Конфлікт між Ізраїлем та Іраном може спричинити стрімке зростання цін на продукти — УНІАН

Христина Левченко

29 Червня, 2025

Ціни на добрива зазнали значної волатильності упродовж останніх двох тижнів.

Гендиректор однієї з провідних світових компаній-виробників добрив попередив, що ескалація конфлікту на Близькому Сході може спричинити різке підвищення вартості продукції. Це пов’язано з можливими перебоями у глобальних ланцюгах постачання як добрив, так і енергетичних ресурсів.

Свейн Торе Холсетер, очільник норвезької корпорації Yara, у коментарі для Financial Times наголосив на пильному спостереженні зі сторони виробників та споживачів добрив за ризиками, що виникають у районі Ормузької протоки — важливого морського маршруту, через який проходить:
– 40% світового обсягу карбаміду;
– 20% обсягу скрапленого природного газу.

Він попередив, що будь-які збої у цьому регіоні можуть істотно вплинути на світове виробництво добрив.

Головні тези виступу Холсетера:
– Ринок добрив характеризується надзвичайною нестабільністю останні два тижні, що є віддзеркаленням високої взаємозалежності глобальних ланцюгів постачання.
– Скорочення постачань ізраїльського газу призводить до перебоїв у роботі виробництв добрив в Єгипті — це приклад того, як регіональна напруга швидко позначається на глобальній інфраструктурі.

Аналітики галузі попереджають, що понад 20% світового виробництва карбаміду наразі призупинено через наслідки конфлікту та порушення логістики.

Сільвія Траганіда, старший редактор із напрямку виробництва аміаку в консалтинговій компанії ICIS, зазначила:
– Іран закрив всі свої підприємства з виробництва аміаку з міркувань безпеки.
– Єгипет досі залишається відключеним від постачань через припинення ізраїльського газового експорту.

Консалтингова організація CRU наголосила, що через удари Ізраїлю по Ірану та атаки у відповідь виникли значні порушення на ринках азотних добрив:
– Ці події спричинили серйозні перебої протягом кількох днів і створили постійну загрозу для забезпечення поставок фосфатів, калію і сірки з регіону.
– Майже третина експорту карбаміду, 44% сірки та близько 20% аміаку експортуються або транспортуються через країни на захід від Ормузької протоки, або виробляються в цих державах.

Холсетер також підкреслив вразливість глобальної продовольчої системи:
– Якщо ціни на енергоносії залишатимуться високими протягом довгого періоду, це негативно вплине на продовольчу безпеку, подібно до ситуації у 2021 році та у 2022 році після початку війни в Україні.

На тлі подій останніх днів було оголошено про перемир’я між Ізраїлем та Іраном, укладене 24 червня. За повідомленнями ЗМІ, досягнення угоди стало можливим завдяки посередництву Катару.

Реакція ринків на новину про припинення бойових дій була наступною:
1. У Європейському Союзі ціни на газ упали майже на 12%.
2. Водночас 25 червня ціни на нафту зросли через невпевненість інвесторів у тривалості та стабільності цього перемир’я на тлі подальших обмінів ударами між суперниками.

Вас також можуть зацікавити Новини:

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне