Країни Балтійського регіону, які виражають занепокоєння щодо потенційної загрози з боку Російської Федерації, обрали систему HIMARS як ключовий елемент посилення власної обороноздатності.
Партнери по НАТО, розташовані по сусідству з Росією, дедалі активніше вибирають високомобільні артилерійські ракетні комплекси HIMARS американського виробництва для зміцнення своїх військових потужностей у контексті загрози російської агресії. Ця система вже успішно використовується Збройними силами України.
За інформацією видання Business Insider, реактивна система залпового вогню HIMARS стала для України одним із ключових інструментів у протистоянні російському вторгненню. Спочатку застосування цих комплексів значно змінювало тактичну ситуацію на полі бою, однак з часом їхня ефективність дещо знизилася. Незважаючи на це, країни-сусіди Росії оцінюють HIMARS як надзвичайно цінний військовий актив.
Так, країни Балтії, що тривожаться через ймовірність нападу з боку РФ, визначили HIMARS як важливу складову у посиленні власної безпеки. Зокрема:
- У квітні Естонія отримала шість таких систем.
- Латвія уклала договір зі Сполученими Штатами на постачання шести комплексів, які заплановано поставити до 2027 року.
- Литва замовила вісім систем HIMARS, із першим очікуваним надходженням вже цього року.
Спостерігаючи за перебігом війни в Україні, балтійські держави вважають здатність завдавати точних глибинних ударів критично важливою для власної оборони. Міністр оборони Естонії Ханно Певкур у коментарі Business Insider підкреслив, що його країна вже має можливість наносити вогонь на значні відстані і здійснювати глибинні удари по позиціях противника.
Цитата Ханно Певкура:
«Ми вже сьогодні володіємо потенціалом для нанесення далекобійних, глибинних ударів».
Певкур додав, що війна в Україні наочно продемонструвала важливість здатності вражати об’єкти глибоко в тилу ворога, а також позиції противника на окупованих територіях. Саме системи HIMARS надають таку тактичну перевагу.
Видання Business Insider зазначає, що українська кампанія з нанесення глибинних ударів значною мірою покладалася на саморобні безпілотники та модифіковані протикорабельні ракети для наземних операцій. Хоча HIMARS ефективно служили Україні, їхній потенціал значно більший. У разі конфлікту з Росією союзники по НАТО матимуть змогу використовувати ці системи без обмежень і з максимальною віддачею. Міжнародні партнери України уважно аналізують бойовий досвід, щоб визначити не лише потреби Києва, а й власні тактичні та озброєннявші вимоги для підготовки до можливої війни з РФ.
Про систему HIMARS: що варто знати
- HIMARS (M142 High Mobility Artillery Rocket System) — мобільна реактивна артилерійська установка американського виробництва, що виготовляється компанією Lockheed Martin.
- Для ведення вогню використовуються ракети GMLRS та балістичні ракети ATACMS.
- Дальність стрільби ракет GMLRS становить до 80 кілометрів.
- Ракети ATACMS можуть вражати цілі на відстані понад 300 кілометрів.
Відомими випадками застосування HIMARS в українському конфлікті стали удари по Антонівському мосту в Херсонській області, а також атаки на склади російських військ на території Донеччини та Луганщини. За даними ЗМІ, ці системи також активно застосовувалися для знищення скупчень ворожої живої сили на різних фронтових ділянках.
Читайте також:
[Додаткові матеріали можна помістити тут]