Надія Москаленко стала однією з перших жінок-шахтарок на вугільному підприємстві Дніпропетровщини, яка з вересня 2022 року працює під землею. Вона відповідає за перевезення гірників до їхніх робочих місць на вагонетках. За словами головного інженера шахтоуправління Олександра, через нестачу чоловіків, які були мобілізовані до Збройних сил України, це підприємство стало першим в Україні, яке почало готувати жінок до роботи в підземних професіях.
Журналісти Суспільного дізналися, скільки нині працює жінок-шахтарок у копальнях та як організований їхній робочий процес.
Надія Москаленко розповідає, що до повномасштабного вторгнення жінки виконували лише поверхневі роботи на шахтах. За її словами:
– «Нам запропонували пройти навчання, спробувати себе в роботі під землею, аби допомогти чоловікам, адже не вистачало кадрів. Моя цікавість переважила сумніви, тож я вирішила спробувати».
Жінка також зазначає, що двоє її синів пішли воювати, і вона сама захотіла бути корисною у цей складний час, тому й вирішила змінити професію. Надія пояснює:
– «Вони — добровольці, тому я подумала і вирішила, що не завадить зробити хоч маленький і непомітний внесок у розвиток та підтримку нашого підприємства, підняти вугільну галузь, зробити свій вклад в енергетику України».
Понад п’ять років Надія працює на одному з вугільних підприємств Дніпропетровської області. Спершу контролювала завантаження вугілля у вагони на поверхні. Зараз вона – машиністка підземних механізмів і відповідає за транспортування гірників до їхніх робочих місць на вагонетках, працюючи на глибині 265 метрів.
Ще одна жінка-шахтарка, Надія Манько, трудиться на глибині 340 метрів. Вона відповідає за конвеєр, який перевозить видобуте вугілля. Надія переїхала з Донеччини рік тому, до цього працювала в Покровську на шахті. Жінка зазначає, що їй подобається підземна робота, а колеги-чоловіки завжди готові підтримати та допомогти. Вона коментує:
– «Цікаво, все цікаво. Сам процес. Робота подобається. Колектив тут дружній, ніхто не ображає».
Головний інженер шахтоуправління «ДТЕК Енерго» Олександр додає, що від початку повномасштабної війни понад 700 чоловіків підприємства були мобілізовані до лав Збройних сил України. Через дефіцит кваліфікованих кадрів у липні 2022 року це підприємство стало першим в Україні, яке почало навчати жінок підземним професіям. Він пояснив:
– «Жінки пройшли курс навчання на поверхні за спеціальністю «машиніст підземних установок», здобули відповідні кваліфікації і тепер працюють безпосередньо в шахті».
За словами Олександра, нині під землею на підприємстві працюють 146 жінок. Вони обслуговують ділянки та об’єкти, де не потрібна фізично важка праця.
Головний інженер підкреслив, що шахтоуправління готове й надалі приймати жінок для роботи під землею, тому постійно проводить навчальні курси.
Автор матеріалу — Роман Михальчук.
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро.