«Туризм пам’яті» набирає обертів в Україні: популярність здобувають екскурсії деокупованими містами та селами. Організатори цих поїздок акцентують увагу на тому, що українці та іноземні гості повинні бачити, до чого призвела агресія ворога, до якого руйнування було доведено наш мирний побут. Особливий інтерес викликають місця, що стали символами невпинної боротьби за українську свободу та незалежність. Журналісти побували на одному з таких маршрутів на Київщині та зібрали інформацію про ключові локації, а також регіони, де подібні пам’ятні маршрути вже існують.
На вході до Ірпеня зустрічаються гіди, які незабаром долучаться до спеціального навчального курсу для проведення екскурсій територіями, де ще кілька років тому точилися жорстокі бої. Цей проєкт є складовою частиною соціальної ініціативи «Київщина. Місця пам’яті». Основними пунктами огляду для туристів стануть міста та селища Ірпінь, Буча, Бородянка, Гостомель, Мощун — регіон, який одним з перших відчув на собі всю силу ворожої навали.
Екскурсоводка проєкту Наталія Кайтан розповідає про особливості цього виду туризму:
– «Ми не вважаємо це просто туризмом, не відносимо до темного чи військового туризму. Намагаємось знайти золоту середину, роблячи акцент на освітній складовій.»
Вже майже рік Наталія проводить екскурсії пам’ятними місцями. Програма включає дев’ять основних локацій, доповнену реальність, QR-коди з історіями очевидців та автентичні артефакти, що надають екскурсіям глибину та наочність.
За словами екскурсоводки:
– «Це надзвичайно важливо, особливо для молодого покоління, яке ще довго житиме і розповідатиме своїм дітям та онукам про події, що тут відбувалися. Для мене це не лише професійна діяльність, а й певна місія.»
Представники Державного агентства розвитку туризму зазначають, що відвідування таких стратегічних локацій входить до Плану Президента України щодо зміцнення внутрішньої стійкості країни. Планом передбачено створення національного маршруту пам’яті в кожному регіоні, постраждалому внаслідок російської агресії.
Голова агентства Наталя Табака коментує:
– «Точки пам’яті формуються у кожній області та відмічаються на єдиній мапі маршруту. Цей маршрут буде оцифрований і доступний на цифровій платформі. Важливою є комунікація як із місцевими громадами, так і з відвідувачами, які приїжджають побачити місця трагедії, болю, але водночас — символи стійкості українського духу і героїзму.»
Серед ключових об’єктів на Київщині — Романівський міст в Ірпені. У лютому 2022 року він став імпровізованим шляхом евакуації цивільних із зони бойових дій.
Начальник управління туризму Департаменту культури та туризму Київської ОВА Євген Самойленко розповідає:
1. Уже на другий день після початку повномасштабного вторгнення — 25 лютого — наші військові зруйнували міст, щоб зупинити ворога на шляху до столиці.
2. Водночас, цей же міст, парадоксально, перетворився на єдиний шлях порятунку життя. Цивільні, ховаючись у підвалах, без світла, їжі та води, згодом евакуювалися до Києва цим маршрутом.
3. На даний час тут розміщено тимчасові експозиції, обладнані сенсорними терміналами з інформацією двома мовами, що дає змогу і українцям, і іноземцям ознайомитися з подіями самостійно.
Поруч розташований підземний резервуар для стоків, який наразі не використовується. На початку війни тут знаходився один із ключових блокпостів міста. Сьогодні ця територія готова приймати відвідувачів у нових меморіальних просторах.
Начальниця відділу культури, національностей та релігій Ірпінської міської ради Євгенія Антонюк зазначає:
– «У нашій громаді визначено 24 місця пам’яті, до яких входять: блокпости, Романівський міст, графіті Бенксі, зруйнований будинок культури і багато інших локальних об’єктів. Ми першими в Україні створили спеціальний підрозділ із меморіалізації, де фахівці збирають свідчення, документують історії наших мешканців, які загинули. Спілкуємося з рідними, описуючи життєвий шлях кожної людини, бо вважаємо, що це надзвичайно цінно і ніхто не має бути забутий.»
Експерти підкреслюють, що внутрішній туризм в Україні в умовах війни – це не просто можливість для відпочинку. Це ефективний спосіб підтримати економіку країни, зокрема туристичний сектор, який зазнав серйозних втрат унаслідок повномасштабного вторгнення. Крім цього, такі поїздки допомагають зберегти пам’ять про втрати, біль і героїзм, що спричинила російська агресія.