Кремль активно застосовує дипломатичні канали з Вашингтоном для відволікання уваги від війни в Україні, наголошують експерти Інституту вивчення війни (ISW) у своєму останньому аналітичному звіті, який передає Укрінформ.
За результатами зустрічі державного секретаря США Марко Рубіо з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим, що відбулася 10 липня, аналітики ISW дійшли таких висновків:
– Публічні заяви офіційних представників Кремля свідчать про те, що Росія не відмовляється від своїх первісних збройних цілей в Україні та не проявляє зацікавленості в добросовісних мирних перемовинах.
– За день до переговорів речниця МЗС РФ Марія Захарова підтвердила, що Росія зберігає початкові військові вимоги, зокрема щодо зміни влади в Україні та «демілітаризації».
– Прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков 10 липня вкотре наголосив на необхідності врахувати «реалії на місцях», маючи на увазі існуючу лінію фронту в Україні.
Аналітичний звіт ISW також підкреслює, що представники Кремля систематично закликають Київ визнати поточні «реалії на місцях», натякаючи, що Росія нібито знаходиться в більш вигідній переговорній позиції завдяки ситуації на полі бою. При цьому Москва вимагає від України поступитися своїми основними вимогами, що фактично означало б повну капітуляцію української влади перед Москвою.
В Інституті вивчення війни зазначають, що Кремль продовжує використовувати дипломатичні відносини зі Сполученими Штатами, аби відвернути увагу від війни в Україні й спрямувати фокус на можливе відновлення російсько-американського діалогу.
У повідомленні МЗС Росії про переговори Рубіо та Лаврова наголошується, що сторони обговорювали двосторонні питання, не пов’язані з військовим конфліктом:
1. Відновлення американо-російських контактів.
2. Економічне та гуманітарне співробітництво.
3. Пряме повітряне сполучення.
4. Роботу дипломатичних місій.
Також зазначено, що Сполучені Штати і Росія мають намір продовжувати діалог щодо «зростаючого спектру питань взаємного інтересу».
Заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков у той же день висловив думку, що не спостерігає «сповільнення прогресу» у розвитку двосторонніх відносин.
Раніше аналітики ISW відмічали, що Кремль прагнув використати не пов’язані з війною економічні ініціативи та перспективу переговорів між США та Росією щодо контролю над озброєннями для отримання поступок від американської сторони з питань, пов’язаних із бойовими діями в Україні.
Окрім цього, ISW висловлював думку, що президент Росії Володимир Путін безуспішно намагався використати переговори з іранської ядерної програми та пропозиції Москви виступити посередником в ізраїльсько-іранському конфлікті, щоб показати себе ефективним переговорником у очах тодішнього президента США Дональда Трампа. Метою цих зусиль було отримання певних поступок від Сполучених Штатів у війні Росії проти України.
Аналітики Інституту вивчення війни констатують наступне: Кремль, імовірно, прагне спонукати США призупинити дипломатичні зусилля щодо припинення війни в Україні в обмін на розвиток двосторонніх економічних та політичних можливостей між Штатами і Росією.
Зазначимо, що 10 липня державний секретар США Марко Рубіо провів зустріч з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим у Малайзії. Зустріч відбулася на тлі другого за кілька днів потужного авіаудару по Україні та тривала близько 50 хвилин.
Після переговорів Рубіо заявив про розчарування Сполучених Штатів відсутністю прогресу у мирному врегулюванні війни, розв’язаної Росією.
Державний секретар також підкреслив, що Росія запропонувала «новий та інший підхід» під час обговорень, однак конкретного змісту цього підходу не розкрив.
Авторське фото — Anadolu Agency