Міністри закордонних справ 25 країн закликають до негайного припинення вогню в Газі

Христина Левченко

21 Липня, 2025

Опубліковано: 21 липня 2025 року о 17:02 (GMT+2). Оновлено: 17:03.

У понеділок двадцять п’ять держав, серед яких Франція, Бельгія та Сполучене Королівство, виступили із спільною заявою, в якій закликали якнайшвидше припинити війну в Газі та наголосили на необхідності дотримання Ізраїлем норм міжнародного права.

Міністри закордонних справ, що представляють країни-співавтори, констатували, що страждання цивільного населення в Газі досягли критичної межі, і засудили “поступову подачу гуманітарної допомоги та безжальне вбивство мирних жителів, зокрема дітей, які намагаються забезпечити свої найелементарніші потреби у воді та харчуванні”.

У тексті заяви наголошується:
– “Модель доставки допомоги ізраїльським урядом є ризикованою, сприяє нестабільності і позбавляє людей у Газі людської гідності.”
– “Відмова ізраїльського уряду від надання необхідної гуманітарної підтримки цивільному населенню є неприйнятною. Ізраїль має виконувати свої зобов’язання відповідно до норм міжнародного гуманітарного права.”

У січні Ізраїль заборонив основній організації ООН, яка постачала допомогу палестинцям у Газі — UNRWA — діяти на території, аргументуючи це тим, що в її рядах нібито перебувають члени угруповання ХАМАС.

Відповідальність за розподіл гуманітарної допомоги була передана основаному США Фонду гуманітарної допомоги Газі, який раніше не мав досвіду у розповсюдженні допомоги у зонах конфлікту.

Цей метод постачання неодноразово піддавався критиці з боку авторитетних гуманітарних організацій, адже на чотирьох пунктах роздачі допомоги по всій Газі траплялися інциденти з масовими жертвами, спричиненими давкою або стріляниною з боку ізраїльських сил чи охоронців поблизу тих, хто шукав допомоги.

Серед підписантів заяви були міністри закордонних справ близько двадцяти європейських країн, а також Канади, Австралії, Нової Зеландії, а також Єврокомісар із питань рівності, готовності та управління кризами.

Учасники звернулися із закликом до негайного припинення вогню, зазначивши, що вони готові підтримати ініціативи зі створення політичного шляху для встановлення миру в регіоні.

Зараз населення Гази, що налічує понад 2 мільйони палестинців, перебуває у катастрофічній гуманітарній ситуації за даними міжнародних організацій, опираючись переважно на обмежену гуманітарну допомогу, яка допускається на цю територію.

Велика кількість людей змушена була покинути свої домівки кілька разів.

Конфлікт між Ізраїлем та ХАМАС розпочався 7 жовтня 2023 року, коли бойовики ХАМАС здійснили напад на південні райони Ізраїлю, унаслідок якого загинули близько 1200 осіб, переважно мирних жителів.

ХАМАС захопив у заручники 251 особу, наразі в ув’язненні перебувають 50, з яких за оцінками близько 20 живі. Подальша ізраїльська операція призвела до загибелі щонайменше 59 000 палестинців, здебільшого жінок і дітей, за офіційною статистикою міністерства охорони здоров’я Гази під контролем ХАМАС, яке не розрізняє військових і цивільних.

За даними ізраїльської армії, з початку конфлікту було вбито 850 ізраїльських солдатів.

Перемовини про припинення вогню проходять у Катарі, проте поки що не дали конкретних результатів.

Прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу неодноразово наголошував, що розширення військових дій Ізраїлю в Газі послабить позиції ХАМАС під час переговорів.

У понеділок армія Ізраїлю розпочала першу наземну операцію в центральному місті Дейр аль-Бала, однак не надала інформації про її цілі та завдання.

Джерела додаткової інформації: Associated Press (AP).

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар