Безкоштовний проїзд: ветеран оскаржував дії приватного перевізника | Новини Дніпра

Ірина Демченко

28 Червня, 2025

У місті Дніпро стався інцидент, пов’язаний із порушенням прав ветерана органів внутрішніх справ під час проїзду в маршрутному автобусі №87А. Чоловік, який мав законне право на безоплатний проїзд, не зміг скористатися цією пільгою через відмову водія, який пояснив своє рішення обмеженням за кількістю пільгових місць у салоні о 16:30. Така позиція водія не задовольнила ветерана, що призвело до звернення до суду. Детальніше про цю історію — у матеріалі «Дніпро Оперативний».

У червні 2025 року суддя Новокодацького районного суду міста Дніпра ухвалила, що позивач справді мав право на безкоштовний проїзд, і тому приватний перевізник зобов’язаний відшкодувати чоловіку 18 гривень вартості квитка, а також виплатити 600 гривень компенсації за моральні незручності.

### Обставини відмови у проїзді

У лютому 2025 року близько 16:30 ветеран, який є колишнім працівником органів внутрішніх справ, зайшов у маршрутний автобус №87А на зупинці «Проспект Олександра Поля» на вулиці Незалежності. Пред’явивши водієві посвідчення ветерана, яке дає право на безкоштовний проїзд, він не зміг скористатися пільгою.

Водій повідомив, що вже перевозить чотирьох пасажирів, які мають пільгові квитки, тому не може дозволити ще одному особі проїхати безкоштовно. На запитання щодо підстав обмеження саме чотирма особами він не надав чітких пояснень, але залишився на своїй позиції, внаслідок чого ветеран, щоб дістатися до місця призначення, змушений був оплатити проїзд у розмірі 18 гривень і не починав подальших суперечок.

### Реакція перевізника та транспортної служби

Наступного дня після інциденту пасажир направив скаргу до Державної служби з безпеки на транспорті та підіслав запит до приватного перевізника з проханням надати роз’яснення ситуації і повідомити особу водія.

У відповідь транспортна служба надала інформацію, що з водієм проведено інструктажі і бесіди щодо дотримання правил перевезень, однак в ході перевірок на маршруті №87А порушень не зафіксовано.

Приватна транспортна компанія також офіційно відповіла ветерану, пояснивши, що з грудня 2023 року діють нові норми:

– безплатний проїзд пільговиків дозволено у проміжку часу до 10:00 ранку та після 15:00;
– при цьому кількість пасажирів, які мають право на пільгу у ці години, не може перевищувати 10% від загальної кількості сидячих місць у автобусі;
– у період із 10:00 до 15:00 обмежень у кількості пільговиків немає.

Оскільки ветеран намагався їхати о 16:30, компанія вважала, що квота на безкоштовний проїзд уже була вичерпана.

Не погодившись із такою аргументацією, чоловік звернувся до суду для захисту своїх прав.

### Розгляд справи у суді

Суд розглянув справу і встановив, що законодавством передбачено право ветеранів органів внутрішніх справ на безкоштовний проїзд у міському транспорті за умови пред’явлення відповідного посвідчення. Водії та перевізники не мають повноважень відмовляти їм у цьому праві, якщо інше не передбачено законом.

У поданій ситуації ветеран був позбавлений належного права та змушений був сплатити за проїзд власні кошти. Суд визнав дії приватного перевізника неправомірними і постановив компенсувати позивачу суму у 618 гривень (18 грн за квиток та 600 грн моральної компенсації).

Крім цього суд зобов’язав компанію відшкодувати державі майже 2 000 гривень судового збору.

На момент підготовки матеріалу це рішення усе ще може бути оскаржене.

Нагадуємо також, що раніше в матеріалах «Дніпро Оперативний» повідомлялося про випадки, коли мешканці міста відстоювали свої права в суді, зокрема, позов пенсіонера до Ощадбанку щодо повернення коштів.

Автор

  • Ірина Демченко

    Журналістка з понад 7-річним досвідом. Пише про події у Україні та світі, міське життя, політику та культуру і моду.
    Гасло: «Пишу про Дніпро, як про свій дім».

різне