Які наслідки матиме припинення США військової підтримки України для війни

Христина Левченко

2 Липня, 2025

Американське призупинення постачання України важливих ракет для більшості зенітно-ракетних комплексів є вкрай негативним сигналом як для фронту, так і для тилу країни. Якщо це дійсно стосується тієї номенклатури озброєнь, про яку повідомляють західні ЗМІ, наслідки будуть значними.

Для передової лінії фронту зменшення постачань 155-мм артилерійських снарядів та керованих ракет AGM-114 Hellfire ускладнює оборону під час масштабного літнього наступу російської армії вздовж 1200-кілометрової лінії фронту. Хоча ці поставки не є критичними в умовах отримання боєприпасів з інших джерел та широкого використання ударних безпілотників, дефіцит 227-мм реактивних снарядів GMLRS для систем HIMARS завдає помітного удару по можливостях «довгої руки». Це значить зниження здатності Збройних Сил України наносити ефективні удари по тилах російських військ, їхніх логістичних маршрутах і командних пунктах.

Роль цих снарядів у високоточних ударах важко переоцінити, оскільки вони становлять один із ключових механізмів стримування наступальних дій ворога. З огляду на це, утримання таких ударів частково перейде до української штурмової авіації, оснащеної крилатими ракетами на кшталт Storm Shadow, проте це підвищить ризики для льотного складу.

Погіршення ситуації не посилить оборонний потенціал армії, яка й так протистоїть чисельно переважаючим силам окупантів на численних напрямках.

Найбільш критичним є припинення передачі американських зенітних ракет, перш за все ракет типу PAC-3 для систем PATRIOT — основного засобу протиповітряної оборони України та захисту ключових об’єктів тилу від російських балістичних ракет. Ці ракети завжди були дефіцитними і використовувалися для ураження пріоритетних цілей або для самозахисту комплексів PATRIOT.

Україна вже активно намагається замінити зенітні ракети Stinger та AIM-7, які постачаються зі США, їхніми європейськими аналогами, але сумнів залишається щодо достатності ракет для систем SAMP/T — європейського аналогу PATRIOT для протиракетної оборони.

У разі нестачі або вичерпання запасів PAC-3 уся країна зазнає значної вразливості перед російською балістикою. Це дозволить ворогу цілеспрямовано і без суттєвого опору завдавати ударів по стратегічних об’єктах у тилу України, серед яких:

– аеродроми для авіації,
– командні штаби,
– оборонне виробництво,
– критична інфраструктура,
– логістичні вузли.

Водночас українське ППО залишатиметься відкритим для виявлення російськими силами під час масованих атак безпілотників-камікадзе «Шахед», після чого противник зможе «зачищати» залишки систем протиракетною зброєю. Послаблення протиповітряної оборони також відкриває озброєному противнику можливість більш вільного використання авіації над українською територією.

Плюс до того припинення постачань критично важливих озброєнь, яке, як видно з реакції Міністерства оборони України, стало несподіванкою, має й серйозний демотивувальний ефект для українців. Знати, що ворог володіє озброєнням, проти якого немає надійної системи протидії — особливо коли йдеться не про керовані ракети «Орешник», а про більш точні й численні «Іскандер-М» та «Кинджали» — є дуже важким психологічним фактором для військових, цивільних і керівництва на державному рівні.

Одночасно інформування про широкомасштабне призупинення передачі американської зброї з ключовими позиціями для ППО створюватиме додатковий стимул для Росії посилити тиск на фронті, зокрема через масовані авіаційні удари, які вже встановили нові антирекорди кілька днів тому.

Варто зазначити, що подібні призупинення постачань і передачі розвідувальних даних були й раніше, навесні. Тоді вони мали скоріше політичний характер і не призвели до тривалих перерв у підтримці України.

Зараз же ця ситуація є сигналом для України та Європи посилювати військову кооперацію й нарощувати виробництво озброєнь на власних потужностях. Це крок, який здатен зменшити залежність від зовнішніх поставок у довгостроковій перспективі.

Автор: Сергій Морфінов, для ВВС Україна
Дата публікації: 2 липня 2025 року, 14:23 GMT
Оновлено: 48 хвилин тому

Фото:

– Військова техніка (Фото: Getty Images). Американська військова техніка, яку поставляють Україні, зіграла важливу роль на полі бою.

– Українські військові спостерігають за запуском ракети системи M142 HIMARS у Бахмутському напрямку 18 травня 2023 року в Донецькій області (Фото: Getty Images). Застосування високоточної зброї, здатної завдавати ударів на далекі дистанції, є стратегічно важливим.

– Президент Володимир Зеленський демонструє західним партнерам останні розробки української оборонної промисловості, серед яких безпілотні літальні апарати, 24 лютого 2025 року (Фото: EPA).

– Рятувальники ліквідовують наслідки російської ракетної атаки (Фото: ДСНС). Наслідки масованих ворожих ударів завдають значної шкоди українській інфраструктурі та цивільному населенню.

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар