У Дніпрі відкрилася масштабна мистецька виставка під назвою «Зліпок часу», яка об’єднує живопис, інсталяції та відеоарт, створені українськими митцями, що є військовослужбовцями. Проєкт, що розпочався у 2023 році в історичному музеї Дніпра, згодом був презентований у Києві, а також у містах Бельгії та Франції.
Деталі про виставку розповіли Суспільному її кураторка Лідія Гужва та військовослужбовець Максим Потапчук.
### «Нам потрібно достукатися до широкої міжнародної аудиторії»
Лідія Гужва пояснила, що цей проєкт присвячений тому, як українці живуть у стані постійних випробувань, водночас не виглядаючи жертвами.
Вона зазначила: «Для мене проєкт розпочався з моменту, коли я побачила серію картин Сергія Захарова під назвою «Календар українських манер війни». Ці роботи я побачила на виставці серед інших творів і вони справили на мене сильне враження. Мені було шкода, що ці картини накладаються на інші полотна талановитих митців».
Експозиція стартувала у 2023 році в історичному музеї імені Дмитра Яворницького, згодом проєкт був представлений у Києві, а також у містах Бельгії і Франції.
За словами кураторки, головна мета — донести до міжнародної спільноти не лише біль українців, а й драматизм нашої реальності. Вона констатувала: «Ми переживаємо унікальний період, коли в нашому житті з’явився сенс — дочекатися перемоги. Не кожен офісний працівник, котрий щодня думає про те, як оплатити іпотеку, відчуває повний смак життя так, як кожен українець, який знає, що завтра може бути розбитий бомбою».
Проєкт включає:
– живописні полотна,
– інсталяції,
– відеофільми,
– артоб’єкти, які створили як професійні художники, так і військові, для яких мистецтво стало способом реабілітації та самовираження.
Лідія Гужва розповіла про творців виставки: «Митців обрало життя. Спершу була серія робіт Сергія Захарова, після чого я додала власні об’єкти. Потім до проєкту приєдналися Дмитро Коломойцев і Антон Логов. Ми почали з Півдня і поступово переміщалися між містами, відкриваючи нові сенси і можливості. У цій виставці вперше бере участь художник-переселенець з Луганщини Володимир Куп’янський, який наразі проживає в Дніпрі».
### «Це для мене — певна психологічна реабілітація»
Одним з найемоційніших експонатів стала інсталяція у вигляді мобілізаційного ящика з написом «Відкрий мене». Усередині розташований рапорт із проханням зарахувати до космодесанту. Автор інсталяції — військовослужбовець, десантник Максим Потапчук.
Він пояснив: «Моя робота — це мобілізаційний ящик, під акомпанемент нявкання маленьких кошенят, які звертаються із проханням: „Захистіть нас, військові, ми — маленькі котики, ми — цивільні“. Напис на ящику «Відкрий мене» і всередині — шарж, який можна назвати контрактом з космодесантом. Ідея інсталяції полягає в тому, щоб розповісти про захист — захист цивільних, військових, матерів і дітей».
Окрім контракту, всередині ящика лежать сушені яблука з Покровська. Максим пояснив, що кожен, хто підписує рапорт, може скуштувати яблучка.
За його словами: «Ці яблука готувала моя мама в Покровську, коли місто ще не було зруйноване. Минулого року я вивіз батьків разом із сушеними яблуками. Ідея у тому, що, з’ївши яблуко, людина доєднується до нашої спільної справи, стає частиною космодесанту і входить у наше коло. Це має дуже символічне значення».
Максим Потапчук народився у Покровську і більшість життя прожив у Донецьку. Після поранення на Майдані очолив Краматорський осередок Національної скаутської організації «Пласт», яку вдалося відновити після окупації. Раніше в осередку налічувалося близько 300 дітей, а під час поновлення їх було тільки 60. Зараз у Дніпрі чоловік допомагає місцевим пластунам, які підтримали цю виставку.
Крім того, Максим активно займається волонтерською діяльністю:
– проводить тренінги з парамедицини в навчальних закладах,
– підгодовує котів на фронті.
Він зазначив: «Для нашої бригади інсталяція стане сюрпризом, бо я не розповідав про неї раніше. Для мене ця робота — певний вид психологічної реабілітації. Якщо нам не вистачає професійних психологів, ми можемо створити у серці кожного маленького психолога, який допоможе дітям, тваринам і суспільству загалом».
До проєкту, крім Максима Потапчука, долучилися такі митці, як:
– Сергій Захаров,
– Дмитро Коломойцев,
– Світлана Ландар,
– Ольга Миколайчук,
– Яна Соколова,
– Танака Павлова,
– Олександр Скрябін,
– Олександр Ротман,
– а також художник-переселенець із Луганщини Володимир Куп’янський.
Найближчим часом проєкт буде представлений у містах Коломия та Львів.
Авторка тексту — Мальвіна Карпенко.