Основною мотивацією для повернення в Україну під час війни залишається прагнення бути поруч із близькими, про що свідчать результати останніх досліджень. Соціолог Володимир Паніотто в ефірі телеканалу «Київ24» повідомив, що попри те, що кількість українців, які виїжджають закордон, перевищує число тих, хто повертається, все ж значна частина громадян обирає повернення на Батьківщину.
За його словами, на початку повномасштабного конфлікту частіше поверталися родини з дітьми. Проте зараз серед тих, хто повертається, найбільше людей похилого віку та одинаків. Основними причинами повернення є:
– бажання перебувати поряд із рідними – це стимулює 70% опитаних;
– пошук житла – важливий фактор для 23% респондентів;
– працевлаштування – мотивує 28% осіб;
– покращення безпекової обстановки – є визначальним для 8%.
Згідно з інформацією, наданою Інститутом демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи Національної академії наук, директорка інституту Елла Лібанова вважає, що більша частина тих українських біженців, які виїхали за межі країни разом із повною родиною, мають у складі сім’ї хронічно хворих або вже адаптувалися в країнах із вищим рівнем життя, навряд чи повернеться.
Щодо міжнародної підтримки, Канада наразі не готова надавати дозвіл на постійне проживання всім українцям, які прибули через війну. Проте близько 300 тисяч українських біженців можуть залишитися у Канаді, оскільки уряд не планує їх примусової депортації.
Окрім цього, повідомляється, що Німеччина продовжує відмовляти у в’їзді прохачам притулку, незважаючи на рішення адміністративного суду у Берліні, який визнали таку практику незаконною.
Таким чином, хоч загальна чисельність тих, хто залишає Україну, істотно перевищує чисельність тих, хто повертається, є чіткі групи населення, насамперед літні люди та одинаки, які віддають перевагу поверненню до Батьківщини за різними мотивами, серед яких найвагомішою є близькість до рідних.