Що колір і стан слизу говорять про ваш стан здоров’я

Олена Ткач

19 Липня, 2025

Соплі, або назальний слиз, виконують важливу функцію в організмі, захищаючи нас від шкідливих вірусів, бактерій і алергенів. Важливо зазначити, що навіть колір цього слизу може багато розповісти про стан здоров’я людини.

Головні функції носового слизу:

  • зволоження слизової оболонки носа;
  • затримування пилу, пилку, мікроорганізмів та алергенів;
  • виведення цих сторонніх частинок з організму.

Зміни кольору слизу можуть сигналізувати про різні інфекції або запальні процеси. Історично відомо, що давньогрецький лікар Гіппократ ввів концепцію чотирьох тілесних "гуморів" — крові, флегми (слизу), жовтої жовчі й чорної жовчі — які, на його думку, впливали на фізичне здоров’я та психологічний тип людини. Вважалося, що дисбаланс цих рідин викликає хвороби та визначає темперамент:

  1. Переважання флегми пов’язувалося з млявістю, сонливістю і серйозними недугами, такими як епілепсія. Людей з таким типом темпераменту називали флегматиками – вони вважалися спокійними, повільними, але здатними до копіткої праці.
  2. Надлишок жовчі (холе) формував холериків — вибухових, імпульсивних і агресивних осіб.

Сьогодні відомо, що соплі не впливають на характер чи темперамент людини, проте відіграють важливу роль у захисті від недуг. Хоч нежить та часте чхання і створюють дискомфорт, слиз у носових пазухах — це неймовірне природне явище. Його склад дає змогу дослідникам заглибитися у внутрішні процеси організму.

Фахівці мають на меті краще зрозуміти особливості носового слизу, що допоможе вдосконалити діагностику й лікування захворювань — від Covid-19 до хронічних легеневих хвороб.

Розглянемо особливості слизу та його кольорові відтінки:

  • Доросла людина виробляє понад 100 мілілітрів слизу за день.
  • У дітей кількість слизу значно більша, оскільки їхня імунна система тільки навчається боротися з зовнішніми подразниками, пояснює професорка респіраторних інфекцій і вакцинології в Оксфордському університеті Даніела Феррейра.
  • Прозорий та рідкий слиз зазвичай свідчить про реакцію організму на пилок, пил або інші алергени, а також може сигналізувати про початкову стадію вірусної інфекції.
  • Білий слиз утворюється внаслідок активації білих кров’яних тілець, які борються з вірусом.
  • Густий жовтувато-зелений слиз містить багато загиблих лейкоцитів — їх організм намагається вивести.
  • Червоно-рожевий відтінок у слизу свідчить про наявність крові, що може бути результатом частого сякання і пошкодження слизової оболонки.
  • Чорний слиз зустрічається рідко і може вказувати на серйозні проблеми, такі як грибкова інфекція (особливо у осіб з ослабленим імунітетом), або вказувати на вплив токсичних речовин, наприклад сажі чи тютюнового диму.

Проте аналіз слизу — це лише початковий етап діагностики.

Мікробіом носа

Довгий час науковці вивчали кишковий мікробіом — сукупність бактерій, вірусів, грибків та інших мікроорганізмів. Сьогодні вони відзначають, що мікробіом назального слизу не менш важливий і також значною мірою впливає на здоров’я.

Особливості назального мікробіома:

  • Кожна людина має унікальний склад мікроорганізмів у носі, на який впливають стать, вік, умови проживання, харчування та навіть куріння електронних сигарет.
  • Мікробіом сприяє протистоянню патогенним мікробам, а багато взаємозв’язків між бактеріями є надзвичайно тонкими та складними.
  • Дослідження 2024 року показало, що те, як бактерії утримують залізо в носі, впливає на здатність стафілококів виживати та викликати інфекції з лихоманкою і гнійними фурункулами.
  • Група Даніели Феррейри працює над визначенням “ідеального” складу здорового мікробіома носа. Вчені планують створити назальний спрей із живими корисними бактеріями, подібно до пробіотиків для кишківника.
  • Ідея полягає в тому, щоб заселити ніс “хорошими” бактеріями, які не дадуть можливості хвороботворним мікробам проникати і викликати патології.

Феррейра також досліджує, як мікробіом слизу пов’язаний з імунною системою і впливає на реакцію організму на вакцини. Зокрема:

  • Вивчення вакцини проти Covid-19 виявило, що вона змінює мікробіом слизу;
  • Водночас мікробіом впливає на ефективність вакцини;
  • Науковиця упевнена, що дослідження мікробіому носа можуть сприяти розробці значно ефективніших імунних препаратів, здатних запобігти не лише Covid-19, а й іншим респіраторним захворюванням, наприклад грипу.

Перспективи персоналізованої медицини

У Швеції фахівці експериментують із переносом слизу від здорових донорів пацієнтам, які страждають на хронічну закладеність носа, сінну лихоманку та риносинусит. Методика полягає у введенні слизу за допомогою шприців. Результати невеликого пілотного дослідження, що охопило 22 дорослих, показали:

  • У 16 пацієнтів симптоми, зокрема кашель та біль у обличчі, зменшилися на 40 % протягом трьох місяців;
  • За словами отоларинголога Андреса Мартенссона, негативні побічні реакції не спостерігались.

Група вчених планує розширити ці дослідження, оскільки наразі дані про зміни мікробіома слизу обмежені.

В Університеті Флориди отоларинголог Дженніфер Малліган вивчає слиз пацієнтів з риносинуситом та назальними поліпами — ці захворювання зачіпають від 5 до 12 % населення планети. Вона заявляє:

  • Раніше для лікування проводили хірургічне видалення уражених тканин, що було інвазивним та обмежувало можливості наукових досліджень;
  • Зараз аналіз слизу дозволяє точніше визначати причини захворювання та швидко знаходити оптимальний план лікування, включно з необхідністю або відсутністю операції;
  • Патології носа пов’язані з процесами, що відбуваються в легенях, тому технології діагностики та лікування можуть застосовуватися і для легеневих захворювань.

Світові дослідницькі колективи працюють над подібними методами діагностики та терапії низки хвороб: астми, раку легень, хвороби Альцгеймера і Паркінсона. Аналіз слизу застосовують також для:

  • визначення рівня радіаційного опромінення в організмі;
  • оцінки ступеня впливу важких металів і дрібнодисперсних часток забрудненого повітря.

Як підсумок, сучасні вчені розглядають носовий слиз як перспективний інструмент у розвитку персоналізованої медицини, який відкриває нові горизонти у діагностиці та лікуванні різноманітних захворювань.

Примітка: Ця стаття містить загальний інформаційний матеріал і не може замінити консультацію лікаря або іншого кваліфікованого фахівця з охорони здоров’я. ВВС не несе відповідальності за діагнози, отримані на основі інформації з цього матеріалу, а також за зміст зовнішніх ресурсів, на які містять посилання. При погіршенні стану здоров’я слід звернутися до медичного спеціаліста.

Автор

  • Олена Ткач

    Фахівчиня з цифрового маркетингу. Пише просто про складне: штучний інтелект, мобільні додатки, технології в Україні.
    Гасло: «Технології — це просто. Особливо, коли пояснюю я».

різне

Залишити коментар