Незважаючи на неодноразові запевнення Володимира Путіна не залучати до бойових дій жодного військовослужбовця віком 18 років, кількість загиблих солдатів саме цього віку за період із квітня 2023 року до липня 2025 року склала 245 осіб. Ця цифра відображає лише офіційно підтверджені випадки, тоді як реальна кількість втрат може бути значно більшою.
Про таку ситуацію повідомляє розслідування британського мовника BBC.
Варто зазначити, що в Російській Федерації підліткам, які щойно закінчили середню школу, надали можливість обійти строкову військову службу та одразу вступати до лав армії в статусі контрактників. Раніше ж для укладення контракту необхідним був мінімум тримісячний досвід проходження строкової служби. Проте ці обмеження були скасовані у квітні 2023 року, що відкриває шлях до служби кожному громадянину з досягнутим 18-річним віком.
Система освіти в Росії пристосувала навчальні програми відповідно до військової риторики: з початку широкомасштабного конфлікту російські педагоги зобов’язані проводити уроки, присвячені «спеціальній військовій операції» (СВО), так офіційно називають повномасштабне вторгнення в Україну. Зокрема, учнів старших класів навчають поводженню з автоматом Калашникова і ручними гранатами.
Серед ключових аспектів військово-патріотичного виховання також такі заходи:
1. Відвідування військовими рекрутерами уроків профорієнтації у школах та технічних коледжах з метою інформування молоді про можливості служби за контрактом відразу після завершення навчання.
2. Спілкування солдатів, які повернулися із зони бойових дій, з учнями для демонстрації практичних навичок, таких як виготовлення камуфляжних сіток і окопних свічок.
За даними розслідування BBC, у період з початку повномасштабного вторгнення росіян віком від 18 до 20 років, загалом, загинули не менше ніж 2 812 осіб.
Крім того, на липень 2025 року видання ідентифікувало імена 120 343 військовослужбовців Росії, які стали загиблими під час цього військового конфлікту. Експерти у військовій сфері відзначають, що ця цифра, ймовірно, становить від 45% до 65% від реальної кількості втрат серед особового складу.