Чи існують державні програми для компенсації збитків, завданих негодою
Одним із показових випадків стала злива у Львові, що розпочалася ввечері 9 липня та тривала всю ніч. Через це жителі околиць міста почали повідомляти про підтоплення, інформує «24 Канал».
Читайте також: "«Чорнобильські» пенсії для людей з інвалідністю: скільки можна отримувати"
Внаслідок підтоплення в населених пунктах Скнилів, Зубра, Сокільники та Зимна Вода було пошкоджено автодорогу «Львів – Пустомити – Меденичі», а також постраждало близько 180 автомобілів і приблизно 200 житлових будинків.
Додатково у Сокільниках вода проникла до дитячого садка та амбулаторії, а також затопила паркінг у житловому комплексі.
У самому Львові в результаті негоди підтоплення охопило 9 вулиць та 25 дахів житлових будівель. Окрім цього, не працювали 11 світлофорних об’єктів.
Підтоплення паркінгу у Сокільниках / Відео Тетяни Турчиної
Варто зазначити, що станом на зараз в Україні не існує окремої державної програми компенсації, яка була б спрямована виключно на відшкодування збитків, завданих негодою, зокрема бурею, повінню або падінням дерев.
Наприклад, програма «єВідновлення» діє лише для житла, яке постраждало внаслідок бойових дій після 24 лютого 2022 року.
Що робити, якщо житло постраждало через природні умови
У разі пошкодження житла внаслідок природних катаклізмів залишається звернутися до органів місцевого самоврядування або страхових компаній, які можуть запропонувати механізми компенсації.
Найперший і найпоширеніший спосіб – звернення до представників місцевого самоврядування.
У багатьох громадах діють програми підтримки громадян у таких ситуаціях. Відповідно до Порядку відшкодування шкоди особам, які постраждали від надзвичайних обставин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 1992 року № 562, органи державної виконавчої влади зобов’язані видавати потерпілим довідки про визнання майна таким, що постраждало від надзвичайних подій.
Алгоритм дій громадян:
- Подати заяву до органу державної виконавчої влади, у якій коротко описати події та попередньо вказати тип і обсяг завданих збитків.
- Органи державної влади зобов’язані організувати виїзд спеціально створеної комісії для оцінки ситуації на місці події.
- Комісія складає акт обстеження, у якому фіксує обставини заподіяння шкоди, вид і розмір збитків, а також інші суттєві дані. У разі виникнення спорів щодо завданих збитків, справу розглядають у судовому порядку.
Щодо страхових компаній, якщо житло було застраховане
Застрахованість житла в Україні поки що не є розповсюдженим явищем. Проте у випадках природних катаклізмів страхова організація може надати повне відшкодування збитків.
Водночас сума компенсації залежатиме від умов страхового договору, який був укладений між страхувальником та страховою компанією.