На даний момент перспективи припинення війни Росії проти України залишаються надзвичайно низькими, і навіть гіпотетична смерть президента РФ Володимира Путіна навряд чи зможе зупинити конфлікт. Таку позицію висловив німецький науковець, викладач військової академії при Швейцарській вищій технічній школі Цюріха Маркус Койпп у своєму інтерв’ю австрійському виданню Kurier, опублікованому в неділю, 20 липня.
За словами Койппа, Володимир Путін є лише однією з багатьох персоніфікацій авторитарного, мілітаристського та націоналістичного режиму. Науковець підкреслює:
– час і причина смерті Путіна не матимуть принципового значення;
– після його відходу на зміну прийде інший лідер із цього ж середовища керівництва;
– політика та стиль правління збережуться без змін.
### Постійна війна як основа режиму в Росії
Німецький експерт висловив переконання, що навіть у разі зниження інтенсивності бойових дій під тиском, воєнний конфлікт між Росією та Україною може тривати тривалий час. Він прогнозує виникнення так званого «кордону, що вічно кровоточить». Койпп пояснює це тим, що для Росії війна стала своєрідною ідеальною моделлю функціонування:
– режим війни допомагає мобілізувати населення довкола президента;
– забезпечує тотальний контроль над економікою та суспільством;
– у Росії втрачено можливість повернення до мирного життя, через що економіка ризикує швидко розвалитися;
– у суспільстві поступово з’являтимуться сумніви: за що загинули тисячі людей.
Водночас науковець наголошує, що навіть у разі завершення війни проти України Москва не відмовиться від мілітаризованої політики. Він підкреслює, що війна є для Росії бізнес-моделлю, тож країні завжди потрібен ворог, а також територія для військових операцій або нових вторгнень.
### Під загрозою – інші сусіди Росії
Койпп застерігає, що гібридні воєнні дії Росії не обмежаться лише Україною, а можуть бути повторені і в інших регіонах, зокрема:
– Грузії;
– Казахстані;
– країнах Балтії.
Враховуючи це, дослідник радить державам, які межують із Росією, серйозно посилювати охорону своїх кордонів. На його думку, ідея про можливість мирного співіснування з експансивною імперією є однією з найбільших помилок останніх трьох десятиліть. За словами Койппа, знадобиться багато часу, щоб відмовитись від такої ілюзії.
Крім того, науковець попереджає про подальші спроби Росії розширити свій вплив у Європі, втягуючи окремі країни у свою сферу інтересів. Він наводить приклади:
– успішного впливу Путіна в Грузії;
– спроб впливу в Румунії;
– політичного контролю в Угорщині, де прем’єр-міністр є союзником Росії;
– зміни політичної орієнтації у Словаччині.
Експерт припускає, що аналогічні методи будуть застосовані і в інших європейських країнах, таких як Австрія та Німеччина. Для цього Кремль, як зазначає Койпп, використовує радикальні політичні сили з обох боків ідеологічного спектру з метою привести до влади партії, які відповідають інтересам Росії і його політичній програмі.
### Єдиний шлях до миру – посилене постачання зброї Україні
Науковець вважає, що єдиним реально ефективним способом змусити Володимира Путіна сісти за стіл переговорів чи укласти мирну угоду з Україною є максимальне нарощування поставок зброї. Він підкреслює, що саме демонстрація нездатності російських військ до подальшого просування зупинить агресора і змусить його шукати інші варіанти врегулювання.
Таким чином, згідно з позицією Маркуса Койппа, війна між Росією та Україною має глибокі системні корені, які визначають внутрішню структуру російської влади й політики, та сформувати мирний процес можна лише через підвищення оборонної спроможності України.