Ринкова капіталізація компанії Alphabet, яка є материнською структурою Google, від початку 2023 року збільшилася більш ніж на трильйон доларів США, а прибутковість для інвесторів склала близько 120%. Водночас особисті статки генерального директора компанії, 53-річного Сундара Пічаї, за даними індексу мільярдерів Bloomberg, оцінюються приблизно в 1,1 мільярда доларів. Цей випадок є доволі рідкісним для керівника, який не є одним із засновників, особливо в технологічній сфері, де значну частину свого капіталу мають ті, хто є співзасновниками, зокрема Марк Цукерберг та Дженсен Хуанг.
Пічаї не був причетний до заснування Google у 1998 році, однак у липні 2023 року він став одним із найтриваліших чинних генеральних директорів компанії — у серпні минуло десять років від його призначення на посаду.
### Хто такий Сундар Пічаї
Сундарараджан Пічаї народився в сім’ї середнього класу у південноіндійському штаті Тамілнад. У 1993 році, отримавши стипендію для навчання у Стенфордському університеті, його сім’я витратила понад річний дохід батька — приблизно тисячу доларів — лише на переліт.
У Стенфорді він здобув ступінь магістра з матеріалознавства та інженерії, а також MBA в Уортонській школі бізнесу, ставши учасником спеціальної програми для талановитих студентів. Після навчання працював інженером і менеджером у компанії Applied Materials, а також консультантом у McKinsey & Company.
2004 року Пічаї приєднався до Google. Протягом наступного десятиліття він успішно просувався кар’єрними сходами, брав участь у створенні браузера Chrome та очолював підрозділ Android. У 2015 році його було призначено генеральним директором Google.
Саме того року Google пройшла реструктуризацію, ставши дочірньою компанією Alphabet і почала активніше розвивати бізнеси поза інтернет-пошуком. У 2019 році Пічаї, який залишився главою Google, також очолив Alphabet.
«Одним із перших рішень на посаді генерального директора для мене стало зосередження зусиль компанії на штучному інтелекті», — зазначає Пічаї.
Першу значну інвестицію в ШІ компанія зробила ще у 2014 році, придбавши лондонський стартап DeepMind за 400 мільйонів доларів. У 2022 році на проєкти, пов’язані з ШІ, включно з енергетикою, напівпровідниками і дата-центрами, було інвестовано близько 50 мільярдів доларів. Також у липні 2023 року Alphabet придбала персонал і ліцензійні права стартапу Windsurf більш ніж за 2,4 мільярда доларів.
Нещодавно компанія збільшила прогноз капітальних інвестицій на 2025 рік на 10 мільярдів доларів, довівши їхній обсяг до 85 мільярдів, а також повідомила про зростання витрат на НДДКР на 16%. За словами Пічаї, інвестиції в інфраструктуру ШІ мають стратегічне значення для задоволення зростаючого попиту клієнтів хмарних сервісів.
### Джерела статків Сундара Пічаї
– Пічаї володіє приблизно 0,02% економічної частки компанії, що еквівалентно близько 440 мільйонів доларів.
– Значну частину свого капіталу він зберігає в грошовій формі.
– За останнє десятиліття він продав акції Alphabet більш ніж на 650 мільйонів доларів.
– Ці продажі призвели до фінансових втрат понад мільярд доларів потенційного прибутку.
– У разі збереження всього пакету його частка зараз коштувала б понад 2,5 мільярда доларів.
Хоча для гендиректора без статусу співзасновника мільярдні статки є нетиповими, Пічаї не є першим у Alphabet, хто їх досягнув. Зокрема, статки 70-річного Еріка Шмідта, який керував компанією з 2001 по 2011 рік, оцінюються в 36,6 мільярда доларів, з переважною частиною капіталу у вигляді акцій компанії.
Співзасновники Google значно багатші: Ларрі Пейдж володіє статками обсягом 171,2 мільярда доларів, Сергій Брін — 160,4 мільярда, що ставить їх серед семи найбагатших людей світу.
### Інтереси Сундара Пічаї поза роботою
Серед напрямків, на які Пічаї інвестує власні кошти, — професійний крикет. Він є давнім прихильником цього виду спорту та входить до складу консорціуму керівників технологічних компаній, які у 2023 році заплатили 182 мільйони доларів за 49% акцій команди London Spirit. Ця команда виступає у The Hundred — професійній крикетній лізі, заснованій у Великій Британії у 2020 році.
Також Сундар Пічаї відомий своїм врівноваженим та консенсусним стилем управління, що здобуло йому повагу у бізнес-середовищі. У останні роки він дедалі активніше висловлюється з питань регулювання штучного інтелекту, цифрової приватності та етичних технологій. Це сприяє позиціонуванню компанії Alphabet не лише як інноваційного лідера, але й як світового авторитету в питаннях відповідального технологічного розвитку.