Україна висуває умову, що у разі припинення вогню країна має зберегти ефективну обороноздатність та військовий потенціал.
В урядовій Бюджетній декларації на 2026-2028 роки передбачено два можливих сценарії щодо обсягу військових витрат, які враховують і припинення бойових дій наступного року, і їх тривале продовження. Про це йдеться у постанові Кабінету Міністрів України «Про схвалення Бюджетної декларації на 2026-2028 роки».
За базового варіанту, з урахуванням припинення вогню вже в 2026 році, основним викликом для уряду залишається потреба збереження обороноздатності та бойового потенціалу держави для протидії збройній агресії Російської Федерації проти України. В цьому контексті витрати державного бюджету на безпеку та оборону визначені на такі обсяги:
– 2026 рік – 1,817 трильйона гривень;
– 2027 рік – 1,439 трильйона гривень;
– 2028 рік – 1,384 трильйона гривень.
В документі наголошується: «В умовах тривалої війни, глобальної економічної кризи та нестабільності, а також ослаблення традиційних міжнародних союзів, видатки на сферу безпеки та оборони й надалі залишатимуться пріоритетом бюджетної політики. Україна наполегливо відстоює свій суверенітет і територіальну цілісність. Забезпечення сил безпеки й оборони належним фінансуванням є однією з ключових передумов повернення контролю над власною територією».
Додатково Україна пропонує міжнародним партнерам у складі «Коаліції охочих» створити спеціальний фонд для адресного фінансування потреб сил безпеки і оборони. Це рішення дозволить підтримувати необхідну чисельність військових сил для запобігання відновленню збройної агресії РФ і слугуватиме фактором гарантування безпеки для європейських союзників.
### Альтернативний сценарій
Згідно з документом, у разі збереження інтенсивних бойових дій вплив на національну економіку буде значним. Можливе подальше погіршення виробничої активності, обмеження у доступі до певних ресурсів, а також зростання логістичних і безпекових витрат для бізнесу.
Міністерство економіки розробило альтернативний прогноз, що передбачає більш тривалий період військових дій із відповідними негативними наслідками для економіки. За цим сценарієм очікується уповільнення темпів зростання ВВП до 2,4% у 2026 році, з подальшим поміркованим відновленням у 2027 та 2028 роках на рівні близько 4,6% щорічно. Крім того, прогнозується підвищений інфляційний тиск: зростання споживчих цін до 9,9% у 2026 році, 9,4% у 2027 році та 7,5% у 2028 році, а також уповільнення темпів відновлення експорту товарів і послуг.
У документі зазначається, що у 2026 році видатки у секторі безпеки та оборони мають бути відновлені до рівня 2025 року з урахуванням актуалізованих змін до державного бюджету. Проти базового сценарію планується збільшення видатків на безпеку та оборону на 750–800 мільярдів гривень, довівши їх загальний обсяг до 2,6 трильйона гривень, що перевищить 25% ВВП.
Також підкреслюється, що при використанні внутрішніх ресурсів, зокрема доходів державного бюджету та внутрішніх запозичень для покриття видатків оборонного сектору, Україна потребуватиме збереження зовнішньої фінансової підтримки не нижче рівня поточного року. Це необхідно для фінансування соціальних програм і підтримки населення.
### Останні Новини про бюджет України
Міністерство фінансів готувало Бюджетну декларацію на 2026-2028 роки, розглядаючи два ключові варіанти – базовий та альтернативний, де останній передбачає тривалість бойових дій упродовж всього 2026 року. Про це повідомляв міністр фінансів Сергій Марченко.
Президент Володимир Зеленський доручив врахувати у Бюджетній декларації питання підвищення грошового забезпечення військовослужбовців. Він офіційно затвердив відповідне рішення Ради національної безпеки і оборони.
Крім того, уряду доручено забезпечити першочергове фінансування таких напрямів:
– розробка і закупівля новітніх зразків озброєння та військової техніки;
– придбання високоточних ракетних комплексів;
– впровадження безпілотних систем та роботизованих машин.
Ці заходи є складовою стратегії посилення оборонного потенціалу національних сил.