Вплив війни на нестабільність російської економіки: огляд ISW

Христина Левченко

18 Липня, 2025

Кремль був змушений значно підвищити розмір одноразових федеральних і регіональних премій, аби активізувати мотивацію росіян до підписання військових контрактів.

Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW), повідомляє «Главком», зазначають, що надмірно високі виплати військовослужбовцям у Росії та дефіцит внутрішньої робочої сили посилюють дестабілізацію російської економіки, незважаючи на офіційні заяви Кремля про економічну стабільність.

У звіті інституту наголошується, що з 2022 року Росія обрала стратегію стимулювання добровольчого набору через пропозиції великих одноразових премій новобранцям, одночасно намагаючись швидко розширити оборонно-промисловий комплекс. Для цього країні довелося істотно збільшити виплати, що слугувало:

1. Підтримкою спонукання до служби у збройних силах.
2. Збільшенням робочої сили у секторі оборонної промисловості.

Фахівці підкреслюють, що Росії потрібно було значно підняти рівень одноразових федеральних та регіональних премій, щоб залучити громадян до військових контрактів, відвертаючи їх від пошуку альтернативної праці. Особливо це актуально на тлі високої смертності серед військовослужбовців. Водночас конкуренція між оборонною галуззю та цивільним сектором призводить до зростання середньої заробітної плати в обох сферах та, як наслідок, підвищення цін у сфері послуг.

За даними ISW, поєднання таких чинників із дефіцитом робочої сили в цивільному та оборонному секторах, ймовірно, сприяє:

– Розбіжностям у вартості товарів і послуг, зафіксованим у звітах Центрального банку Росії;
– Обмеженню економічного зростання країни;
– Ускладненням у сфері формування збройних сил і промислового виробництва в оборонній галузі.

Відтак Росія не здатна тривало підтримувати оновлення своїх військових сил при поточній інтенсивності втрат без примусової мобілізації резервістів. Це призводить до одночасного ослаблення монетарної політики задля стимулювання короткострокового економічного зростання та збільшення бюджетних витрат на військові потреби, що можна порівняти зі «горінням свічки з обох кінців».

Інститут вивчення війни зазначає, що така політика, ймовірно, матиме негативні наслідки для російської економіки, зокрема:

– Зниження купівельної спроможності населення.
– Девальвацію рубля у середньостроковій та довгостроковій перспективі.
– Поглиблення макроекономічної нестабільності.

Раніше також повідомлялось, що Російська Федерація вичерпала резерви, необхідні для підтримки економіки.

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар