Війна передбачувано негативно вплинула на психічне здоров’я українців, значно загостривши потребу у психологічній підтримці. Поки Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) обдумує стратегії боротьби з можливими майбутніми пандеміями, за даними цієї організації, професійна психологічна допомога потрібна вже кожному четвертому українцю. «Слово і діло» зібрало доступні дані про наслідки війни для здоров’я українського населення, які подано детальніше в інфографіці.
За інформацією Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), у 2019 році 49% українців ніколи не стикалися з сильним стресом. Проте під час років повномасштабної війни практично кожен громадянин пережив значні психічні потрясіння. У 2022 році лише 13% опитаних заявили, що не відчували стресу, у 2023 році таких залишилося 8%, а у 2024 році — 10%.
Соціологи відзначають, що серед трьох найшкідливіших для здоров’я чинників українці виділяють:
– психологічну напругу,
– забруднення навколишнього середовища,
– шкідливі звички.
Показник частки громадян, які регулярно відчувають тривалий сильний стрес, за цей період зріс у три рази — з 14% у 2019 році до 42% у 2024-му. Найбільший стрибок відбувся у 2022 році, коли кількість таких осіб подвоїлася.
Також фіксується зростання кількості діагнозів посттравматичного стресового розладу (ПТСР). У 2021 році в системі електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) було зареєстровано 3,2 тисячі випадків ПТСР, у 2022 році їх кількість перевищила 7 тисяч, у 2023-му — 12,5 тисяч. Вже тільки за перше півріччя 2024 року майже 9 тисячам українців офіційно підтвердили цей діагноз. Слід враховувати, що реальна кількість постраждалих може бути набагато більшою.
Також зросла кількість звернень по психологічну допомогу: з 135 тисяч у 2023 році до 520 тисяч у 2024 році, що майже вчетверо більше. Водночас ці дані не повністю відображають реальну ситуацію, оскільки значна частина населення досі не звертається за допомогою через брак інформації або доступу до відповідних послуг.
Міністерство охорони здоров’я України прогнозує, що після завершення війни допомога в відновленні ментального здоров’я буде потрібна принаймні 15 мільйонам українців. З них близько 3 мільйонів потребуватимуть медикаментозного лікування.
За оцінкою експертів, презентованою Національним інститутом стратегічних досліджень, 40–50% населення вимагатиме психологічної підтримки. У різних групах населення ця потреба розподіляється так:
– серед військовослужбовців та ветеранів — 1,8 мільйона,
– серед людей похилого віку — 7 мільйонів,
– серед дітей та підлітків — близько 4 мільйонів.
Відомо, що українці, які постраждали внаслідок війни, можуть отримати безкоштовні психологічні консультації та емоційну підтримку.
Для отримання найактуальніших та ексклюзивних новин «Слово і діло» рекомендується підписатися на офіційний Telegram-канал видання.