Підлітки дедалі частіше самостійно контролюють час, який проводять за гаджетами, замість того, щоб покладатися виключно на батьківський нагляд. Учні починають звертати увагу на своє психічне здоров’я, безпеку та концентрацію уваги шляхом свідомих перерв у використанні смартфонів, комп’ютерів та інших електронних пристроїв.
Про це свідчать результати дослідження, проведеного експертами дослідницької компанії GWI, які повідомляє The Guardian. У межах цього дослідження було опитано 20 тисяч підлітків віком від 12 до 15 років та їхніх батьків із 18 країн світу. Аналіз отриманих даних засвідчив, що з 2022 року кількість школярів, які роблять перерви від цифрових пристроїв, зросла на 18% — і тепер становить уже 40%.
Директорка центру «Цифрове майбутнє для дітей» Лондонської школи економіки Соня Лівінгстон відзначила, що отримані висновки відповідають результатам іншого дослідження, яке планують опублікувати найближчим часом. Згідно з новими даними, діти та молодь експериментують із різними способами управління впливом онлайн-середовища на своє самопочуття. Зокрема, школярі:
– роблять паузи від інтернету для відновлення психічного балансу;
– шукають позитивний контент, аби відволіктися від негативу;
– деякі взагалі ухвалюють рішення відмовитися від соціальних мереж.
«Діти здобувають інформацію від батьків, засобів масової інформації або на власному досвіді про те, що надмірне споживання контенту у соцмережах може бути шкідливим. Тому вони випробовують різні методи захисту власного благополуччя», — пояснює дослідниця.
Співзасновниця організації Smartphone Free Childhood (що в перекладі означає «дитинство без смартфонів») Дейзі Грінвелл розповідає, що часто спілкується з підлітками, які самі ухвалили рішення обмежити свій час в інтернеті заради збереження психічного здоров’я. За її словами:
– багато молодих людей усвідомлюють, що платформи соціальних мереж спрямовані на маніпулювання увагою користувачів;
– вони розуміють, що великі корпорації заробляють на їхньому часу, увазі та самооцінці;
– тому відмова від активного використання соцмереж стає для них формою протесту.
Професор поведінкової науки Університету Бата Девід Елліс підкреслює, що підлітки, ймовірно, краще засвоюють інструменти самоконтролю за часом у цифровому просторі, ніж традиційні батьківські обмеження.
Крім того, дослідження GWI виявило, що залежність від соціальних мереж входить у трійку провідних побоювань батьків щодо добробуту своїх дітей. Серед інших важливих проблем, які турбують дорослих, – зміна клімату, війна та зростання вартості життя.
Зокрема, 8% батьків повідомили, що після перегляду популярного серіалу «Юнацтво», який розкриває проблему онлайн-мізогінії (ненависті до жінок в інтернеті), вони почали значно обмежувати час користування гаджетами своїми дітьми.
Раніше результати опитування серед українських школярів показали, що майже третина дітей віком від 14 до 17 років щоденно стикаються з насильницьким контентом в інтернеті. Найчастіше такі матеріали викликають у них негативні емоції: тривогу, страх і злість.