,

У Дніпрі малюють стіни під’їздів – Наше Місто

Ірина Демченко

23 Липня, 2025

Міські багатоповерхівки, зведені кілька десятиліть тому, часто нагадують безликi сірі бетонні коробки, які виглядають похмуро та одноманітно. На щастя, у Дніпрі є талановиті майстри мистецтва, які оживляють під’їзди житлових будинків своїми унікальними картинами. Про дніпровські настінні шедеври та їхніх авторів розповідає видання «Наше місто».

Анжеліка Бугаєць: картини-обереги на Перемозі

У дворі висотного будинку на проспекті Героїв, 32, створено справжню картинну галерею. Кожен під’їзд одягнений в оригінальну українську вишиванку, яка випромінює позитив. Авторка цієї яскравої ідеї — обдарована художниця з Дніпра, 27-річна Анжеліка Бугаєць, яка понад шість років створює свої чудові роботи на міських багатоповерхівках.

Анжеліка розповідає:

  • Я є художницею з освітою Київського національного університету культури і мистецтв, хоча мистецтво супроводжує мене протягом усього свідомого життя. Мені хочеться перетворити похмурий простір радянської спадщини в яскравий, сповнений оптимізму куточок міста, що особливо потрібно в часи війни.

Її роботи не лише барвисті й емоційні, а й мають особливе значення — вони створені як обереги, які охороняють мешканців будинків.

Анжеліка пояснює:

  • Моя ідея полягала в тому, щоб створити обереги для мешканців, передати символічні побажання любові, закодованої в сердечках, а також прикрасити картини ягідками, що символізують плодючість. Хочу, щоб люди жили в щасті, достатку та злагоді. Цю ідею підказали самі дніпряни, які хотіли бачити традиційні, народні українські сюжети. Я задумалась: що ж остаточно оберігало наші домівки? Звичайно ж рушник — найнадійніший оберіг. Тому я взяла за основу елементи української вишивки XVII століття, стилізувала їх і відтворила в авторській техніці. Ще одна цікавинка — кожен малюнок оснащений QR-кодом, який дає змогу дізнатися про символіку розпису у стислому та зрозумілому форматі.

Картини на типовій міській багатоповерхівці на Перемозі з’явилися лише місяць тому. Ініціатором проєкту стала голова ОСББ «Перемога 2018» Олександр Китайгородський. Він розповідає, що у 2021 році очолив ОСББ, коли будинок перебував у вкрай занедбаному стані. Спільно з мешканцями почали поступово вдосконалювати житло, включно із входами до будинку. Після проведеного ремонту стін почали пошук художниці в інтернеті, щоб надати під’їздам нового вигляду. Жінка знайшла Анжеліку, і хоч державної підтримки не було, мешканці виділили по 3-4 тисячі гривень на фарби та роботу. Художниця працювала в основному по вихідних, і вже через місяць усі чотири під’їзди яскраво змінили свій вигляд.

Тваринні мотиви Валентина Філоненка, які полюбили діти й водії таксі

На відміну від будинку на Перемозі, висотку на вулиці Яскрава (колишня Тверська) розписали ще кілька років тому, з іншим тематичним наповненням. Тамтешні сюжети зображають здебільшого тварин.

Олег Артамонов, голова ОСББ «Тверська, 13», розповідає:

  • Почалося все з малюнка дельфінчика на теплопункті, який намалювала Наташа Бєлова, не професійна художниця, а просте дівчисько, що мешкало у нашому будинку. За нею мешканці захотіли прикрасити свої під’їзди власними творами: на одному зобразили лева, на іншому — тигра, на третьому — панду. Таким чином було креативно оформлено всі шість під’їздів. Два з них розмалювала Наташа, три — професійний художник Валентин Філоненко, а один — самі мешканці.

Художники працювали не лише на поверхнях поблизу дверей, а й повністю оформляли простір поруч, створюючи великі триптихи вражаючого масштабу.

Автор найбільш великоформатних робіт — 60-річний Валентин Філоненко, який свого часу закінчив художню школу, навчався на архітектурному факультеті ДІСІ, але через сімейні обставини не завершив навчання. Займається живописом професійно: працює олійними та акриловими фарбами, а також балончиками. Має за плечима оформлення кафе, магазинів, храмів. Для будинку на Яскравій він створив картини з левом, тигром і пандою, які припали до душі мешканцям.

Художник розповідає, що матеріали — особливо олійні фарби — дорого коштують, враховуючи масштабність робіт. Фінансування забезпечували мешканці, оплачуючи близько шести тисяч гривень за оформлення одного під’їзду. Такі розписи швидко перетворили під’їзди на популярні фотолокації. Зніматися на фоні екзотичних тварин особливо люблять діти. Також такі яскраві малюнки полегшують орієнтування для таксистів, які замовляють машину з уточненням: "під’їжджайте до під’їзду з тигром чи пандою".

Дорослі мешканці також високо цінують художнє оформлення будинків. Наприклад, Дарина Мотель, майбутній маркетолог, за гороскопом — Лев, і вона з радістю мешкає у «тигровому» під’їзді, вважаючи цей образ сильним і благородним. Вона позитивно відгукується про те, що на стінах зображені живі тварини, а не механічні об’єкти.

Дніпровські митці надихаються роботами Далі та Вальєхо

Тематика міського настінного мистецтва у Дніпрі дуже різноманітна. Місцеві художники зображують представників як реальної, так і фантастичної фауни, портрети відомих діячів і навіть звертаються до сюжетів класичного живопису.

Як розповідає Олександр Китайгородський, голова кількох ОСББ:

  • Кілька років тому у дворі будинку на вулиці Поля, 17, ремонтували старий паркан. Поруч була художня школа, і один із учнів творчо прикрасив цей простір, відтворивши на бетоні картини великих майстрів. Хлопця звати Іван, прізвище не пам’ятаю. Хоча не всі мешканці та містяни підтримують такі ініціативи під час війни, на мою думку, життя має тривати. Адже у місті живуть дружини і діти наших захисників, які заслуговують на комфорт.

На проспекті Поля юний художник збільшив копію знаменитої картини Сальвадора Далі «Сталість пам’яті», яка у оригіналі має невеликі розміри — 24 × 33 см. Завдяки масштабуванню цей шедевр став набагато помітнішим.

Валентин Філоненко, автор розписних під’їздів на Яскравій, 13, створив також низку інших унікальних робіт, зокрема масштабний портрет Кузьми — вокаліста гурту «Скрябін». Про це він говорить:

  • Цим портретом я дуже пишаюся. Кузьма був справжньою і сильною людиною, шкода, що він так рано пішов з життя. Портрет писав півтора-два тижні, працюючи прямо по цеглі в одному з кафе на вулиці Виконкомівській.

Подібно до Анжеліки Бугаєць, Валентин переконаний, що настінні твори мають бути не лише привабливими з візуальної точки зору, а й виконувати роль оберегів. Вони повинні приносити радість, надихати, вселяти віру і дарувати надію.

Художник розповідає про свою роботу:

  • Для однієї зі стін я переніс картину американського митця Бориса Вальєхо «Світанок». Там зображена жінка, яка відганяє грозу та розганяє хмари — перед нею ясна галявина, що символізує майбутнє. Зараз ми переживаємо складні часи, але вірю, що випробування минуть, і світле майбутнє настане.

Анжеліка Бугаєць доповнює:

  • Кожен настінний малюнок несе часточку душі автора, світлого і гарного, чим хочеться поділитися. Дуже хочеться, щоб Дніпро трансформувався у яскраве, інтересне місто, де не відчувається тягар прифронтової зони і депресія, навпаки, щоб тут не втрачали надії, зберігали оптимізм і не сумували.

Фотографії Валерія Кравченка та учасників інтерв’ю стали яскравим ілюстративним доповненням до цієї історії.

Автор

  • Ірина Демченко

    Журналістка з понад 7-річним досвідом. Пише про події у Україні та світі, міське життя, політику та культуру і моду.
    Гасло: «Пишу про Дніпро, як про свій дім».

різне

Залишити коментар