10 звичок, що погіршують його стан — Корисні поради

Олена Ткач

1 Липня, 2025

Дієтологиня Дебора Мерфі розповіла про десять поширених звичок, які можуть непомітно руйнувати здоров’я кишківника. Ці фактори часто впливають на роботу шлунково-кишкового тракту, знижують якість мікробіому та провокують різні розлади.

  1. Щоденне вживання однакових продуктів
    Здоров’я кишківника багато в чому залежить від різноманіття корисних мікроорганізмів, які населяють його. Для підтримки їх балансу необхідно регулярно вживати цільні, мінімально оброблені продукти, переважно рослинного походження. Дослідження свідчать, що споживання п’яти порцій різноманітних рослинних продуктів щоденно сприяє значному покращенню стану організму в довгостроковій перспективі.

  2. Заміна повноцінних прийомів їжі перекушуваннями
    Пізнє нічне харчування або швидкі перекуси негативно позначаються на роботі кишківника. Важливо забезпечувати йому періоди відпочинку для відновлення та очищення. Постійні перекушування або вживання солодких напоїв упродовж дня призводять до того, що кишківник працює без необхідної перерви, що ускладнює його нормальне функціонування.

  3. Хронічний стрес
    Постійний стрес підвищує чутливість кишківника, порушує його моторику та руйнує епітеліальний бар’єр. Це провокує імунні реакції і дисбаланс кишкового мікробіому, що, у свою чергу, викликає дисбактеріоз. Подальші зміни можуть спричинити запальні захворювання шлунково-кишкового тракту.

  4. Недостатнє споживання клітковини
    Простіша за все та одночасно дуже ефективна міра для поліпшення роботи кишківника — це збільшення кількості клітковини в раціоні. Проте 90% населення світу не дотримується базових норм її споживання, що негативно впливає на травлення й здоров’я в цілому.

  5. Ігнорування вже існуючих проблем
    Хоча зрідка кожен може зіткнутися з дискомфортом у животі, регулярні симптоми, такі як рефлюкс, здуття, гази, закрепи чи діарея, не є нормою. Важливо не ігнорувати їх, а звертатися до лікаря, адже своєчасне лікування допоможе уникнути серйозніших ускладнень у майбутньому.

  6. Відсутність ферментованих продуктів у раціоні
    Ферментовані продукти покращують засвоєння поживних речовин і є джерелом пробіотиків та корисних бактерій. Напої та страви типу комбучі, йогурту, кімчі, квашеної капусти підтримують бар’єрну функцію кишківника і допомагають боротися із запаленнями.

  7. Часте вживання лікарських засобів
    Антибіотики можуть бути життєво необхідними, однак їх неконтрольоване застосування завдає значної шкоди кишківнику. Вони знищують корисну мікрофлору і можуть сприяти передчасному старінню тканин кишкової стінки при тривалому використанні.

  8. Низька фізична активність
    Регулярні фізичні вправи впливають не тільки на м’язи тіла, а й на м’язи кишківника. Сильні м’язи сприяють кращому та ефективнішому виведенню продуктів обміну. Також активність позитивно відбивається на мікробіомі, поліпшуючи його стан.

  9. Надмірне вживання алкоголю
    Один вечір із друзями за келихом напою навряд чи матиме довготривалі негативні наслідки, але систематичне й надмірне вживання алкоголю може погіршувати здоров’я кишківника. Алкоголь посилює хронічне запалення та при розщепленні вивільняє токсини, які ушкоджують слизову оболонку.

  10. Погана якість сну
    Регулярне недосипання негативно впливає на стан кишківника. Наукові дослідження підтверджують, що здоровий мікробіом взаємопов’язаний із якістю сну: хороший відпочинок сприяє нормальній роботі кишківника і навпаки.

Отже, підтримувати здоров’я кишківника допоможе усвідомлене ставлення до власного харчування, рівня стресу, режиму сну та фізичної активності, а також своєчасне реагування на сигнали організму.

Автор

  • Олена Ткач

    Фахівчиня з цифрового маркетингу. Пише просто про складне: штучний інтелект, мобільні додатки, технології в Україні.
    Гасло: «Технології — це просто. Особливо, коли пояснюю я».

різне

Залишити коментар