Через війну НМТ замінив ЗНО – коли відновлять зовнішнє незалежне оцінювання

Христина Левченко

21 Липня, 2025

Під час воєнного часу в Україні впровадження національного мультипредметного тесту (НМТ) замість традиційного зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) було зумовлене виключно потребами безпеки. Про це повідомив Михайло Винницький, підкреслюючи, що, незважаючи на це, ЗНО залишається однозначно більш ефективним інструментом для оцінювання знань та навчальних здібностей учнів у порівнянні з НМТ.

Він пояснив ситуацію на прикладі:

1. Збір 300 тисяч вступників одночасно для складання ЗНО з української мови – це фактично «підказка» ворогу, яка сигналізує про зосередження великої кількості людей у конкретний день.
2. Така скупченість є надзвичайно небезпечною в умовах війни й не може бути реалізована.
3. Тому національний мультипредметний тест організовується меншими групами протягом 1,5 місяця в максимально безпечних умовах.

Таким чином, НМТ замість ЗНО є вимушеною мірою, що спрямована на забезпечення безпеки під час освітнього процесу в період воєнного стану. За словами заступника голови Міністерства освіти і науки, ніхто не бажає змінювати традиційну систему тестування, однак непередбачувана безпекова ситуація вимагає запровадження інноваційних рішень. Водночас наріжним каменем є збереження системи зовнішнього незалежного оцінювання, яка може функціонувати у різних форматах:

– традиційне ЗНО,
– або ж НМТ, як тимчасовий захід.

Щодо відновлення очного навчання з вересня, заступник міністра наголосив, що до офлайн-формату повернуться не всі учні та студенти – лише ті, хто навчається у регіонах із безпечною ситуацією.

Основні позиції:

– Там, де безпека не дозволяє проводити навчання очно, освітній процес продовжиться в онлайн-форматі.
– Повноцінне повернення до офлайн освіти можливе лише за умови відсутності обстрілів і загроз.
– Проведення всього навчання в укриттях є неможливим.

Заступник міністра поділився прогнозами щодо формату освітнього процесу на 1 вересня:

– Практично всі освітні заклади поза зоною активних бойових дій працюватимуть або у змішаному форматі, або ж повністю офлайн.
– До таких регіонів належать Київ, західна Україна та великі міста, як-от Одеса й Дніпро, де буде застосовуватися змішане навчання.
– Водночас учні та студенти в інших регіонах змушені залишатися на дистанційному навчанні через безпекові ризики.

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар