Дослідники виявили основний фактор розвитку ожиріння: вражаюче відкриття

Олена Ткач

21 Липня, 2025

Вчені визначили основну причину ожиріння

Дослідники з’ясували, що ключовим фактором у розвитку ожиріння є надмірне вживання калорій, а не недостатня фізична активність, як вважалося раніше. Особливо вагоме значення має високий вміст ультраоброблених продуктів у раціоні мешканців економічно розвинених країн. Про це повідомляється у науковому дослідженні, опублікованому у престижному журналі Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Ожиріння — це глобальна загроза здоров’ю

Проблема ожиріння та надмірної ваги стала однією з найсерйозніших у світі питанням охорони здоров’я. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), надлишкова вага асоціюється з різноманітними захворюваннями, серед яких:

– серцево-судинні хвороби,
– діабет,
– різні види раку,
– неврологічні розлади,
– хронічні респіраторні захворювання.

За статистикою 2021 року, підвищений індекс маси тіла (ІМТ) став причиною приблизно 3,7 мільйона смертей від неінфекційних недуг.

Раніше вважалося, що головним фактором ожиріння є малорухливий спосіб життя. Проте нові дослідження підтверджують, що основною причиною є саме надмірне споживання калорій.

«Фізична активність, безумовно, важлива для збереження психічного та серцево-судинного здоров’я, однак її вплив на контроль ваги може бути переоцінений. Основним чинником набору ваги є надмірне споживання калорій, особливо з ультраобробленої їжі. Це дослідження підкреслює, що епідемія ожиріння є більше пов’язана з тим, скільки і що ми їмо», — наголосив доктор Томас М. Голланд із Університету Раша (США), який не брав участі у дослідженні.

Деталі дослідження: надмірне харчування — ключовий фактор

Вчені проаналізували інформацію щодо понад 4000 дорослих учасників із шести континентів, які представляли різноманітні стилі життя — від традиційних мисливців-збирачів до жителів індустріалізованих міст. Вони вивчали показники ожиріння, зокрема індекс маси тіла (ІМТ) та відсоток жирової маси, а також рівень енергетичних витрат.

У розвинених країнах дослідники виявили більш високі значення ІМТ, відсоток жирової маси і загальні витрати енергії. Це частково пояснюється тим, що люди з більшою масою тіла потребують більше енергії.

«Жителі індустріальних регіонів не обов’язково менш активні, вони мають більші тіла, які потребують більше енергії. Водночас ці люди споживають значно більшу кількість калорій, особливо за рахунок ультраоброблених продуктів — і це є основною причиною ожиріння», — додав доктор Голланд.

Дослідження також показало, що частка ультраобробленої їжі у раціоні безпосередньо корелює із відсотком жирової маси тіла через такі особливості цих продуктів:

– висока калорійність;
– швидке засвоєння організмом;
– менша відчутність ситості після вживання;
– стимуляція переїдання через особливий смак, що розроблений для максимальної привабливості.

«Для схуднення найважливіше контролювати те, що ви їсте, а не лише збільшувати фізичну активність. Я рекомендую пацієнтам підтримувати рухливість, щоб зберегти м’язову масу та спалювати калорії, але без збалансованого харчування результатів у зниженні ваги досягти дуже складно», — підкреслив американський хірург доктор Мір Алі, який також не був учасником даного дослідження.

Нагадаємо, що більшість популярних перекусів не лише не забезпечують тривалої ситості, а й можуть негативно впливати на здоров’я кишківника, що є ключовим для загального стану організму. Видання Real Simple звернуло увагу на важливість піклування про мікробіом, обираючи перекуси, які не лише наситять, а й сприятимуть зміцненню здоров’я. Також журнал поділився смачними та корисними ідеями для щоденного харчування.

Автор

  • Олена Ткач

    Фахівчиня з цифрового маркетингу. Пише просто про складне: штучний інтелект, мобільні додатки, технології в Україні.
    Гасло: «Технології — це просто. Особливо, коли пояснюю я».

різне

Залишити коментар