Війна в Україні триває на фоні затяжного конфлікту та невдалих попередніх спроб дипломатичного врегулювання. Президент України Володимир Зеленський виступив із ініціативою відновити переговорний процес із Росією. Ця пропозиція пролунала після низки кроків з боку адміністрації Дональда Трампа, зокрема обіцянок щодо постачання систем протиповітряної оборони (ППО) та загроз запровадження санкцій стосовно союзників Кремля.
Про це повідомляє видання The New York Times.
У відеозверненні Зеленський закликав до проведення прямих переговорів із метою:
- Припинення вогню;
- Обміну полоненими;
- Повернення депортованих українських дітей.
Запропоновано провести зустріч у Стамбулі, де раніше, у травні та червні, вже відбувалися раунди переговорів між українською та російською сторонами.
Це перша пропозиція від Зеленського після того, як Вашингтон погодився посилити оборонні можливості України, зокрема через постачання систем ППО, та оголосив 50-денний термін для припинення російських обстрілів, який розглядають як неофіційний ультиматум. Водночас у Кремлі не дали прямої відповіді на заяву президента України. Речник президента Російської Федерації Дмитро Пєсков повторив загальну тезу про прагнення миру, але водночас наголосив, що для Росії критично важливо досягти власних стратегічних цілей.
Російська сторона вкотре озвучила свої вимоги, серед яких:
- Визнання нових територіальних реалій;
- Гарантії нейтралітету України;
- Відмова від вступу до НАТО;
- Обмеження чисельності та можливостей українських збройних сил;
- Закріплення в статусі офіційної російської мови.
Адміністрація Дональда Трампа, попри всі зусилля, ще не змогла досягти значного прогресу. Останній раунд переговірного процесу минулого місяця завершився лише домовленістю про передачу тіл загиблих, що у Києві розглядають як сигнал: ідея «зупинити війну за 24 години», яка активно просувалася під час передвиборчої кампанії Трампа, не витримує випробування реальністю. Навпаки — у період його посередництва активізувалися ракетні удари по Україні, а також загострення на сході країни.
Водночас Україна використала переговорний процес для досягнення певного балансу у політичному тиску зі сторони США. Погодившись на умови щодо припинення вогню та розподілу майбутніх доходів від природних ресурсів, Київ отримав чіткі гарантії постачання систем ППО та підтримку західних партнерів. Угода передбачає, що союзники передають озброєння Україні, а власне заміни військової техніки закуповуються безпосередньо в США.
Очікується, що найближчим часом до України прибуде нова партія систем Patriot з Німеччини. Ще сім країн-членів НАТО підтвердили свої наміри наслідувати приклад Берліна. Це має стати вагомим фактором, який змусить Росію невідкладно відреагувати, адже значне покращення системи протиповітряної оборони України знижує її вразливість перед ракетними атаками.
Водночас у США зростає кількість сумнівів щодо доцільності встановленого 50-денного терміну. Навіть прихильники Трампа визнають, що бездіяльність Москви у цьому контексті може звести нанівець усі докладені зусилля.
Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що президент Росії Володимир Путін прагне перевести питання війни в Україні у дипломатичну площину та швидко завершити конфлікт.
Читайте також:
Матеріали та аналітика щодо сучасного стану війни в Україні, хід переговорів та позиції міжнародних партнерів.