З початком повномасштабного вторгнення в Києві багато забудовників були змушені переорієнтуватися на сегмент житла економ-класу, де вартість квадратного метра не перевищує $1000.
За інформацією Delo.ua, про актуальні ціни на житло та ринкові тенденції розповів молодший партнер групи компаній DIM Арсеній Насіковський.
Він відзначив, що масове будівництво житла в столиці фактично призупинено, зате київське передмістя активно заповнюється проєктами економ-класу з ціною до $1000 за квадратний метр. Водночас центр Києва готується до суттєвого зростання цін — потенційний рівень вартості може сягнути $10 000 за квадратний метр. Цей сегмент характеризується попитом на обмежені за кількістю, клубні, нішеві житлові об’єкти.
Основною умовою для виходу на ринок у нинішніх обставинах стає собівартість будівництва, яка виступає фільтром, залишаючи актуальними лише окремі проєкти з реальним запасом вартості.
Арсеній Насіковський коментує:
– Собівартість будівництва збільшилася залежно від класу проєкту на 10–30%.
– Спостерігається гострий дефіцит кваліфікованих працівників.
– Для прикладу, під час завершення будинку на 33 поверхи компанія DIM залучає відразу декілька підрядників для внутрішнього оздоблення.
На сьогоднішній день інтерес інвесторів до первинного ринку житла в Києві суттєво знизився. Якщо раніше, до початку війни, близько 60% продажів припадало на інвестиції на ранніх етапах будівництва, то тепер ініціативу перебирає кінцевий споживач.
Причини цього такі:
1. Вартість первинного житла часто вища, ніж ціни на готові об’єкти на вторинному ринку.
2. Забудовник не має можливості продавати нерухомість нижче собівартості, яка сьогодні зросла на 10–30%.
Багато забудовників наразі входять у сегмент економ-класу, де вартість квадратного метра не перевищує $1000. У цьому напрямку з’являється чимало проєктів у передмістях, таких як Ірпінь, Буча та інші. Проте масштабне зростання цін у цих районах малоймовірне.
У центральних же районах Києва, де земельні ділянки дуже обмежені, існує чітка тенденція зростаючого попиту й одночасного скорочення пропозиції. Це призведе до істотного подорожчання нерухомості у преміальних клубних житлових комплексах — орієнтовно до $7000–$8000, а інколи й до $10 000 за квадратний метр.
За прогнозами Арсенія Насіковського, після завершення війни житлова нерухомість залишатиметься одним із ключових сегментів для інвестування, особливо в бізнес- та преміум-класі у центральній частині столиці.
Паралельно варто зазначити, що попит на оренду житла в Києві значно вищий, ніж на його купівлю. Особливо це стосується оренди однокімнатних квартир, вартість яких у відповідних районах відповідає актуальним ринковим умовам.