Фонтан «Самсон» у парку імені Глоби – це містична пам’ятка минулого, яка залишила глибокий слід у історії міста Дніпра. Цей водограй був однією з найвідоміших візитівок міста в середині XX століття, однак з часом зник безслідно. Кореспонденти «Наше місто» зібрали всю доступну інформацію про його створення, причини зникнення та легенди, що й досі зберігаються серед мешканців міста.
Особливе місце у фонтанній історії Дніпра посідає саме фонтан «Самсон», який більше не існує. Його історія насичена цікавими оповідями та легендами. На жаль, досі не вдалося встановити точні дати його монтажу та демонтажу, а також імена авторів цього унікального проекту. Відомо, що скульптурна композиція розташовувалась на штучному пагорбі посеред озера і представляла собою статую Самсона, з пащі якої струменив могутній потік води.
Декілька десятиліть статуя Самсона прикрашала парк імені Чкалова (згодом перейменований на парк імені Глоби) і стала невід’ємною пам’яткою цієї зеленої зони. Фонтан був настільки впізнаваним, що його відтворювали на листівках і в путівниках 1950–1970-х років.
Останній раз фонтан працював у 1974 році, після чого він зник за обставинами, які залишаються загадкою. Причини демонтажу не були офіційно озвучені, проте за однією з версій, «Самсон» був ліквідований через погіршення стану бетонної скульптури. За архітектурними планами міста того часу, у Дніпрі поступово прибирали усі бетонні фігури, які втрачали естетичний вигляд.
Лише на початку 2000-х років на місці «Самсона» був встановлений новий фонтан – «Маленький принц», що став новою прикрасою парку.
Увагу до теми зберігають і ретро відео, до яких включено архівні фотоматеріали таких авторів, як В. Горлов, Олександр Волок, В. Рязанова, О. Присягіна, А. Костюк, Владислав Ключик, І. Родіонов, В. Піскун, С. Головко, а також з колекцій спільнот «Ностальгія за Дніпром», «Історія у фотографіях. Катеринослав-Дніпропетровськ», Державного архіву Дніпропетровської області, Технічного музею «Машини часу» і інших відкритих джерел.
Додатково рекомендуємо ознайомитися з такими публікаціями:
– 10 цікавих фактів про одну з найстаріших вулиць міста – Робочу;
– Історія Старого Амурського мосту Дніпра, що випередив свій час;
– Оновлене життя легендарного кінотеатру «Салют» у Дніпрі, символу Перемоги.