Усе про експертне дослідження на Суспільне Одеса

Олена Ткач

26 Липня, 2025

На Одещині протягом першого півріччя 2025 року проведено понад 14 тисяч експертних досліджень транспортних засобів, серед яких у більш ніж 30 випадках було виявлено підробки. Найчастіше такий аналіз здійснюють перед купівлею автівки, аби уникнути проблем із фальсифікованим VIN-кодом, "перебитим" номером кузова або підробленими документами. Судові експерти Суспільного розповіли, що саме виявляє експертиза машин, як убезпечитися при купівлі, які шахрайські схеми є найпоширенішими та чому варто інвестувати у якісний огляд.

Що таке експертне дослідження автомобіля і навіщо його замовляти

Експертне дослідження авто — це комплексна процедура, під час якої криміналісти аналізують достовірність ідентифікаційних номерів, таких як VIN-код, номер кузова, шасі, двигуна, а також їхню відповідність із наявними документами. Цей процес дозволяє виявити як технічні маніпуляції, так і підроблені документи, зазначив судовий експерт відділу криміналістичного дослідження транспортних засобів Одеського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Міністерства внутрішніх справ Владислав Мороз.

"Попит на експертне дослідження постійно зростає. Якщо порівнювати з першим півріччям 2024 року, у 2025-му лише нашим підрозділом здійснено понад 14 тисяч таких досліджень. Це зумовлено як активністю вторинного ринку авто, так і зростанням обізнаності громадян. Ніхто не хоче придбати ‘кота в мішку’."

Експерт також наголосив, що пересічна людина самотужки не зможе провести таке дослідження через відсутність знань і доступу до закритих баз даних. Після завершення процедури замовник отримує офіційний висновок із детальним описом усіх проведених перевірок.

Як відбувається дослідження: від магнітних методів до хімічного аналізу

Фахівці застосовують технічні пристрої, хімічні реактиви, архівні матеріали та закриті бази даних. Перевіряють навіть приховані маркування, недоступні для звичайного огляду. У складних випадках використовують руйнівні методи: наприклад, частково знімають фарбу, щоб детально дослідити колір покриття, структуру металу та спосіб нанесення номера.

"Ми аналізуємо весь автомобіль: фотографуємо, знімаємо шари фарби, оцінюємо геометрію зварних швів і порівнюємо це з архівними зразками. Існують виробничо-комерційні номери, які без спеціалізованої інформації і баз даних неможливо розшифрувати," — пояснив судовий експерт Володимир Дідан.

Фахівці звертають увагу на ознаки втручання у спосіб нанесення номерів. Для кожної моделі може бути характерним свій метод нанесення, серед яких:

  • лиття;
  • ударний спосіб (штампування);
  • керніння;
  • перфорація;
  • гравіювання;
  • прокреслювання;
  • електроіскровий метод;
  • лазерне нанесення;
  • електрохімічне травлення.

Крім кузова та VIN-коду, експерти оглядають ремені безпеки, скло, таблички виробника, приховані позначення та марки на подушках безпеки, навіть зашифрований рік випуску деталей.

"Для цього застосовуємо спеціальні хімічні речовини, знімаємо шари і аналізуємо спосіб кріплення або нанесення номерів. Метал має пам’ять: навіть якщо номер спиляли чи заполировали, можна відновити первинний VIN після втручання," — зауважив Володимир Дідан.

Найпоширеніші підробки

Владислав Мороз розповів, що зловмисники часто намагаються легалізувати авто, які були утилізовані, викрадені, не розмитнені або зібрані кустарним способом. Типові схеми шахрайств:

  • фальсифікація номерів кузова або двигуна, підробка VIN-кодів, підробка документів;

"Це можуть бути вварені або переварені номерні деталі, дублікати документів із фальшивими даними або втручання у конструкцію кузова. Іноді знаходили документи, які зовні виглядали справжніми, із захисними водяними знаками, але серія була вигадана, через що дані в базі не співпадали."

  • "конструктори" — авто, зібрані з різних деталей;

"Коли кузов від однієї машини, документи від іншої, а двигун — від третьої."

  • автомобілі у розшуку або після утилізації, які намагаються "повернути до життя";

"Іноді номер знищено або спиляно, а зверху нанесено інший. Подібні випадки трапляються часто."

Наслідки для власника

При виявленні підробки експерт складає офіційний висновок, а далі справою займається поліція. Послідовність дій така:

  1. Повідомляють поліцію, транспортний засіб вилучають.
  2. Якщо автовласник купив його вперше, машину можуть повернути законному власнику або страховику (у випадку, якщо він компенсував витрати).
  3. В окремих випадках транспортний засіб визнають придатним лише для розборки на запчастини.

"Авто може перейти у категорію ліквідованих, із правом продажу виключно як металобрухт. У базі воно більше не вважатиметься транспортним засобом," — пояснив Володимир Дідан.

Розповіді сервісних центрів МВС Одеси: реальні приклади

Історії, з якими стикаються фахівці сервісних центрів МВС Одеси, свідчать: необачність під час купівлі машини може стати дорогою помилкою не лише фінансово.

  • Mercedes з "переробленим" VIN-кодом:

Під час перереєстрації автомобіля Mercedes-Benz 213 CDI в Одесі було виявлено "перебитий" номер кузова. Шахраї вирізали фрагмент кузова з номером і впаяли деталь від іншої машини.

"Придбання автомобіля зі знищеними або зміненими номерами кузова, шасі чи двигуна, а також з фальшивими чи недійсними документами унеможливлює його легальну реєстрацію у сервісних центрах МВС."

Для власників таких авто загрожує втрата транспортного засобу, фінансові втрати і навіть кримінальна відповідальність.

  • Lexus, який не став мрією:

Одеський покупець Олексій ледь не втратив гроші, придбавши Lexus RX 300. Вигляд машини був привабливим, але експертне дослідження спростувало чесність угоди: номерна деталь була вварена з іншого кузова, а табличка виробника взагалі відсутня.

"Це врятувало чоловіка від купівлі проблемної автівки й зберегло його кошти," — зазначили у сервісному центрі МВС.

  • Фальшиве водійське посвідчення, придбане через Інтернет:

Інша історія стосується молодого чоловіка, який за 20 тисяч гривень придбав підроблене водійське посвідчення через соцмережі. Документ не відображався у застосунку "Дія", а після звернення до сервісного центру з’ясувалося, що "права" — липові.

"Я навіть не думав, що своєю покупкою створю собі проблеми," — розповів молодик.

Документ містив три відкриті категорії (А, В, С) із терміном дії на 30 років. Надання послуги припинили, справу передано до поліції.

  • Автомобіль-"тройник" з Європи:

"Один автомобіль викрали в Німеччині, потім знову в Італії, після чого він потрапив в Україну. Це вже був не двійник, а справжній трійник," — розповіли в науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі.

Як себе захистити

Щоб уникнути неприємних ситуацій, слід дотримуватися кількох рекомендацій:

  1. Проводьте експертне дослідження до купівлі машини. Не погоджуйтесь на "вигідні пропозиції без перевірки".
  2. Уважно перевіряйте VIN-код, таблички, скло та ремені безпеки. Несумісність інформації про рік випуску чи маркування повинна викликати сумніви.
  3. Звертайтеся лише до офіційних лабораторій НДЕКЦ. Вони мають доступ до баз даних, архівів і оснащені повним технічним інструментарієм.

"Навіть якщо все здається справжнім — табличка, наклейка, номер — досвідчений експерт швидко розпізнає підробку," — прокоментував судовий експерт Віталій Мартинюк.

Що робити, якщо номери кузова чи двигуна знищено або змінено

Коли первинний номер знищений, але є підстави для легалізації (наприклад, після ДТП або на підставі судового рішення), експерти проводять процедуру дублювання. Після встановлення первинного номера сервісний центр офіційно дублює його за допомогою спеціального пристрою — маркіратора.

"В прилад вносять параметри, після чого він відтискає оригінальний номер на металі, і транспортний засіб отримує нове свідоцтво про реєстрацію з позначкою про дублювання. Ми оформляємо документи відповідно до чинного законодавства," — пояснив експерт.

Ця процедура є легальною та захищає права власника як в Україні, так і за кордоном.

Важливі моменти для замовлення послуги

Замовити дослідження має право лише власник автівки або його офіційний представник. Вартість послуги коливається від 300 до 700 гривень, а тривалість становить приблизно 30 хвилин за умови відсутності ознак втручання у дані транспортного засобу.

"Ми здійснюємо аналіз лише за згодою власника або уповноваженої особи, оскільки іноді потрібне хімічне чи механічне втручання, що без дозволу неможливо," — наголосив Владислав Мороз.

Для проходження експертизи необхідно мати документи на авто, технічний паспорт або нотаріальну довіреність, а також письмову згоду власника або договір купівлі-продажу. Машину можна доставити до сервісного центру, або, за потреби, замовити виїзд експерта. Варто проводити дослідження перед оформленням угоди, щоб мінімізувати ризик придбати проблемний транспорт.

"Нині експертне дослідження не є обов’язковим для авто, які вже стоять на обліку. Однак саме це дає змогу "брудним" машинам безперешкодно переходити з рук у руки," — додав експерт.

Фахівці також виконують виїзні огляди транспортних засобів до та після ремонту, наприклад, на станціях техобслуговування, для фіксації змін у стані авто. Вони радять робити експертизу навіть при купівлі машини в офіційному дилерському центрі, адже це початок «історії» автомобіля і в разі викрадення значно полегшує його пошук.

Читайте найважливіші Новини Одеси та області в Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram.

Автор

  • Олена Ткач

    Фахівчиня з цифрового маркетингу. Пише просто про складне: штучний інтелект, мобільні додатки, технології в Україні.
    Гасло: «Технології — це просто. Особливо, коли пояснюю я».

різне

Залишити коментар