Команда дослідників Центру цифрового майбутнього для дітей Лондонської школи економіки у рамках проведеного дослідження встановила, що діти все частіше свідомо роблять перерви у використанні смартфонів. Це дає їм можливість краще контролювати своє психічне здоров’я, підтримувати особисту безпеку й зосереджувати увагу.
Заявляють експерти, що така поведінка реагує на зростаюче занепокоєння щодо потенційної шкоди надмірного проведення часу в інтернеті.
Результати дослідження
За інформацією дослідницької компанії GWI, від 2022 року кількість дітей віком від 12 до 15 років, які роблять паузи у використанні смартфонів, комп’ютерів і планшетів, зросла на 18-40%. Ці дані отримані з опитування 20 000 підлітків та їхніх батьків у 18 країнах світу.
В ході дослідження з’ясовано, що діти та молоді люди застосовують різні способи контролю впливу онлайн-середовища на своє емоційне та психологічне благополуччя:
- роблять перерви у користуванні соціальними мережами;
- уникають негативного контенту в мережі;
- шукають більше позитивних і надихаючих матеріалів в інтернеті;
- іноді повністю відмовляються від соціальних мереж.
За словами вчених, діти отримали чітке послання від батьків, медіа та власного досвіду про те, що надмірне використання соціальних мереж може завдавати шкоди.
Співзасновниця ініціативи Smartphone Free Childhood Дейзі Грінвелл зазначає, що багато підлітків дедалі більше усвідомлюють, що інтернет-платформи не є нейтральними, а розроблені таким чином, щоб маніпулювати увагою користувачів.
Вона підкреслює:
"Вони розуміють, що їхній час, здатність зосереджуватися та самооцінка є предметом комерціалізації провідними світовими компаніями. Для молоді перерви у використанні гаджетів перетворюються на форму протесту."
Дані звіту Ofcom за 2024 рік підтверджують такі тенденції. Зокрема:
- 33% підлітків віком від 8 до 17 років вважають, що проводять надто багато часу перед екраном;
- 47% молодих користувачів соцмереж у віці від 16 до 24 років вимикають повідомлення або використовують режим «не турбувати». Це на 7% більше, ніж у 2023 році, і перевищує 28% серед користувачів старшої вікової групи.
Серед прогнозованих намірів молоді:
- 34% вірогідно навмисно відмовляться від користування соціальними мережами (проти 23%, які планують цього не робити);
- 29% видалять додатки через надмірний час, проведений у них (порівняно з 19%, що не мають такого наміру);
- 24% видалять соціальні платформи заради збереження психічного здоров’я (у порівнянні з 13%, які не планують цього робити).
Дослідження GWI також виявило, що залежність від соціальних мереж входить у трійку найбільших побоювань батьків щодо своїх дітей — разом з такими темами, як зміна клімату, війна та зростання вартості житла. При цьому 8% батьків зазначили, що після перегляду популярного серіалу Netflix «Підлітки», який висвітлює небезпеки онлайн-ненависництва, стали суворіше ставитися до обмежень часу, проведеного дітьми за екраном.
Читайте також:
Зміни в мозку: що станеться, якщо максимально обмежити користування смартфоном
Джерело: The Guardian