Китаї, за оцінками сторонніх експертів, досягли фінансової прибутковості:
1. BYD
2. Li Auto
3. Seres Group (включно з брендами Seres, Aito та Landian)
Крім того, декілька інших локальних компаній, зокрема Zeekr, Xpeng та Leapmotor, наближаються до прибутковості.
Зростаюча конкуренція змушує виробників постійно знижувати ціни, що приносить вигоду кінцевим споживачам, але одночасно суттєво зменшує маржу прибутку підприємств. Такий тиск майже напевно призведе до того, що багато слабших гравців покинуть ринок.
Нагадаємо, що недовіра до батарей стримує розвиток ринку вживаних електромобілів у Франції. Для подолання цих сумнівів експерти компанії Carly склали рейтинг надійності, покликаний розвіяти побоювання потенційних покупців.