Понад 14 мільйонів осіб можуть загинути у різних куточках світу до 2030 року внаслідок рішення адміністрації колишнього президента США Дональда Трампа значно скоротити фінансування програм Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Такі дані оприлюднені в дослідженні, опублікованому в науковому журналі Lancet.
Міжнародна група вчених проаналізувала інформацію з 133 країн та територій, включно з державами з низьким і середнім рівнем доходу, щоб оцінити вплив допомоги USAID на рівень смертності серед різних вікових груп та за різними причинами протягом 2001–2021 років.
За результатами дослідження, автори дійшли висновку, що за понад два десятиліття діяльності програми USAID сприяли запобіганню більше ніж 91 мільйону смертей у світі, зокрема:
– 30 мільйонів смертей серед дітей віком до п’яти років;
– зменшенню смертності від малярії;
– контролю забутих тропічних хвороб;
– зниженню ускладнень, пов’язаних з ВІЛ-інфекцією, а також інших захворювань.
У своєму дослідженні фахівці зауважують, що «за умови, якщо різке зменшення фінансування, яке було оголошено та впроваджене у першій половині 2025 року, не буде скасоване, до 2030 року може статись катастрофічна кількість смертей, яких можна було б уникнути». Зокрема, прогнозується, що загине понад 14 мільйонів людей різних вікових категорій, серед яких – 4,5 мільйона дітей віком до п’яти років.
Агентство США з міжнародного розвитку було засноване в 1961 році. Вже у 2025 році його бюджет на надання допомоги іноземним країнам планувався в розмірі 42,8 мільярда доларів США. Серед іншого USAID фінансував гуманітарні проєкти у багатьох регіонах світу.
У січні під час реалізації політики скорочення державних видатків президент Дональд Трамп призупинив на 90 днів надання допомоги USAID іноземним країнам. Водночас управління агентства було передано під контроль Державного департаменту США.
У березні держсекретар США Марко Рубіо офіційно повідомив про скасування 83% програм USAID у межах цієї реформи.