Де здобути підтримку і подолати залежність — Суспільне Дніпро

Ірина Демченко

17 Липня, 2025

У Дніпрі вже рік успішно функціонують кімнати підтримки для жінок, які прагнуть позбавитися наркотичної залежності, а також для тих, хто зазнав насильства. Ініціатива створення таких просторів належить членкиням Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок "ВОНА".

За словами Олени Зубленко, проєктної менеджерки кризових кімнат, починаючи з 2018 року активістки та пацієнтки замісної підтримувальної терапії з різних куточків України об’єдналися з метою захисту власних прав і захисту прав інших жінок зі спільноти.

Вона підкреслила, що всі членкині обʼєднання мають особистий досвід вживання наркотиків і своїми прикладами доводять можливість змінити стиль життя.

Основні напрямки роботи кімнат допомоги

  • Супровід та гуманітарна підтримка
  • Медичні послуги від фахівців різних спеціальностей

«Ми є самоорганізацією жінок із власним досвідом вживання наркотичних речовин. Наша мета — через активізм та лідерство об’єднатися і знайти підтримку. Основне завдання — залучити жінок, які вживають вуличні наркотики, до державних програм замісної підтримувальної терапії. Саме завдяки цьому вони набувають мотивації долучитися до соціуму, змінити спосіб життя, шукати роботу і відмовитися від заборонених речовин», — розповідає Олена.

Вона поділилася особистою історією: вперше спробувала наркотики у 16 років і пройшла замісну терапію.

«Я була відмінницею та займалася фехтуванням, проте стала наркозалежною через нещастя. Шукала щось, що зробить мене щасливою, але цього не сталося. Пережила лікування у лікарнях і в’язницях. Зі мною раз на рік зв’язувалася наркологічна служба, аби перевірити, чи я жива. Державні установи запропонували пройти детоксикацію, а під час реабілітації я відкрила для себе волонтерство — брала участь у Всесвітньому дні пам’яті померлих від СНІДу», — пригадує жінка.

На консультаціях та тренінгах спікерки здебільшого розповідають свої історії, що допомагає налагодити довіру та мотивувати власним прикладом.

Структура допомоги в кімнатах

У Дніпрі працюють дві спеціальні кімнати:

  1. «Зелена» кімната — безпечне місце для людей із досвідом вживання наркотиків або постраждалих від насильства.

    • Тут будь-хто може звернутися за допомогою.
    • Пацієнтів зустрічає соціальний працівник, який проводить анкетування і направляє до кризового психолога.
    • Психолог надає комплекс консультацій для зняття кризового стану.
    • Медичні послуги включають гінеколога, дерматовенеролога, психіатра та за потреби проктолога чи ендокринолога.
    • Надання гуманітарної допомоги: сертифікати на продукти харчування та засоби гігієни.
    • Через пів року, якщо потрібно, клієнтів супроводжують до державних установ або шелтерів для подальшої підтримки.
  2. Кімната для матері та дитини, де надають комплексну соціальну, медичну, психологічну та юридичну допомогу.
    • Дитина отримує підтримку від соціальної працівниці.

Ці осередки є унікальними, на сьогоднішній день подібні кімнати працюють лише в п’яти українських містах: Києві, Одесі, Львові, Дніпрі та Кривому Розі.

Світлана Родік, регіональна координаторка об’єднання та жінка, яка не вживає наркотиків уже майже 20 років, зауважила, що кімнати допомоги приймають відвідувачів майже щодня.

«Я крала, щоб мати гроші на макове насіння з опієм, через що неодноразово відбувала покарання у місцях позбавлення волі. Раніше не існувало таких програм, як зараз, і ніхто не розповідав про наслідки. Можливо, я б і не спробувала на той момент. З наркозалежністю я впоралася самотужки, але залишаюсь залежною жінкою, адже це пожиттєвий діагноз», — поділилася Світлана.

Навчання захисту прав і боротьби з дискримінацією

Олена Зубленко зазначає, що консультації, які надаються у кімнатах, також спрямовані на навчання жінок захищати свої права, протидіяти стигматизації та дискримінації.

  • Часто жінки стикаються з відмовою в медичних закладах, наприклад, у гінеколога.
  • Існують випадки, коли жінка понад 20 років не могла пройти обстеження через забобони.
  • Дискримінація проявляється також під час працевлаштування.
  • Соціальні служби можуть позбавити прав та вилучити дітей.
  • Суспільство часто маркує жінок із наркозалежністю, що призводить до подальшої дискредитації.

Програма для жінок із залежністю діє у 17 областях України, серед яких: Дніпропетровська (Дніпро та Кривий Ріг), Чернівецька, Волинська, Житомирська, Вінницька, Одеська, Чернігівська, Харківська, Львівська, Запорізька, Хмельницька, Кіровоградська, Донецька, Київська та інші.

У кожному регіоні є представниця програми, а всі учасниці можуть пройти юридичну школу з подальшою можливістю допомагати іншим жінкам, які живуть із залежністю.

Контактний телефон для зв’язку: +380685262052.

Ініціативу «Кімната матері та дитини» та «Зелена кімната» реалізує благодійна організація «Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок "ВОНА"» за підтримки Альянсу громадського здоров’я, завдяки фінансуванню організації L’initiative та підтримці Expertise France.

Читайте Новини у Telegram-каналі: Суспільне Дніпро.

Автор

  • Ірина Демченко

    Журналістка з понад 7-річним досвідом. Пише про події у Україні та світі, міське життя, політику та культуру і моду.
    Гасло: «Пишу про Дніпро, як про свій дім».

різне

Залишити коментар