Дослідники знайшли зв’язок між вживанням кави та тривалістю життя — Здоров’я

Олена Ткач

1 Липня, 2025

Кава – напій, улюблений багатьма, який, як показують останні дослідження, може сприяти подовженню життя за певних умов. Зокрема, лише ті любителі кави, які додають у напій мінімум цукру та насичених жирів або зовсім обходяться без них, мають значно менший ризик передчасної смерті. Про це повідомляє видання ScienceAlert.

Ідея про те, що кава здатна зменшувати ризик смертності, існує вже давно. У пошуках глибшого розуміння цього явища, науковці з Тифтського університету в США поставили за мету з’ясувати вплив різних добавок у каві на її корисні властивості.

В одному з перших масштабних досліджень, яке кількісно оцінювало кількість доданого цукру та насичених жирів у кавові напої, епідеміолог Бінцзе Чжоу та його колеги зазначають: «Мало досліджень сконцентровані на тому, як добавки змінюють взаємозв’язок між споживанням кави і смертністю. Наші результати відповідають дієтичним рекомендаціям для американців, які радять обмежувати споживання доданого цукру і насичених жирів».

Дослідження було проведене на основі аналізу даних 46 332 дорослих громадян США віком від 20 років, зібраних в рамках урядових опитувань про стан здоров’я протягом періоду у середньому від 9 до 11 років. Протягом цього часу померли 7 074 учасники, і науковці порівняли ці випадки з інформацією про їхнє споживання кави. Виявилося, що ті, хто регулярно вживав каву, мали суттєво нижчий ризик смерті від будь-яких причин. Водночас у випадках, коли до кави додавалося багато цукру та насичених жирів, наприклад, у формі жирного молока чи вершків, позитивний статистичний ефект зникав.

Ключові висновки дослідження можна сформулювати так:

– Споживання чорної кави або напоїв з дуже низьким вмістом цукру і жирів асоціюється зі зниженням ризику передчасної смерті на 14 % порівняно з тими, хто не вживає каву.

– Оптимальна кількість кави – 2–3 чашки на день.

Дослідники врахували в аналізі ряд інших факторів, що можуть впливати на здоров’я, зокрема рівень фізичної активності, споживання алкоголю, вік, стать та рівень освіти. Однак варто відзначити, що дослідження не підтверджує причинно-наслідковий зв’язок напряму, оскільки можливі й інші, менш відомі чинники, які одночасно впливають і на споживання кави, і на рівень смертності.

Проте отримані дані демонструють суттєву асоціацію і відповідають підтвердженим раніше дослідженням про позитивний вплив кави на здоров’я. Цікаво, що позитивний ефект, імовірно, пов’язаний саме з кофеїном: у любителів декафінізованої кави не виявлено різниці в рівні смертності, натомість додавання цукру, молока чи вершків може знижувати користь напою.

За словами Фанга Фанга Чжана з Тифтського університету: «Корисні властивості кави, імовірно, зумовлені її біоактивними сполуками, однак наші результати свідчать, що додавання цукру та насичених жирів може послабити ефект зниження ризику смертності».

Попри отримані результати, у дослідженні наголошують на потребі подальшого вивчення багатьох аспектів кави, зокрема того, як різні компоненти напою здатні захищати організм від передчасної смерті. Наприклад, важливо зрозуміти, як впливає час вживання кави, як показали деякі дослідження, проведені на початку року.

Особливістю цього дослідження є те, що воно розділяє вплив самого напою та добавок до нього, що відрізняє його від багатьох інших, які акцентують увагу лише на одному з цих аспектів.

Варто зазначити, що кава є одним з найпопулярніших напоїв світу, і майже половина дорослого населення США щоденно випиває хоча б одну її чашку. Тож розуміння того, який вплив це має на здоров’я, є надзвичайно важливим, підсумовують автори дослідження.

Раніше вже повідомлялося про нові наукові відкриття, що підтверджують численні корисні властивості кави для організму.

Автор

  • Олена Ткач

    Фахівчиня з цифрового маркетингу. Пише просто про складне: штучний інтелект, мобільні додатки, технології в Україні.
    Гасло: «Технології — це просто. Особливо, коли пояснюю я».

різне