Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш у вівторок під час відкритих дебатів Ради Безпеки на міністерському рівні, які відбулися у Нью-Йорку, наголосив на надзвичайній важливості інструментів Статуту Організації Об’єднаних Націй для збереження миру і безпеки. Про це повідомив кореспондент Укрінформу.
Гутерреш підкреслив, що такі механізми, як переговори, посередництво, примирення та арбітраж, залишаються ключовими для запобігання ескалації конфліктів, особливо коли між державами загострюються протиріччя, накопичуються образи, а довіра поступово руйнується. Він зазначив, що в сучасних умовах ці інструменти потрібні вкрай гостро, адже кількість і масштаб збройних конфліктів зростають, а міжнародне право часто порушується без будь-яких наслідків.
За словами Генсека ООН, вартість таких суперечок є надзвичайно високою і вимірюється людськими життями, розрухою у громадах та загрозою для майбутніх поколінь. Він навів приклад трагічних подій у Газі, де рівень загиблих та руйнувань є безпрецедентним упродовж останніх років.
Особливу увагу Гутерреш акцентував на ризику голоду та складнощах у здійсненні гуманітарних операцій. Він повідомив, що через обстріли в Газі були суттєво пошкоджені будівлі ООН — управління ООН з обслуговування проєктів (UNOPS) та головний склад ВООЗ, незважаючи на те, що сторони були заздалегідь поінформовані про їхнє розташування. Генеральний секретар наголосив на недоторканності таких об’єктів та їхньому захисті згідно з міжнародним гуманітарним правом без жодних виключень.
Гутерреш також відзначив збройні конфлікти, які нині охоплюють різні регіони світу:
– від Гази до України,
– від Сахеля до Судану,
– а також у Гаїті та М’янмі, та інших постраждалих країнах.
В цих регіонах міжнародне право систематично ігнорується, а голод і масштабні переміщення населення досягли рекордних показників. До того ж, ситуацію ускладнюють виклики у вигляді тероризму, екстремізму та транснаціональної злочинності.
Генеральний секретар наголосив, що мир — це свідомий вибір, і світ очікує від Ради Безпеки, що вона сприятиме державам у прийнятті такого вибору.
У своїй промові Гутерреш закликав членів Ради Безпеки, зокрема постійних членів, активно долучатися до вирішення та подолання конфліктів. Він нагадав, що навіть у непрості часи холодної війни діалог у Раді слугував основою для миротворчих місій і гуманітарної діяльності, що, в свою чергу, допомогло запобігти можливості третьої світової війни.
Водночас Генеральний секретар відзначив, що надто часто у Радбезі спостерігаються розбіжності, затяті позиції та посилення непорозумінь, які блокують ухвалення ефективних рішень.
При цьому він не назвав Росію, постійного члена Ради Безпеки, головним порушником Статуту ООН та міжнародного права у світі. Натомість Гутерреш згадав підписання Чорноморської ініціативи та Меморандуму про взаєморозуміння з Російською Федерацією як приклади успішного пошуку комунікації та конструктивного вирішення глобальних проблем.
Відтак, він закликав усіх членів Ради Безпеки, особливо постійних, продовжувати роботу над подоланням поточних розбіжностей.
Гутерреш також зробив акцент на необхідності модернізації Ради Безпеки, щоб вона краще відображала реалії сучасного світу, а не обмежувалась моделлю 80-річної давнини. Він підкреслив, що Рада повинна стати:
– більш представницькою у контексті геополітичних змін,
– більш інклюзивною,
– прозорою,
– ефективною,
– відповідальною.
Крім того, за словами Генсека, Рада Безпеки має активніше зміцнювати співпрацю з регіональними та субрегіональними партнерами.
На його переконання, всі члени Ради повинні виконувати свої міжнародно-правові зобов’язання, зокрема ті, що закріплені у Статуті ООН.
Як нагадує Укрінформ, Антоніу Гутерреш також висловив думку, що справедливий мир для України є важливою передумовою для досягнення глобальних цілей сталого розвитку.