Опубліковано: 25 липня 2025 року, 13:00 (GMT+2)
Американська соціальна медіа-компанія Meta оголосила про зупинку всіх рекламних кампаній, пов’язаних із політикою, виборами та соціальними питаннями на своїх платформах в Європейському Союзі з жовтня цього року. Рішення аргументується наближенням вступу в дію нового законодавства, що регулює політичну рекламу.
Meta, яка володіє популярними платформами Instagram, Facebook, Threads та WhatsApp, у своєму офіційному заяві підкреслила, що Регламент ЄС щодо прозорості та таргетингу політичної реклами (TTPA) «створює суттєві операційні виклики й правову невизначеність», а також містить «непрактичні вимоги» для рекламодавців і платформ.
Основні положення TTPA, що направлені на боротьбу з маніпуляцією інформацією та зовнішнім втручанням у вибори, набули чинності у квітні 2024 року. Однак більшість вимог почнуть повноцінно застосовуватися лише з 10 жовтня 2025 року. Згідно з новими правилами, політичні оголошення мають містити прозору маркування і чітко інформувати про ключові дані:
1. Спонсорів реклами.
2. Виборчі кампанії, з якими вони пов’язані.
3. Витрачені на рекламу кошти.
4. Використані методики таргетування аудиторії.
Meta повідомила, що з 2018 року використовує інструменти, які забезпечують відкритість у сфері політичної реклами та виборчих оголошень. Для цього вони запровадили процедуру авторизації рекламодавців, а вся інформація зберігається у публічно доступній бібліотеці реклами. Водночас у компанії підкреслюють, що нові зобов’язання Регламенту TTPA «створюють непосильний рівень складності й юридичної невизначеності для рекламодавців та платформ, які працюють у межах ЄС». Через ці обмеження користувачі можуть стикнутися з менш релевантною рекламою на сервісах Meta.
Водночас представники компанії зауважили, що громадяни Європейського Союзу, включаючи кандидатів у виборчі органи, все ще зможуть публікувати політичні матеріали та брати участь у політичних дискусіях на платформах компанії.
Ця заява Meta з’явилася після того, як у листопаді минулого року корпорація Google оголосила про заборону політичної реклами в ЄС у зв’язку з новими регуляторними вимогами. Зауважимо, що описані зміни поширюються виключно на європейський регіон.
Європейська Комісія також впроваджує низку ініціатив для протидії зовнішньому втручанню та дезінформації під час виборчих процесів. Зокрема, було розпочато кілька розслідувань на підставі Цифрового сервісного акту (DSA), який зобов’язує інтернет-платформи боротися з незаконним контентом, включно з дезінформацією.
У квітні 2024 року компанії Facebook та Instagram, що належать Meta, було офіційно розпочато формальні процедури через підозри у порушенні правил, пов’язаних із рекламною політикою та політичним контентом. Розслідування наразі триває.
За останній період декілька виборчих кампаній у країнах ЄС стали об’єктом дезінформаційних атак. Зокрема, 6 грудня Румунія стала першою країною ЄС, яка скасувала вибори через зовнішнє втручання після виявлення фактів маніпуляції інформацією на відеоплатформі TikTok.