Ексклюзив: За даними дослідження, X Елона Маска не справляється з російською дезінформацією і порушує правила ЄС.

Христина Левченко

24 Липня, 2025

Більше 100 матеріалів, опублікованих на платформі X російськими державними медіа та дезінформаційними акторами, які порушують європейські норми, досі доступні на соціальній мережі попри численні скарги, свідчить новий звіт.

Цей документ, підготовлений на замовлення загальноєвропейської неприбуткової організації WeMove Europe і переданий ексклюзивно Euronews, виявив 125 явних публікацій, що порушують санкції, на платформі, що належить Ілону Маску.

Серед опублікованих матеріалів — програми російського державного мовника Russia Today (RT), діяльність якого з 2022 року заборонена Європейським Союзом у зв’язку з вторгненням Росії в Україну. Зокрема, у одному з випадків офіційний акаунт Міністерства закордонних справ Росії на X розмістив уривок з документального фільму RT, який поширював дезінформацію про колаборанта Адольфа Гітлера, нібито “вознесеного на ранг національного героя режимом Києва”. Публікація також містила посилання, що дозволяло обійти санкції і переглянути повну стрічку на платформі Telegram.

Дослідники, які підготували звіт, подавали до платформи X звернення щодо контенту, який вважали нелегальним згідно з Європейським законом про цифрові послуги (DSA) – нормативом, що регулює цифрову прозорість у ЄС. Звіт виявив, що лише 57% скарг на протиправний контент були підтверджені квитанціями про отримання, що є випадком порушення DSA.

Із 125 заявлених випадків було вилучено лише одну публікацію, оскільки компанія заявила, що не виявила порушень законодавства Євросоюзу.

У деяких випадках відповіді на скарги надходили протягом двох хвилин, що свідчить про значну роль автоматизованих систем модерації контенту на платформі X.

Європейська комісія, виконавчий орган ЄС, розпочала офіційне розслідування проти X цього року через можливе порушення DSA, й планувала завершити його до літніх канікул, які починаються 25 липня. Проте, за інформацією Financial Times, ця дата буде пропущена у зв’язку з необхідністю завершення торговельних переговорів зі Сполученими Штатами.

Прес-секретар Європейської комісії Томас Регньєр повідомив Euronews Next, що розслідування можливих порушень з боку X триває. Він додав, що комісія уважно розглядає всі нові надходження інформації.

Крім того, раніше цього місяця Єврокомісія повідомила Х, що платформа ймовірно порушує інші положення DSA, включно з питаннями, пов’язаними з темними патернами, прозорістю реклами та доступом дослідників до даних.

У січні французька прокуратура також розпочала розслідування щодо алгоритму X через підозри у використанні його для іноземного втручання.

Дослідники подали скарги на контент 8 та 9 липня 2025 року. В більшості випадків вони отримували автоматичні відповіді про розгляд їхніх звернень, однак у більшості випадків не отримували подальшої реакції.

Euronews Next зверталося до платформи X по коментарі щодо звіту, проте на момент публікації відповіді не отримали.

Російська інформаційна війна в інтернеті

Відповідно до режиму санкцій Євросоюзу заборонено надання послуг хостингу контенту для санкційних суб’єктів, серед яких державні мовники та офіційні особи, що потрапили під санкції.

Дослідники відзначають, що з 2022 року Росія активізувала кампанію з дезінформації у Європі.

Серед джерел фейкової інформації, окрім офіційних акаунтів російського уряду, були виявлені акаунти, ймовірно керовані компанією «Social Design Agency» — російською організацією, відомою своїм впливом на кампанію «Операція Допельгангер», а також анонімні користувачі, які систематично поширювали схожий контент.

Експерт із фактчекінгу Чарльз Терруа, який брав участь у підготовці звіту, зауважив, що обсяг дезінформації значно зріс після початку війни. Він пояснив, що більшість розміщених матеріалів — це довгі відеодокументальні фільми тривалістю близько 40 хвилин, зняті RT, які просувають хибні наративи: наприклад, що Україна, нібито, заслужила на агресію, або що президент Зеленський та українські урядовці є прихильниками нацистських ідеологій.

Терруа також вказав на практику створення Росією фальшивих сторінок, що імітують відомі західні ЗМІ, щоб ширити дезінформацію на платформі X.

Крім того, на платформі досі поширюються фейкові Новини щодо громадського здоров’я, зокрема про COVID-19 та вакцини, а також неправдиві повідомлення про екологічні теми, які, за словами експертів, Росія навмисне використовує як інструмент інформаційної війни.

За словами цифрової активістки Тайме Сміт Пеллюр із WeMove Europe, що очолювала звіт, найбільше вражає той факт, що дезінформація перекладається на рідні мови, зокрема французьку, і поширюється «повсюдно» на платформі X.

Вона додала, що як Європейська комісія, так і платформа X повинні діяти більш оперативно. Її організація вже зверталася до Комісії, але поки не отримала конструктивної відповіді.

«Ми знаємо, що вони працюють над цим, що вони не ігнорують проблему, а просто витрачають час, оскільки хочуть зробити все правильно — і ми це повністю розуміємо», — сказала вона.

Ще однією рекомендацією для Комісії є заклик до європейських держав більш тісно координувати дії для протидії цій проблемі, вважає Саман Назарі, керівник дослідницької групи громадянської кампанії Alliance4Europe, який також долучився до підготовки звіту.

Він наголосив: «Поки ми працюємо лише в межах власних маленьких сфер, у нас немає шансів протистояти потужному багатомільярдному інфлюенс-апарату».

На думку Назарі, для X немає жодної зони сірості — це виключно нелегальний контент, виявлення та усунення якого займає небагато часу.

«Це надзвичайно доступний результат, який варто отримати», — додав він.

Оновлено 23 липня: історія доповнена коментарями Європейської комісії.

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар