Конфлікт вплинув на розвиток ринку нерухомості в Україні

Христина Левченко

15 Липня, 2025

Повну версію розмови з Ларисою Ставиногою можна прослухати у доданому аудіофайлі.

Під час повномасштабної війни тенденції на ринку нерухомості в Україні зазнали суттєвих змін. Люди дедалі більше прагнуть автономії, тому надають перевагу купівлі невеликих житлових будинків за межами міста, замість традиційних квартир, особливо у великих містах.

Про це в ефірі Громадського радіо розповіла Лариса Ставинога — президентка Спілки фахівців з нерухомого майна України.

На запитання, що нині купують українці частіше — квартири чи приватні будинки, пані Ставинога відповіла:

– Люди віддають перевагу маленьким приватним будиночкам у передмісті Києва та інших великих мегаполісів.
– Сучасний покупець орієнтований на повну незалежність, тому облаштовує житло так, щоб мінімізувати залежність від комунальних систем.
– Такий підхід пов’язаний з регулярними обстрілами та частими перебоями зі світлом.
– В умовах невизначеності щодо подачі газу, все популярнішими стають будинки з автономними системами, зокрема з встановленими сонячними панелями.

«Не відомо, чи буде газ цієї зими, і останні Новини не вселяють оптимізму», — пояснила Лариса Ставинога.

Водночас змінилися й вподобання щодо квартир. Зараз помітна тенденція до вибору житла на нижчих поверхах багатоповерхівок:

– У 16- чи 20-поверхових будинках більшість покупців обирають квартири орієнтовно до десятого поверху.
– Продати квартиру на верхніх поверхах нині дуже складно, особливо після останніх обстрілів, що спричинило падіння попиту.

За словами експертки, з кожним підвищенням поверху збільшується розмір знижки на таку квартиру. Водночас, хто не боїться ризиків, може знайти вигідну пропозицію, але потрібно дочекатися закінчення війни задля зниження ризиків.

Лариса Ставинога також звернула увагу на зміни у вимогах до житла серед тих, хто змушений переселятися до інших регіонів:

– Люди почали надавати перевагу меншим за площею квартирам, відмовляючись від пошуку новобудов, як це було раніше.
– Наявність газу в будинку сприяє швидшому продажу квартири.
– Також попитом користуються квартири в будинках із генераторами електроенергії, але навіть квартири на нижчих поверхах без газу та генератора зберігають попит.

Серед найбільш популярних залишаються житлові приміщення, які вже готові для негайного заселення, адже у людей немає часу та можливостей на ремонтні роботи.

### Цінова ситуація та тренди на ринку нерухомості

Президентка Спілки фахівців з нерухомого майна зазначила, що зараз основна маса угод відбувається при купівлі квартир у діапазоні цін від 30 до 70 тисяч доларів США. Для порівняння, до повномасштабної війни у 2021 році популярним був сегмент квартир вартістю від 70 до 150–200 тисяч доларів.

За словами Лариси Ставиноги:

– Ринок зазнав значних змін, зокрема у ціновій політиці.
– Раніше люди активно планували життя та вкладали в нерухомість.
– Нині мешканці Києва, наприклад, прагнуть швидко продати зайву нерухомість, щоб мати гроші в ліквідній формі та бути більш мобільними.
– Ті, хто виїжджає з регіонів, втрачаючи житло, звертаються до державної програми «єВідновлення» для купівлі житла на державні кошти.
– Проте фінансові обмеження держави значно впливають на попит і купівельну спроможність населення.

### Чи працює програма «єОселя» для купівлі житла?

Лариса Ставинога підкреслила, що програма «єОселя» реалізується менш ефективно, ніж очікувалось, і стикнулася з низкою проблем:

– Отримати кошти за програмою потрібно чекати дуже довго — приблизно пів року.
– Максимальна сума, яку можна отримати, наразі становить близько 2 мільйонів гривень (приблизно 48-49 тисяч доларів).
– За умовами програми однокімнатна квартира, що відповідає вимогам, коштує приблизно 70–80 тисяч доларів.
– Щоб придбати таке житло, людина має докладати значні власні кошти, що створює додаткове фінансове навантаження.

Через це програма «єОселя» почала втрачати свій динамізм і не забезпечує очікуваного попиту.

Громадське радіо звертається по підтримку для свого подальшого існування. Підтримати можна через:

– PayPal: [email protected]

При передруку матеріалів сайту hromadske.radio необхідно обов’язково розміщувати гіперпосилання на оригінал та повну назву ЗМІ — «Громадське радіо». Посилання та назва мають розміщуватися не нижче другого абзацу тексту.

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар