У Міністерстві внутрішніх справ України повідомили, що в ході розслідування вбивства Ірини Фаріон не було виявлено жодних свідчень підготовки злочинних посягань стосовно міського голови Дніпра Бориса Філатова, про що останній нещодавно заявляв у зверненні до МВС.
За даними Міністерства, на момент проведення першого брифінгу у справі затримання підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон (липень 2024 року), прізвище Бориса Філатова у кримінальних матеріалах не фігурувало. Єдина зафіксована тоді активність підозрюваного стосувалася окремих публічних осіб, зокрема народного депутата, інформацію щодо якого було зібрано — місце проживання та дані про членів родини.
Згідно з повідомленням МВС, інформація про введення прізвища Бориса Філатова в пошукові системи підозрюваним з’явилася пізніше, в процесі глибокого аналізу цифрових слідів, проведеного під час подальших слідчих дій. Проте, за результатами всебічної перевірки, слідчі Національної поліції не знайшли жодних доказів підготовки злочину проти міського голови. Відсутні матеріали, які б свідчили про існування реальної загрози його життю чи здоров’ю.
У МВС також наголосили, що вважають неприпустимим використання питань безпеки громадян для поширення маніпуляцій, провокацій і політичних спекуляцій.
Тим часом, 1 липня вранці Борис Філатов оприлюднив повторне звернення до міністра МВС Ігоря Клименка. У ньому він зазначив, що через п’ять днів мовчання міністра щодо його попередньої заяви змушений повторно звернутися, аби прояснити всі обставини справи. Зокрема, Філатов повідомив, що вперше дізнався про існування досьє на себе у телефоні підозрюваного з інформації засобів масової інформації.
Нагадаємо, що невдовзі після затримання В’ячеслава Зінченка міністр Ігор Клименко повідомив, що підозрюваний у вбивстві Ірини Фаріон шукав у мережі інформацію про народного депутата Максима Бужанського з Дніпра, тому слідство вважало його потенційною наступною жертвою після політикині.
Звернення Бориса Філатова до Міністерства внутрішніх справ щодо досьє у телефоні підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон
27 червня міський голова Дніпра Борис Філатов звернувся до очільника МВС Ігоря Клименка у зв’язку з тим, що у телефоні В’ячеслава Зінченка — підозрюваного у вбивстві відомої мовознавиці та громадської діячки Ірини Фаріон — було виявлено, зокрема, досьє на самого Філатова. Ця інформація стала відомою під час судового засідання 26 червня 2025 року.
У своєму офіційному зверненні, оприлюдненому в Telegram-каналі, Борис Філатов наголосив, що файли з досьє на нього, а також на Сергія Стерненка та Геннадія Корбана, які виявили в телефоні підозрюваного, свідчать про складений список громадян України, які нібито підлягали фізичному знищенню. При цьому він підкреслив, що і його прізвище внесено до цього переліку.
Також очільник Дніпра звернувся з питанням щодо того, чому про наявність такої інформації він дізнався не від правоохоронних органів, а зі ЗМІ.
Що відомо про вбивство Ірини Фаріон
- 19 липня увечері невідомий здійснив кілька пострілів у Ірину Фаріон неподалік її помешкання, після чого зник з місця події.
- Постраждалу госпіталізували до лікарні святого Пантелеймона з вогнепальним пораненням голови. Попри проведену операцію стан жінки був критичний.
- Через кілька годин у медичному закладі повідомили про смерть Ірини Фаріон.
- 21 липня правоохоронці оголосили у розшук чоловіка, який міг бути причетним до злочину.
- 25 липня у Дніпрі затримали 18-річного хлопця, підозрюваного у вбивстві мовознавиці.
- Голова МВС Ігор Клименко підтвердив, що слідство має достатні докази того, що саме затриманий стріляв у професорку.
- 26 липня Галицький районний суд Львова обрав для В’ячеслава Зінченка запобіжний захід — тримання під вартою без можливості внесення застави.
- Суддя під час відкритого засідання оприлюднив ім’я підозрюваного. Львівський апеляційний суд залишив без змін ухвалений запобіжний захід.
- Зінченку інкримінують умисне вбивство особи, пов’язане з виконанням нею громадського обов’язку, з мотивів національної ворожнечі, а також незаконне володіння вогнепальною зброєю згідно з пунктами 8, 14 частини 2 статті 115 та частини 1 статті 263 Кримінального кодексу України. За ці кримінальні статті йому загрожує довічне ув’язнення.
- Прокурор Дмитро Петльований повідомив, що у ході досудового розслідування проведено понад 60 експертиз, допитано більше ніж 1500 свідків, а також опрацьовано значний масив відеоматеріалів з камер спостереження.
- Обвинувальний акт було скеровано до суду 26 грудня 2024 року.
- Адвокат підсудного Ігор Сулима повідомив, що справі налічується 30 томів, наразі у суді розглядають відео з камер та результати експертиз.
- Ізоляція підозрюваного залишається без змін — він перебуває під вартою.