Фахові відповіді та корисні рекомендації можна отримати через чат-бот «Твій план В» або на гарячій лінії.
Проблеми сексуального та репродуктивного здоров’я – це теми, які для багатьох залишаються табуйованими і викликають нерідко сором чи небажання обговорювати їх відкрито. Якщо й вирішуватися на розмову, то здебільшого перевага віддається спілкуванню з профільними медичними фахівцями. Однак що робити, якщо потрапити на прийом до лікаря не вдається? В такому випадку ефективним варіантом стає онлайн-спілкування. Чат-бот «Твій план В» і гаряча лінія були створені Благодійним фондом «Здоров’я жінки і планування сім’ї» у співпраці з міжнародною гуманітарною організацією «CARE» за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини. Наразі ж сервіс продовжує свою діяльність за підтримки Міжнародної федерації з планування сім’ї (ІPPF).
Якщо вас турбує передменструальний синдром або ж ви понад рік безуспішно намагаєтеся завагітніти, виникають незвичні виділення або є підозра на інфікування від статевого партнера, якщо ви пережили сексуальне насильство або маєте інвалідність і шукаєте доступний гінекологічний кабінет у вашому регіоні — ці та багато інших запитань можна адресувати чат-боту «Твій план В» у Telegram за посиланням https://t.me/PlanBChatbot або звернутися за номером телефону 0 800 208 288 (гаряча лінія працює щодня з 10:00 до 18:00). Усі звернення є безкоштовними та конфіденційними. Відповіді надають кваліфіковані медичні спеціалісти.
У фонді наголошують, що створення цього сервісу покликане значно полегшити для українців доступ до інформації про сексуальне й репродуктивне здоров’я, а також підвищити знання в цих сферах. За допомогою чат-бота та гарячої лінії можна отримати інформацію з таких напрямів:
– проведення профілактичних оглядів;
– лікування безпліддя;
– планування вагітності та контрацепції;
– профілактика інфекцій, що передаються статевим шляхом, та вірусу імунодефіциту людини;
– адреси медичних закладів, де можна отримати консультацію гінеколога, пройти процедуру екстракорпорального запліднення (ЕКЗ) за державний кошт, перервати вагітність або скористатися послугами гінекологічних кабінетів з безбар’єрним доступом;
– поради щодо дій у разі зазнання сексуального та/або гендерно зумовленого насильства.
За даними аналітичного дослідження «Оцінка ситуації щодо сексуального та репродуктивного здоров’я і прав в Україні», оприлюдненого Фондом ООН у галузі народонаселення (UNFPA) у 2024 році, рівень обізнаності українців у питаннях сексуального та репродуктивного здоров’я є недостатнім. Чоловіки, жінки, дівчата й хлопці часто не мають належного доступу до медичних послуг або він ускладнений в умовах військових дій.
Повномасштабна російська агресія, що триває вже четвертий рік, призводить до зниження уваги до власного здоров’я та нехтування профілактичними заходами. Зросла кількість пологів без кваліфікованого медичного нагляду, особливо серед підлітків, а також збільшилася кількість абортів у порівнянні з народженнями. У 2023 році відмічено стрімке зростання кількості нелегальних абортів і смертей, пов’язаних із ними.
Найпоширенішим онкологічним захворюванням та основною причиною смертності від раку в Україні є рак молочної залози, на другому місці за поширеністю та смертністю серед жінок віком 30–54 роки – рак шийки матки. Часто ці хвороби виявляють на пізніх стадіях, коли лікування має мінімальні шанси на успіх.
Багато життів могли б бути врятовані, якби хворі вчасно зверталися за медичною допомогою при появі перших симптомів. Однак у прифронтових регіонах люди часто уникають відвідування лікарень через постійні обстріли медичних закладів. До того ж, ще до початку війни частина населення нехтувала турботою про своє здоров’я, попри численні рекомендації фахівців.
Здійснити дзвінок на гарячу лінію або надіслати кілька повідомлень у чат-боті – це простий, швидкий та зручний спосіб отримати консультацію без зайвих витрат та організаційних труднощів.
Координаторка проєкту Леся Хмель прокоментувала: «Чат-бот — це зручний і конфіденційний інструмент, який дає змогу оперативно отримати інформацію про сексуальне та репродуктивне здоров’я. Він завжди доступний на телефоні або комп’ютері за умови наявності інтернету. Якщо ж питання складніші й чат-бот не має готової відповіді, або якщо вам комфортніше поспілкуватися телефоном, фахівці гарячої лінії завжди готові надати підтримку та консультацію».
Знайти чат-бот «Твій план В» можна за посиланням: https://t.me/PlanBChatbot
Номер гарячої лінії: 0 800 208 288 (щодня з 10:00 до 18:00).
Тематики, з якими працює чат-бот, охоплюють:
1. Сексуальне та репродуктивне здоров’я;
2. Запобігання і допомога у випадках сексуального насильства;
3. Здоровий спосіб життя, що впливає на загальний стан організму;
4. Особливості сексуального здоров’я жінок, чоловіків і підлітків.
Благодійний фонд «Здоров’я жінки і планування сім’ї» — це неприбуткова громадська організація, що понад два десятиліття веде діяльність у сфері збереження репродуктивного здоров’я та захисту репродуктивних прав населення України. Фонд є членом Міжнародної федерації з планування сім’ї (ІPPF).
Матеріал розміщено на правах реклами.