Журналісти видання NGL.media провели аналітичне дослідження декларацій чиновників, правоохоронців, міських голів та народних депутатів і виявили сотні випадків значного заниження вартості придбаних ними автомобілів. Про це йдеться у детальному журналістському матеріалі.
Приклади, наведені в розслідуванні, вражають:
1. Депутат Верховної Ради Максим Соколов у жовтні 2022 року придбав Toyota Highlander Hybrid 2022 року випуску всього за 10 тисяч гривень. Фактична вартість цього автомобіля приблизно у 200 разів більша. Сам політик пояснює це тим, що машина мала “суттєві пошкодження”, проте відмовився уточнювати їхній характер.
2. Вікторія Негода, керівниця відділу земельних ресурсів та екології Пристоличної сільської територіальної громади поблизу Києва, у жовтні 2023 року нібито придбала Hyundai Tucson 2022 року випуску за 100 тисяч гривень. Водночас ринкова ціна подібного авто є мінімум у десять разів вищою. Вона теж характеризує свій автомобіль як «трошки битий».
Крім того, під час аналізу реєстру декларацій NGL.media виявили понад тисячу декларантів, які просто не вказують вартість автомобілів, якими користуються. Юрист Центру протидії корупції (ЦПК) Олексій Бойко пояснює, що у таких випадках декларант має право не зазначати вартість, якщо він її не знає. Проте, якщо вартість вказана, Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) має право вимагати підтверджувальні документи.
У деяких випадках чиновники зазначають у деклараціях вартості автомобілів, якими користуються, попри те, що вони їм офіційно не належать:
– Міський голова Тернополя Сергій Надал у своїй останній декларації вказав користування автомобілем Audi Q7 2024 року випуску, вартістю 750 тисяч гривень, проте він формально належить його тестеві Богдану Вербовому.
– При цьому Надал не зазначив, що користується дорожчою спортивною версією Audi SQ7, а вказана ним ціна нижча за реальну вартість більш ніж у п’ять разів. Згідно із даними NGL.media, цей автомобіль новим було придбано у автосалоні в травні минулого року, а нещодавно його продали за 4,7 мільйона гривень.
Подібний приклад демонструє ексдепутатка Верховної Ради Ірина Кормишкіна, яка у свіжій декларації вказала, що користується розкішним седаном Mercedes-Maybach S580 2022 року, що належить її чоловіку Юрію Кормишкіну. Вона оцінила вартість автомобіля у 350 тисяч гривень, тоді як офіційна ціна такого авто починається від 12 мільйонів гривень. Зазначимо, що власники саме таких автомобілів мають щороку сплачувати «податок на розкіш» у розмірі 25 тисяч гривень.
Ще один цікавий випадок стосується голови Золочівської районної ради Ореста Кавецького. У своїй декларації він вказав, що його дружина Христина Кавецька користується BMW X6 2022 року випуску, яка оформлена на її матір, Марію Карвацьку. При цьому вартість автомобіля зазначена лише у 100 тисяч гривень, що є принаймні у двадцять разів нижче за мінімальну ринкову пропозицію.
На думку юриста Олексія Бойка, заниження вартості майна в деклараціях може бути ознакою приховування реальних активів або непрямого одержання неправомірної вигоди.
Детальніше з матеріалом «Авто за три копійки. Як топчиновники підтасовують декларації» можна ознайомитись за відповідним посиланням.