Україна у ОБСЄ нагадала Росії про її власний Кримінальний кодекс щодо відповідальності за ведення агресивної війни

Христина Левченко

17 Липня, 2025

Постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Юрій Вітренко наголосив на необхідності звернути увагу Росії на положення її власного Кримінального кодексу, зокрема на статтю 353, яка передбачає відповідальність за розв’язання та ведення агресивної війни. Цю заяву він зробив під час чергового засідання Постійної ради ОБСЄ у Відні, про що повідомив кореспондент Укрінформу.

Юрій Вітренко наголосив, що створюваний спеціальний трибунал щодо злочину агресії проти України матиме чітку і конкретну місію. Його завдання зосередиться на вищих політичних та військових лідерах, які несуть відповідальність за планування, підготовку, ініціювання або здійснення агресії проти України. Незважаючи на спроби російської сторони спростувати факти, представлені докази, серед яких убиті цивільні, депортовані діти та катовані військовополонені, є реальними й документально підтвердженими. Анексія силою Криму, Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей – це підтверджений факт, що супроводжується актуальними ультиматумами Кремля, заявив український дипломат.

Він також підкреслив, що зруйновані міста та громади України внаслідок російських військових атак стануть ганебною спадщиною цієї війни на довгі десятиліття.

Крім того, Вітренко відзначив роль Білорусі та Північної Кореї в конфлікті:
– Білорусь дозволила використовувати свою територію для вторгнення та атак на Україну;
– Північна Корея надсилає свій персонал, що зміцнює визначення агресії та робить ці країни співучасниками рашистської агресії.

Він зауважив, що наслідком таких дій стало поранення або загибель понад мільйона росіян, які стали жертвами амбіцій кремлівського керівництва. Цього не можна залишати поза увагою.

Юрій Вітренко також акцентував увагу на резолюції ООН №3314, яка містить додаткові критерії, що описують дії Російської Федерації як агресора. Він звернувся до статті 353 Кримінального кодексу РФ, де визначено покарання за такі злочини:

1. Планування, підготовка чи розв’язання агресивної війни караються позбавленням волі від 7 до 15 років.
2. Ведення агресивної війни – позбавленням волі на строк від 10 до 20 років.

Незважаючи на заяви російської пропаганди, представник України при ОБСЄ впевнений, що російська влада у майбутньому відмовиться від власних слів, як це вже було неодноразово раніше.

Окрім цього, Вітренко підкреслив, що останні кроки Російської Федерації свідчать про її намір продовжувати агресивні дії проти України, відкидаючи будь-які мирні ініціативи. Він виділив ключові напрямки, які можуть суттєво вплинути на позицію Кремля:

– Посилення трансатлантичної єдності;
– Запровадження нових санкцій;
– Дієве обмеження енергетичних доходів Росії;
– Зміцнення військової підтримки України, зокрема шляхом створення системи протиповітряної оборони.

Вітренко впевнений, що саме такі кроки дозволять змусити Росію брати участь у мирних перемовинах конструктивно, а також забезпечать дотримання основоположних принципів міжнародного права, зокрема:

– Суверенітет;
– Територіальна цілісність;
– Недоторканність кордонів;
– Повагу до прав людини.

Як повідомляв Укрінформ, 15 липня Верховна Рада України ухвалила закон про ратифікацію Угоди між Україною та Радою Європи про створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України. Ця угода була підписана 25 червня 2025 року у Страсбурзі, Французька Республіка.

Заплановано, що трибунал буде незалежною міжнародною інституцією в межах Ради Європи, при цьому його статут не передбачає персональних імунітетів для осіб, що дозволяє притягнути до відповідальності найвищих чиновників Росії, включно з президентом Путіним.

Фото: МЗС України

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар