Після лікування та труднощів іспанка Бонматі прагне створити сенсацію на Євро.

Владислав Мельник

27 Липня, 2025

Від лікарняного ліжка — до спалахів геніальності в ключових поєдинках плейоф. Суспільне спорт пригадує, як лідерка національної збірної Іспанії Айтана Бонматі крок за кроком підходила до фіналу жіночого чемпіонату Європи з футболу 2025 року, прагнучи подолати ще одну історичну межу, яка відсутня у послужному списку діючих чемпіонок світу.

«Я могла б написати про це книгу», — заявила Бонматі після блискучої перемоги у півфіналі Євро-2025, що проходив у Швейцарії. Лише три тижні тому участь дворазової володарки «Золотого м’яча» в основному міжнародному турнірі була під великою загрозою, однак сьогодні вона стала національною легендою, яка привела команду до першого в історії збірної Іспанії фіналу чемпіонату Європи.

Шлях 27-річної півзахисниці «Барселони» на цьому чемпіонаті нагадує класичний спортивний драматизм. Невідомо, яким стане фінал у неділю, 27 липня, коли «Ла Роха» зустрінеться у вирішальному поєдинку з національною збірною Англії.

Суспільне Спорт — офіційний транслятор жіночого Євро-2025 з футболу. Слідкуйте за змаганнями в прямому ефірі на платформах Суспільного Спорту та регіональних каналах Суспільного.

За тиждень до старту Євро-2025 Айтану Бонматі було змушено пропустити підготовчий товариський матч іспанської команди проти Японії, в якому збірна Іспанії святкувала перемогу з рахунком 3:1. Безпосередньо напередодні зустрічі футболістку госпіталізували з діагнозом вірусний менінгіт — тяжке запалення оболонок головного мозку.

Готовність однієї з найвидатніших гравчинь світового футболу виступити на чемпіонаті або щонайменше відновитися до завершення групового етапу викликала значні сумніви серед фахівців та вболівальників.

Однак побоювання втратити ключову гравчиню команди швидко розвіялися. Хоч із запізненням, але Айтана прибула до Швейцарії та розпочала тренувальний процес із командою ще до дебютного поєдинку проти збірної Португалії.

Тренерка іспанської збірної Монсеррат Томе дотримувалася обережної тактики, не кваплячись ставити Бонматі в стартовий склад і стримуючи бажання гравчині якнайшвидше повернутися на поле, щоб уникнути погіршення стану здоров’я. У результаті зірковій півзахисниці довелося розпочати два перші матчі турніру на лаві запасних.

Утім, до основного складу вона повернулася вже у заключному поєдинку групового раунду проти збірної Італії. У цій зустрічі «Ла Роха» здобула третю поспіль перемогу з рахунком 3:1, а сама Бонматі, вперше за місяць, провела на полі всі 90 хвилин.

У груповому етапі Айтана була не надто помітною, особливо на тлі вражаючої гри її не менш талановитої колеги по збірній та клубу — Алексії Путельяс, яка вже на початку турніру встановила рекорди результативності.

Вирішальний талант Бонматі проявився пізніше, у плейофах, а найяскравіше його сяйво розгорталося в найвідповідальніші миті для команди. Її точний пас п’ятою на Атенею дель Кастільйо відкрив рахунок у чвертьфінальній грі проти господарок турніру — збірної Швейцарії. Іспанки захопили пізню перевагу і зуміли донести переможний результат до фінального свистка — 2:0. Айтану визнали найкращою гравчинею цього матчу.

У півфіналі зв’язка Айтана – Атенея знову стала вирішальною у напруженій битві зі збірною Німеччини, яка завершилася додатковим часом. За секунди до потенційної серії пенальті «Фурію Роху» врятувала кмітливість і блискавична реакція Бонматі. Після передачі вінгерки мадридського «Реала» іспанська футболістка з розвороту влучила у ворота Німеччини, використавши помилку голкіперки Анн-Катрін Берґер.

Цей видовищний гол може увійти до числа найкращих на всьому Євро-2025, а Айтана вдруге поспіль стала найціннішою гравчинею поєдинку.

У власних словах Бонматі поділилася, як їй вдалося переграти одну з провідних воротарок світу:
«Разом з технічною командою, аналітиками та тренером воротарок ми вивчили стиль Берґер і помітили, що іноді вона залишає ближню стійку воріт незахищеною. Тож я не сумнівалася, адже не хотіла, щоб матч дійшов до пенальті».

В інтерв’ю The Athletic футболістка розповіла:
«Коли м’яч опинився у воротах, я почала бігти, немов шалена. Побачила, що вся лавка запасних стоїть на ногах, і кинулася до них. Цей гол належить кожній з них. Ми всі працюємо заради таких моментів. Що може бути кращим за те, щоб розділити їх із цією командою?»

Цей вирішальний гол на 113-й хвилині став першою в історії перемогою збірної Іспанії над Німеччиною, вивів команду до дебютного фіналу чемпіонату Європи, а також встановив рекорд як найпізніший гол для іспанок на топтурнірах.

Досягнення Бонматі після складного початку Євро-2025 викликало асоціації у вболівальників із шляхом Андреса Іньєсти на Євро-2008. Тоді півзахисник «Барселони» також потрапив до лікарні перед початком турніру, проте згодом став одним із провідних гравців, відзначився у півфіналі проти Росії й допоміг Іспанії завоювати титул чемпіонів, перемігши у фіналі збірну Німеччини.

Монсеррат Томе, наставниця іспанської команди, виділяє стійкість Бонматі та її вагому роль у складі збірної:

  • «Їй було непросто на початку чемпіонату, але вона володіє унікальною здатністю демонструвати найвищий рівень гри», — поділилася тренерка.
  • «Айтана має особливий талант започатковувати прориви у грі, як це було видно під час її гольового моменту проти Німеччини.»
  • «Одразу після повного відновлення ми побачили у ній гравчиню, яка здатна впливати на хід подій, діяти між лініями та амбітно їх проривати. Вона володіє значним характером, що виділяє її як на полі, так і поза ним.»


Тренерка збірної Іспанії Монсе Томе готує Айтану Бонматі до виходу на заміну в першому матчі Євро-2025. Фото: REUTERS/Denis Balibouse

Напередодні фіналу Айтана прагне знайти в собі сили для ще одного прориву, щоби допомогти Іспанії здобути титул найкращої збірної Європи, доповнивши вже наявний статус чемпіонок світу:
«Ми мріяли вийти до фіналу, — зауважила півзахисниця після перемоги над Німеччиною. — Ми знову переписали історію і спробуємо створити ще більше сторінок у ній у неділю.»

Вона додала:
«Перемога означала б завершення великого циклу. Разом із Олімпійськими іграми це єдиний турнір, який декому з нас ще бракує серед найвагоміших здобутків. Це стало б кульмінацією… Не хочу казати, що моєї кар’єри, але це було б неймовірно — у майбутньому виграти всі великі змагання. Вихід до фіналу — це підтвердження того, що ми маємо золоте покоління. Завжди кажу, що неймовірно вдячна бути його частиною.»

Основні досягнення Айтани Бонматі у кар’єрі:

  1. Дворазова володарка «Золотого м’яча» (2023, 2024).
  2. Дворазова лауреатка звання найкращої футболістки року за версією ФІФА (2023, 2024).
  3. Лауреатка премії Laureus у номінації «Спортсменка року» (2024).
  4. У складі національної збірної Іспанії:
    • Чемпіонка світу (2023),
    • Переможниця Ліги націй (2023/24),
    • Найкраща гравчиня обох турнірів.
  5. У складі клубу «Барселона»:
    • Триразова володарка Ліги чемпіонів (2020/21, 2022/23, 2023/24),
    • Тричі поспіль визнана найкращою гравчинею єврокубка (2022/23 – 2024/25),
    • Шестиразова чемпіонка Іспанії,
    • Семиразова володарка Кубка Іспанії,
    • П’ятиразова володарка Суперкубка Іспанії.

Таким чином, шлях Айтани Бонматі з лікарняного ліжка до вершини футбольної слави став прикладом незламності, віри у свої сили та ідеальний зразок спортивного відродження у вирішальних поєдинках найважливішого континентального турніру.

Автор

  • Владислав Мельник

    Колишній спортсмен, тепер — спортивний оглядач. Стежить за подіями в українському та світовому спорті.
    Гасло: «Мій спорт — ваші емоції».

різне

Залишити коментар