Організація із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) підтвердила факт застосування хімічної зброї уздовж лінії зіткнення на території Дніпропетровської області у лютому 2025 року. Про це повідомляється на офіційному сайті ОЗХЗ.
За офіційною заявою організації, у зразках ґрунту та рослинності, взятих у зоні обстеження, а також у фрагментах FPV-дрона, було виявлено сліди токсичної речовини – сльозогінного іританту (CS-газу), який заборонений до застосування як зброя відповідно до положень Конвенції про заборону хімічної зброї. У повідомленні наголосили, що використання сльозогінних агентів у військових діях є забороненим.
Після отримання звіту 20 червня 2025 року Постійне представництво України при ОЗХЗ звернулося з проханням розсекретити повний текст документа та оприлюднити його серед усіх держав-учасниць Конвенції, а також на офіційному ресурсі організації.
На сайті ОЗХЗ повідомляється: «Це вже третій підтверджений випадок застосування хімічної зброї, що підкреслює нагальну потребу посилити виконання положень Конвенції про заборону хімічної зброї. Міжнародна спільнота має бути максимально пильною в охороні багаторічної норми, яка забороняє хімічне озброєння в будь-якому контексті». Перший звіт із підтвердженням факту застосування хімічної зброї був опублікований у листопаді 2024 року, другий – у лютому 2025 року.
У той же час, 8 липня Україна повторно звернулася до ОЗХЗ із проханням розпочати офіційне розслідування щодо можливої військової діяльності Російської Федерації із застосування токсичних хімікатів на фронті. Ця ініціатива була висунута після оприлюднення заяв розвідок Нідерландів та Німеччини, які повідомили про наявність доказів масштабного використання Росією забороненої хімічної зброї в зоні бойових дій.
Керівник ОЗХЗ Фернандо Аріас акцентував увагу на загрозах, пов’язаних із частою появою небезпечних речовин у бойових операціях, та пообіцяв посилити моніторинг вздовж лінії фронту. Він закликав країни-члени організації розглянути пропозицію України, адже для ініціювання повномасштабного розслідування необхідна підтримка більшості держав.
Водночас Україна наполягає на створенні незалежного й неупередженого механізму, який не лише збирає докази, а й ідентифікує осіб, причетних до застосування хімічної зброї. На цей момент у самій Організації із заборони хімічної зброї офіційних коментарів щодо ініціативи не було.
Згідно з інформацією військової розвідки Нідерландів:
- Щонайменше троє українських військовослужбовців загинули через вплив токсичних речовин;
- Понад 2 500 осіб відчули симптоми, пов’язані з ураженням токсинами.
У 2023 році Сполучені Штати Америки звинуватили Росію у застосуванні хлоропікрину — хімічної речовини, яка є більш токсичною, ніж традиційні засоби для розгону натовпу. Російська сторона відкидає ці звинувачення.
За даними підрозділів радіаційного, хімічного та біологічного захисту розвідки Сил підтримки Збройних сил України, у березні 2025 року було зафіксовано 767 випадків застосування військами РФ боєприпасів із вмістом небезпечних сполук.
Крім того, у квітні цього року Головне управління розвідки Міністерства оборони України повідомило, що на лінії бойового зіткнення, зокрема в районі населеного пункту Щербаки Запорізької області, дедалі частіше реєструються випадки застосування окупантами боєприпасів, наповнених отруйними газами.
Для оперативного інформування громадськості рекомендуємо стежити за оновленнями на Telegram-каналі: Суспільне Дніпро.