Соратник Путіна дасть концерт в Італії: причина скасування заборони на артистів, які підтримують Кремль

Христина Левченко

14 Липня, 2025

Відомий російський диригент Валерій Гергієв понад три роки не з’являвся на європейських сценах з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Як керівник Маріїнського та Большого театрів, він відкрито підтримує політику Володимира Путіна і ніколи не виступав проти війни, яку розпочала його країна.

Нещодавно його запросили до Італії, де він має виступити як диригент на фестивалі Un’Estate da RE. Захід триватиме з 19 до 31 липня в місті Казерта, регіон Кампанія. Запрошення Гергієва спричинило хвилю протестів серед італійських активістів та політиків. Водночас очільник регіону Вінченцо де Лука наполягає на участі диригента у фестивалі, аргументуючи це тим, що:

– Культура не повинна залежати від політики та політичної логіки.
– Організатори не вимагають від артистів відповідальності за політичні рішення урядів.

На початку війни 76-річний він назвав заборону на виступи пропутінських артистів у Європі «моментом нерозумності та божевілля», додаючи, що пишається, що саме він вітатиме Гергієва у своєму місті.

Віцепрезидентка Європейського парламенту Піна Пічіерно зазначила в інтерв’ю BBC, що дозвіл на повернення диригента є «абсолютно неприйнятним». Вона охарактеризувала Гергієва як «культурний рупор Путіна та його злочинів». З нею солідарна українська правозахисниця і лауреатка Нобелівської премії миру Олександра Матвійчук, що вважає запрошення регіонального уряду виявом лицемірства, а не нейтралітету.

Російські опозиційні активісти теж засудили повернення диригента. Фонд боротьби з корупцією Олексія Навального вимагає скасувати концерт і закликає італійське Міністерство внутрішніх справ заборонити Гергієву в’їзд до країни.

Попри свою близькість до Путіна, Гергієв довгі роки був постійним гостем на європейських сценах, зокрема в Італії. Востаннє він виступав 23 лютого 2022 року в міланському театрі Ла Скала. Вже вночі того ж дня Росія почала збройну агресію проти України. Після звернення мера Мілана з проханням закликати артистів до антивоєнної позиції Гергієв залишив посаду у Ла Скала. Окрім цього, співпраця з ним була припинена Мюнхенським філармонічним оркестром, Баварською державною оперою, концертним залом Карнегі-Хол у Нью-Йорку та Роттердамським філармонійним оркестром. Виступи диригента на європейських та північноамериканських сценах були заборонені. Саме тому запрошення з Італії викликало суперечки.

Піна Пічіерно, яка є родом з регіону Кампанія, наголосила, що її звернення призупинити захід не є проявом русофобії, зазначивши: «Світ має достатньо талановитих російських митців, які дистанціюються від злочинної політики Путіна». Вона також розповіла, що отримувала погрози через свою діяльність із викриття російської гібридної війни та попередила про небезпеку дозволу Гергієву виступати.

За словами депутатки Європарламенту, мова іде не про цензуру, адже Гергієв є частиною цілеспрямованої стратегії Кремля, виступаючи в ролі культурного посланця РФ, який покликаний послабити критичні настрої на Заході. Вона вважає це складовою інформаційної війни.

Ця культурна дискусія відбувається на тлі прийому в Італії лідерів держав ЄС, які мають підтвердити підтримку України та розглянути питання її відбудови після війни.

Прем’єрка Італії Джорджія Мелоні з самого початку жорстко і послідовно критикує Володимира Путіна. Водночас її Міністерство культури є одним зі спонсорів фестивалю Un’Estate da RE, де запросили Гергієва. Представник партії «Брати Італії», до якої належить Мелоні, Альфредо Антоніоцці охарактеризував диригента як «просто видатного митця» і висловив переконання, що:

– Якщо росіяни мають відповідати за помилки свого президента, то наразі відбувається свого роду культурний геноцид.

Минулого місяця Канада офіційно заборонила Гергієву в’їзд на свою територію, заморозивши всі його активи. Водночас Європейський Союз уникнув введення офіційних санкцій проти диригента, який жодного разу не заявляв відкрито про підтримку війни.

Зі свого боку Гергієв підтримує Путіна з 1990-х років, брав участь у його виборчій кампанії й вітав анексію Криму у 2014 році. Він очолив Большой театр, замінивши керівника, який підписав відкритий лист із засудженням війни в Росії. Одночасно є художнім керівником і генеральним директором Маріїнського театру.

Незважаючи на те, що Гергієв є державним службовцем, розслідування команди Олексія Навального у 2022 році виявило, що він володіє елітною нерухомістю за кордоном, а свій російський фонд фактично використовує як особистий гаманець. За даними розслідувачів:

– Диригент ніколи не декларував нерухомість у різних містах Італії.
– Пожертви до фонду застосовуються для утримання розкішного способу життя.

Активісти вважають це нагородою Гергієва за публічну відданість Путіну.

ВВС не вдалося отримати коментарі від самого диригента стосовно цієї ситуації.

Речниця Єврокомісії Єва Грнчіржова уточнила, що фестиваль Un’Estate da RE не фінансується коштами ЄС, а забезпечується власними фондами Італії. Проте вона підкреслила: «Єврокомісія рекомендувала європейським сценам уникати виступів артистів, які підтримують агресивну війну проти України».

Художній керівник фестивалю в регіоні Кампанія відмовився від коментарів, але його прес-секретар запевнив BBC, що виступ Гергієва відбудеться, незважаючи на всі суперечки.

В підготовці матеріалу брав участь Давід Гільоне.

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар